facebook
Dobré dopoledne, je úterý 23.7.2024 a svátek slaví Kristýna

Dechová cvičení


Ilustrační fotografie


Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv nemáte pocit, že při něm spalujete velké množství energie nebo že posilujete, určitě ho nezanedbávejte a zařaďte ho mezi pravidelné cviky, co provádíte. Dechové cvičení vám může pomoci s průběhem porodu, jelikož jeho pomocí aktivujete svaly pánevního dna.

Jak na dechové cvičení

Na začátku článku si uvedeme jedno běžně používané dechové cvičení, které si můžete klidně hned teď vyzkoušet. Stačí, když si lehnete na záda na podložku, nohy pokrčíte a chodidly je opřete o zem. Ruce si položíte na břicho a budete vnímat, jak do něj dýcháte. Měla byste pociťovat, že se vaše břišní stěna při nádechu a výdechu pohybuje. Toto cvičení je pro průběh porodu velmi důležité. I pokud ho zatím neumíte, nevěšte hlavu, během devíti měsíců se ho jistě pohodlně naučíte. Dechová cvičení vám pomohou s vnímáním svého těla. Pokud dýcháte příliš pomalu, může se vám začít točit hlava. Rozhodně se neděje nic vážného. Obvykle stačí, když se před zvednutím z podložky na chvíli posadíte.

Kde se naučit správně dýchat

Pro zpestření je možné dechové cvičení vyzkoušet třeba i na velkém míči. V pokročilejších týdnech těhotenství ho zase můžete provádět vsedě, pokud je pro vás obtížné si lehnout na záda na podložku a zase pohodlně vstát. Svůj dech také výrazně zapojíte na cvičení jógy nebo na hodinách pilates. Jedná se o cvičení, která jsou totiž z velké části o dýchání a vy se tak při nich naučíte správně nadechovat a vydechovat.

Na dechová cvičení rozhodně nespěchejte. Vše chce svůj čas a u těchto cviků to platí dvojnásob. Na nádech i výdech se maximálně soustřeďte. Pokud však pociťujete jakékoliv nevolnosti, cvičení rozhodně zastavte. Stejně tak ho neprovádějte několik minut v kuse. Většinou se doporučuje zopakovat třeba 5 nádechů a výdechů, pak dýchat chvíli normálně a za okamžik zase pokračovat ve cvičení.

Jak na zpevnění pánevního dna Jak na zpevnění pánevního dna

Svaly pánevního dna jsou pro těhotenství velmi důležité a mnoho budoucích maminek tak jistě pracuje na jejich zpevnění. V tomto článku vám dáme pár užitečných tipů na cviky, které můžete na posílení těchto svalů využít...

Jak běhat s rostoucím bříškem Jak běhat s rostoucím bříškem

Jak je s běháním v těhotenství? Přestat nadobro trénovat nebo pouze zvolnit? Vyměnit běh za jinou aktivitu nebo mu zůstat věrná i v nadcházejících týdnech? Ohledně běhu v těhotenství se odborníci neshodnou. I tak jsme ale pro vás dali ...

Cvičení během zimních měsíců Cvičení během zimních měsíců

Ačkoliv zima svádí k lenošení na gauči s dobrou knihou nebo u oblíbeného seriálu, je zapotřebí se stále hýbat. Pohyb je důležitý i v období těhotenství, kdy čekáte, až váš malý drobeček přijde na svět.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka