facebook
Dobré poledne, je neděle 28.4.2024 a svátek slaví Robert

Tepová frekvence při cvičení


Ilustrační fotografie


Tepová frekvence je důležitým ukazatelem při sportování v těhotenství. Pohyb se v těhotenství obecně doporučuje. Pokud vše probíhá správně a s vaším těhotenstvím se nepojí žádná rizika, nic nebrání tomu, abyste byla aktivní i v tomto období. Nic se ale nemá přehánět. Jak poznáte, že cvičíte ohleduplně ke svému budoucímu miminku? Vaše tepová frekvence by neměla přesáhnout 140 tepů za minutu. Znamená to tedy, že cvičení, která provádíte, nebude příliš intenzivní.

O tepové frekvenci

Tepová frekvence vyjadřuje údery vašeho srdce. Velmi závisí na vaší sportovní trénovanosti a i na mnoha dalších aspektech, jako je třeba pohlaví nebo věk. Klidový tep se u většiny lidí pohybuje mezi 60 a 80. Maximální hodnoty tepové frekvence jsou stanoveny přibližně na 170 až 210 tepů za minutu. V takovém tempu však netrénujete ani tehdy, když nejste těhotná. Trénink na maximum se totiž nedá dlouho vydržet.

Obecně se doporučuje takzvané aerobní pásmo, které je vhodné pro spalování tuků, a to představuje přibližně 65 až 75 % z maxima. Na spodní hranici se můžete držet i během těhotenství, pokud vám to dělá dobře. Když se ale necítíte, rozhodně nic nepřehánějte. Stejně tak zapomeňte na aktivity v této intenzitě trvající třeba celou hodinu. Sportujte klidně každý den, ale berte ohled na svůj tep a tedy i na své tělo.

Jak tep ovlivní výběr aktivit

Tepová frekvence tak výrazně ovlivňuje i to, jakým sportovním aktivitám se můžete během svého těhotenství věnovat. Například při svižných sprintech stoupá váš tep do maxima. Ty tedy rozhodně v těhotenství nejsou vhodnou aktivitou. Naopak byste měla upřednostnit jogging - obzvlášť pokud jste trénovaná, tak tep do 140 s přehledem udržíte. Vhodná je samozřejmě i chůze, která není příliš intenzivní a které se tak můžete věnovat i přes hodinu denně. Doporučit vám můžeme i speciální hodiny pro těhotné, na kterých si tep samozřejmě měřit nemusíte, protože vás ohlídá zkušená cvičitelka. Tepová frekvence příliš nestoupá ani při jízdě na kole nebo při plavání. I tyto aktivity však musíte vykonávat s maximální opatrností a ve volnějším tempu.





Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Cvičení ve vodě Cvičení ve vodě

Každá budoucí maminka by měla dát šanci cvičení ve vodě, které je k tělu maximálně šetrné. Ve vodě se totiž můžete uvolnit a lépe se připravit na plánovaný porod. Pokud máte čas a možnosti...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka