facebook
Dobré poledne, je úterý 31.3.2020 a svátek slaví Hugo

IVF s darovanými vajíčky


Ilustrační fotografie


Metodou volby při dlouhodobě neúspěšné snaze o otěhotnění je volba některé z metod asistované reprodukce. Přestože technika provádění umělého oplodnění se neustále zlepšuje a různé modifikace zvyšují šanci na úspěšnost léčby, stále zbývá určitý podíl žen, kterým se ani při použití nejlepších technologií nedaří otěhotnět s vlastními zárodečnými buňkami ani při IVF. Díky pečlivé přípravě dárkyně i příjemkyně a použití in vitro fertilizační techniky zvané ICSI s cíleným výběrem spermií je šance na úspěch s darovanými vajíčky poměrně vysoká. V závislosti na kvalitě spermatu partnera může dosáhnout až 50%.

Využití darovaných vajíček je indikováno u žen, které trpí některým z těchto stavů:

- genetická zátěž a riziko přenosu závažného onemocnění

- ovariální selhání – vlivem vysokého věku, chemoterapie či ozařování, stav po operačním řešení gynekologických onemocnění (záněty, endometrióza…), úrazech

- vývojové vady včetně úplného chybění vaječníků

- opakovaný výskyt poškozených vajíček či přímo embryí při IVF

Dárcovství vajíček je stejně jako dárcovství spermií přísně anonymní. Dárkyně se tak nedozví, zda byla její vajíčka úspěšně použita a kolikrát, rodiče dítěte ani dítě samotné nemohou znát identitu biologické matky (i když toto označení je poněkud choulostivé, vzhledem k tomu, že při úspěšném otěhotnění následujících devět měsíců je plod ovlivňován budoucí maminkou). Dárkyní oocytů se může stát zdravá žena ve věku přibližně 20-35 let s minimálně středoškolským vzděláním ukončeným maturitou, která projde podobně podrobným vyšetřením, jaké se provádí u potenciálních dárců spermatu. Stěžejní je vyloučení jakéhokoliv infekčního onemocnění včetně HIV a vyšetření genetické. Samozřejmostí je důkladný psychologický pohovor a odběr krve, kromě standardních laboratorních vyšetření se zkoumá hladina hormonů a to nejen tzv. ženských pohlavních hormonů, ale např. i hormonů štítné žlázy.

Vajíčka se zatím bohužel nedaří úspěšně konzervovat zmražením v dostatečné kvalitě, což poněkud komplikuje celý proces IVF. Vajíčka totiž musí být oplodněna nejpozději do 16 h od odběru. Kvůli zachování anonymity a zajištění hladšího průběhu celé záležitosti se proto často dopředu v klidu odebere sperma partnera příjemkyně a zamrazí se. Výběr vhodné dárkyně je složitější než výběr vhodného dárce spermatu, proto ne vždy je možné respektovat veškeré požadavky na její fyziognomické znaky, dárkyň je málo a čas od času se vypisují pořadníky čekatelek na vajíčka. Vždy se ale respektuje minimálně krevní skupina a Rh faktor. Málokdy se využívají nadbytečná vajíčka žen léčených pro neplodnost, i když by se toto řešení nabízelo.

Po výběru vhodné dárkyně se zahájí simultánní příprava obou žen. Dárkyni je podávána stimulační léčba, příjemkyně se připravuje pomocí estrogenů zejména s důrazem na nárůst děložní sliznice, aby se připravily co nejlepší podmínky k uchycení embrya, často dlouhodobě (pokud je zrovna nedostatek dárkyň). Když se podaří vajíčka odebrat, příjemkyně dostane navíc ještě na 2-3 dny progesteron a následně se dostaví k transferu embryí.

Embrya jsou připravena v laboratoři metodou IVF po rozmražení spermatu partnera, buď volnou IVF nebo pomocí injektáže cílené spermie – ICSI. Následně se oplodněná vajíčka kultivují a mikroskopicky se sleduje jejich vývoj. Tento proces trvá asi 5 dní. Defektní embrya během této doby samovolně uhynou. Vybraná nejvíce životaschopná embrya se pak přenáší do dělohy příjemkyně. Dnes se přenáší nejčastěji 2, dvojčátka se pak rodí v cca 40% případů.

Vajíček se připravuje 6-12, zbylá kvalitní embrya tak mohou být na žádost pacientky zamražena k dalšímu použití, např. při neúspěchu během tohoto cyklu. Celý proces je poté urychlen, s malým rizikem poškození embrya při rozmražování.

Hormonální léčba příjemkyně pokračuje další dva týdny oběma hormony, poté se provádí těhotenský test. Při jeho pozitivitě hormony užívá nadále po 2-3 měsíce, aby se těhotenství udrželo a nedošlo k potratu. Pokud je test negativní, o dalším postupu rozhoduje lékař. Před dalším cyklem pokusu o IVF je ovšem potřeba hormonální léčbu na čas vysadit.

Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Test plodnosti Test plodnosti

Test plodnosti si aktuálně mohou nechat udělat muži i ženy. Přistupuje se k němu tehdy, když se partnerům nedaří při početí miminka. Rozhodně se však k němu neuchylujte během prvního roku. Těhotenství vyžaduje dostatek času ...

Jonášova metoda Jonášova metoda

Pokud se již delší dobu pokoušíte s partnerem o miminko, možná jste zaslechla o tzv. Jonášově metodě. Jedná se o metodu výpočtu ideálního dne pro početí na základě předpokladu, že je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka