facebook
Dobré odpoledne, je úterý 23.7.2019 a svátek slaví Libor

IVF s darovanými vajíčky


Ilustrační fotografie


Metodou volby při dlouhodobě neúspěšné snaze o otěhotnění je volba některé z metod asistované reprodukce. Přestože technika provádění umělého oplodnění se neustále zlepšuje a různé modifikace zvyšují šanci na úspěšnost léčby, stále zbývá určitý podíl žen, kterým se ani při použití nejlepších technologií nedaří otěhotnět s vlastními zárodečnými buňkami ani při IVF. Díky pečlivé přípravě dárkyně i příjemkyně a použití in vitro fertilizační techniky zvané ICSI s cíleným výběrem spermií je šance na úspěch s darovanými vajíčky poměrně vysoká. V závislosti na kvalitě spermatu partnera může dosáhnout až 50%.

Využití darovaných vajíček je indikováno u žen, které trpí některým z těchto stavů:

- genetická zátěž a riziko přenosu závažného onemocnění

- ovariální selhání – vlivem vysokého věku, chemoterapie či ozařování, stav po operačním řešení gynekologických onemocnění (záněty, endometrióza…), úrazech

- vývojové vady včetně úplného chybění vaječníků

- opakovaný výskyt poškozených vajíček či přímo embryí při IVF

Dárcovství vajíček je stejně jako dárcovství spermií přísně anonymní. Dárkyně se tak nedozví, zda byla její vajíčka úspěšně použita a kolikrát, rodiče dítěte ani dítě samotné nemohou znát identitu biologické matky (i když toto označení je poněkud choulostivé, vzhledem k tomu, že při úspěšném otěhotnění následujících devět měsíců je plod ovlivňován budoucí maminkou). Dárkyní oocytů se může stát zdravá žena ve věku přibližně 20-35 let s minimálně středoškolským vzděláním ukončeným maturitou, která projde podobně podrobným vyšetřením, jaké se provádí u potenciálních dárců spermatu. Stěžejní je vyloučení jakéhokoliv infekčního onemocnění včetně HIV a vyšetření genetické. Samozřejmostí je důkladný psychologický pohovor a odběr krve, kromě standardních laboratorních vyšetření se zkoumá hladina hormonů a to nejen tzv. ženských pohlavních hormonů, ale např. i hormonů štítné žlázy.

Vajíčka se zatím bohužel nedaří úspěšně konzervovat zmražením v dostatečné kvalitě, což poněkud komplikuje celý proces IVF. Vajíčka totiž musí být oplodněna nejpozději do 16 h od odběru. Kvůli zachování anonymity a zajištění hladšího průběhu celé záležitosti se proto často dopředu v klidu odebere sperma partnera příjemkyně a zamrazí se. Výběr vhodné dárkyně je složitější než výběr vhodného dárce spermatu, proto ne vždy je možné respektovat veškeré požadavky na její fyziognomické znaky, dárkyň je málo a čas od času se vypisují pořadníky čekatelek na vajíčka. Vždy se ale respektuje minimálně krevní skupina a Rh faktor. Málokdy se využívají nadbytečná vajíčka žen léčených pro neplodnost, i když by se toto řešení nabízelo.

Po výběru vhodné dárkyně se zahájí simultánní příprava obou žen. Dárkyni je podávána stimulační léčba, příjemkyně se připravuje pomocí estrogenů zejména s důrazem na nárůst děložní sliznice, aby se připravily co nejlepší podmínky k uchycení embrya, často dlouhodobě (pokud je zrovna nedostatek dárkyň). Když se podaří vajíčka odebrat, příjemkyně dostane navíc ještě na 2-3 dny progesteron a následně se dostaví k transferu embryí.

Embrya jsou připravena v laboratoři metodou IVF po rozmražení spermatu partnera, buď volnou IVF nebo pomocí injektáže cílené spermie – ICSI. Následně se oplodněná vajíčka kultivují a mikroskopicky se sleduje jejich vývoj. Tento proces trvá asi 5 dní. Defektní embrya během této doby samovolně uhynou. Vybraná nejvíce životaschopná embrya se pak přenáší do dělohy příjemkyně. Dnes se přenáší nejčastěji 2, dvojčátka se pak rodí v cca 40% případů.

Vajíček se připravuje 6-12, zbylá kvalitní embrya tak mohou být na žádost pacientky zamražena k dalšímu použití, např. při neúspěchu během tohoto cyklu. Celý proces je poté urychlen, s malým rizikem poškození embrya při rozmražování.

Hormonální léčba příjemkyně pokračuje další dva týdny oběma hormony, poté se provádí těhotenský test. Při jeho pozitivitě hormony užívá nadále po 2-3 měsíce, aby se těhotenství udrželo a nedošlo k potratu. Pokud je test negativní, o dalším postupu rozhoduje lékař. Před dalším cyklem pokusu o IVF je ovšem potřeba hormonální léčbu na čas vysadit.

Jak se připravit na druhé miminko? Jak se připravit na druhé miminko?

Pokud plánujete početnou rodinu, tak než se nadějete, očekáváte druhé dítko. Každá maminka, která byla z prvního těhotenství nesvá a třeba i vystresovaná, bere to druhé už více v pohodě.

Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Co čeká muže při umělém oplodnění Co čeká muže při umělém oplodnění

Ženy jsou zpravidla velmi dobře informovány od svého gynekologa, co je čeká v případě, že nastalou nemožnost otěhotnět budou řešit cestou umělého oplodnění. Tento proces však nepodstupují samy, ale zapojen je i jejich partner.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka