facebook
Příjemnou noc, je středa 19.6.2019 a svátek slaví Leoš

Stonohý expres


Ilustrační fotografie


Stonohý expres

Hra pro 5 a více hráčů


Potřeby:
jakékoliv předměty a věci z přírody na vytvoření opičí dráhy


Postup:
Nejprve si vytvoříme trasu. Trasu můžeme zvolit jako opičí dráhu (ztížit to prolézáním, přelézáním připravených předmětů), jako slalom mezi věcmi (kameny, praporky, lavice, židle, stačí i různé předměty, které máme u sebe, například kusy oblečení), nebo bude trasu tvořit hadice, provázek či spojené šátky. Na tkaničkovou trasu se dá provléci kroužek (může to být závěsový kroužek, náramek, nebo prstýnek), který pak první v řadě sune před sebou, až do konce. Tato trasa se může klikatit i přes hustý les.


A hra může začít:
Jakmile je trasa vytyčena a start a cíl určeny, vytvoříme si družstvo, minimálně s pěti závodníky. První v řadě se hluboce předkloní, provlékne svou pravou ruku mezi nohama a nabídne ji druhému závodníku, který k prvnímu stojí čelem. Druhý závodník ji pevně uchopí levou rukou, také se hluboce předkloní a nabídne svou pravou ruku závodníkovi za sebou, který ji opět uchopí levou rukou. Následuje třetí závodník, čtvrtý, atd. Prvnímu závodníkovi zůstává levá ruka volná, ostatní závodníci se musí po celou dobu do cíle pevně držet. Expres se nesmí cestou rozpojit, pokud se rozpojí, musí celá skupina zpátky na start. Závodník, který vede svůj expres, volnou rukou tlačí nebo proplétá kroužek připravenou provázkovou trasou až do konce. Ostatní závodníci ho slepě následují a pevně se drží za propletené ruce.


Speciální pokyny nebo upřesnění:


Varianta opičí dráha:
Pokud některý závodník šlápne mimo (vedle vyznačené trasy opičí dráhy, na které se předem dohodnete), vybraný dohled (rozhodčí) tomuto týmu započítá trestný bod. Toto platí i pro rozpojení, v tomto případě se družstvo nemusí vracet na start.


Varianta slalomová dráha:
Je vhodná pro případ, že máme méně hráčů, například skupinu do 12ti závodníků. Tato varianta je nejideálnější. Můžeme tak vytvořit stonohý expres ze všech hráčů. Každý závodník se prostřídá pro vedení tohoto expresu. Takže pokud bude 12 hráčů, expres pojede dvanáctkrát. Každému kolu se změří čas, každý expres si můžeme i speciálně pojmenovat.


Varianta bludiště:
Pospojujeme několik provázků do sebe tak, aby vytvořily minimálně 30ti metrovou trasu. Spojený provázek různě obtočíme v různých výškách okolo stromů, značek, laviček, dle naší fantazie a nabízeného prostoru. Provázkovou trasu natáhneme nejlépe jako okruh, to znamená, že konec provázku spojíme se začátkem, a než jej zavážeme, navlékneme na něj kroužek (nebo prstýnek, prostě něco kruhového). Na provázku vyznačíme start, který bude zároveň i cíl. Spojit okruh je výhodnější varianta, nemusí se převazovat kroužek. Pokud máte kroužků více, pro každý tým svůj, můžete trasu natáhnout do různých směrů a trasu tedy nepropojujte.


Všechny tyto varianty se běží na čas, můžeme kombinovat i více variant do jedné trasy, tím bude hra ještě zajímavější.

Vodní bitva Vodní bitva

Nejprve si všichni naberou do kelímků vodu, rozhodčí stanoví dobu pro vzdálení od nádrže s vodou. Po vypršení této doby se rozpoutá vodní bitva, kdo bude mít úplně mokré triko, vypadává ze hry...

Hra na vojáky Hra na vojáky

Vytvoříme si lístečky s vojenskými hodnostmi. Označíme místo, kam budou odcházet mrtví (jako hřbitov). Vybereme si prostor, ve kterém se bude bitva odehrávat, může to být i v místnosti...

Kdo dřív! Kdo dřív!

Hráče rozdělíme na dvě stejnoměrné skupinky. Vytvoříme půlící dlouhou čáru, na kterou umístíme tyto předměty. Pro hráče vytvoříme na obou stranách metu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka