facebook
Dobrý večer, je neděle 21.1.2018 a svátek slaví Slavomír

Stonohý expres


Ilustrační fotografie


Stonohý expres

Hra pro 5 a více hráčů


Potřeby:
jakékoliv předměty a věci z přírody na vytvoření opičí dráhy


Postup:
Nejprve si vytvoříme trasu. Trasu můžeme zvolit jako opičí dráhu (ztížit to prolézáním, přelézáním připravených předmětů), jako slalom mezi věcmi (kameny, praporky, lavice, židle, stačí i různé předměty, které máme u sebe, například kusy oblečení), nebo bude trasu tvořit hadice, provázek či spojené šátky. Na tkaničkovou trasu se dá provléci kroužek (může to být závěsový kroužek, náramek, nebo prstýnek), který pak první v řadě sune před sebou, až do konce. Tato trasa se může klikatit i přes hustý les.


A hra může začít:
Jakmile je trasa vytyčena a start a cíl určeny, vytvoříme si družstvo, minimálně s pěti závodníky. První v řadě se hluboce předkloní, provlékne svou pravou ruku mezi nohama a nabídne ji druhému závodníku, který k prvnímu stojí čelem. Druhý závodník ji pevně uchopí levou rukou, také se hluboce předkloní a nabídne svou pravou ruku závodníkovi za sebou, který ji opět uchopí levou rukou. Následuje třetí závodník, čtvrtý, atd. Prvnímu závodníkovi zůstává levá ruka volná, ostatní závodníci se musí po celou dobu do cíle pevně držet. Expres se nesmí cestou rozpojit, pokud se rozpojí, musí celá skupina zpátky na start. Závodník, který vede svůj expres, volnou rukou tlačí nebo proplétá kroužek připravenou provázkovou trasou až do konce. Ostatní závodníci ho slepě následují a pevně se drží za propletené ruce.


Speciální pokyny nebo upřesnění:


Varianta opičí dráha:
Pokud některý závodník šlápne mimo (vedle vyznačené trasy opičí dráhy, na které se předem dohodnete), vybraný dohled (rozhodčí) tomuto týmu započítá trestný bod. Toto platí i pro rozpojení, v tomto případě se družstvo nemusí vracet na start.


Varianta slalomová dráha:
Je vhodná pro případ, že máme méně hráčů, například skupinu do 12ti závodníků. Tato varianta je nejideálnější. Můžeme tak vytvořit stonohý expres ze všech hráčů. Každý závodník se prostřídá pro vedení tohoto expresu. Takže pokud bude 12 hráčů, expres pojede dvanáctkrát. Každému kolu se změří čas, každý expres si můžeme i speciálně pojmenovat.


Varianta bludiště:
Pospojujeme několik provázků do sebe tak, aby vytvořily minimálně 30ti metrovou trasu. Spojený provázek různě obtočíme v různých výškách okolo stromů, značek, laviček, dle naší fantazie a nabízeného prostoru. Provázkovou trasu natáhneme nejlépe jako okruh, to znamená, že konec provázku spojíme se začátkem, a než jej zavážeme, navlékneme na něj kroužek (nebo prstýnek, prostě něco kruhového). Na provázku vyznačíme start, který bude zároveň i cíl. Spojit okruh je výhodnější varianta, nemusí se převazovat kroužek. Pokud máte kroužků více, pro každý tým svůj, můžete trasu natáhnout do různých směrů a trasu tedy nepropojujte.


Všechny tyto varianty se běží na čas, můžeme kombinovat i více variant do jedné trasy, tím bude hra ještě zajímavější.Slepecký pes Slepecký pes

Připravíme si slalomovou trasu pomocí plastových lahví nebo kuželů. Tyto kužely budou závodníci muset dle domluvy obcházet (doporučujeme pro přesnost celou trasu okolo kuželů namalovat nebo vyznačit provázky, šipkami,…)

Kdo z koho Kdo z koho

Tato hra se dá zahrát kdekoliv, kde je větší prostranství - na hřišti, v lese, na louce. Na tomto prostranství vytvoříme hranici, rozdělíme území na dvě poloviny...

Tvrdý boj o kameny Tvrdý boj o kameny

Vytvoříme dostatečně dlouhou startovací čáru, aby všichni hráči mohli spravedlivě vyběhnout ve stejné linii. V předem dohodnuté vzdálenosti, na stejně dlouhou čáru jako byl start, položíme kameny...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka