facebook
Dobré dopoledne, je sobota 2.12.2023 a svátek slaví Blanka

Ovulační kalendář


Ilustrační fotografie


Jestliže chcete sledovat své plodné a neplodné dny, můžete využívat ovulační kalendář. Na internetu najdete několik kalkulátorů, které vám tyto dny pohodlně spočítají - s ohledem na první den menstruace, délku menstruace a trvání cyklu. Vypočítaná data jsou pouze přibližná a ve skutečnosti se mohou lišit klidně i v rozptylu jednoho týdne. Ovulační kalendář je tedy spíše orientační metodou pro určení ovulace a neplodných dnů.

 

Plodné dny

Výpočet plodných dnů vám ulehčí vaši cestu za těhotenstvím. Metoda pomocí ovulačního kalendáře je sice nejjednodušší, ale jak to tak bývá, tak i nejméně spolehlivá. Za plodné dny se obecně považují ty, které jsou mezi 10. a 17. dnem od začátku cyklu (počítáno od prvního dne menstruace). Ovulace by měla přijít zhruba 12. den a spermie ve vašem těle mají určitou životnost.

 

Neplodné dny

Opakem plodných dnů jsou neplodné dny, které začínají cca 9 dní před menstruací, tedy zhruba 19. den cyklu. V kombinaci s měřením teploty se pak často využívá antikoncepční metoda tzv. plodných a neplodných dnů, její spolehlivost je však minimální.

 

Faktory v ovulačním kalendáři

Pro každý cyklus je zásadní první den menstruace, který startuje cyklus nový. Jedná se o tzv. folikulární fázi. Délka cyklu je obvykle 3 až 7 dní. Závisí na mnoha faktorech. Pokud je menstruace příliš dlouhá, může vést k úbytku železa a anémii. Celkovou délku cyklu ovlivňuje mnoho faktorů včetně stresu nebo nachlazení. Málokterá žena má svůj cyklus dlouhý právě 28 dní. Této optimální délky je obvykle pravidelně dosaženo jen užíváním hormonální antikoncepce.

 

Ovulační kalendář si rovněž můžete stáhnout do svého chytrého telefonu a mít ho neustále po ruce, stejně tak ho můžete propojit se svým diářem. Jen pro zajímavost, mnoho ovulačních kalendářů je schopno určit i datum porodu v případě otěhotnění.





Jak to říct partnerovi Chci miminko. Jak to říct partnerovi?

Snad každá žena touží po miminku. Před jeho plánovaným pořízením je však nutné, aby do sebe zapadly spousty aspektů v jejím životě. Je potřeba vystudovat, sehnat si dobrou práci, zajistit bydlení a najít ideálního partnera. Důležitá je i...

Náhradní mateřství Náhradní mateřství

Náhradní mateřství již poměrně běžně ve světě funguje a spočívá v tom, že žena odnosí plod biologických rodičů. Je to jedno z řešení, jakým založit rodinu zejména v případě, kdy samotná biologická matka nemůže dítě z jakýchkoli důvodů odnosit.

Maminkou v pozdějším věku Maminkou v pozdějším věku

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka