facebook
Dobrý večer, je sobota 24.5.2025 a svátek slaví Jana

Ovulační kalendář


Ilustrační fotografie


Jestliže chcete sledovat své plodné a neplodné dny, můžete využívat ovulační kalendář. Na internetu najdete několik kalkulátorů, které vám tyto dny pohodlně spočítají - s ohledem na první den menstruace, délku menstruace a trvání cyklu. Vypočítaná data jsou pouze přibližná a ve skutečnosti se mohou lišit klidně i v rozptylu jednoho týdne. Ovulační kalendář je tedy spíše orientační metodou pro určení ovulace a neplodných dnů.

 

Plodné dny

Výpočet plodných dnů vám ulehčí vaši cestu za těhotenstvím. Metoda pomocí ovulačního kalendáře je sice nejjednodušší, ale jak to tak bývá, tak i nejméně spolehlivá. Za plodné dny se obecně považují ty, které jsou mezi 10. a 17. dnem od začátku cyklu (počítáno od prvního dne menstruace). Ovulace by měla přijít zhruba 12. den a spermie ve vašem těle mají určitou životnost.

 

Neplodné dny

Opakem plodných dnů jsou neplodné dny, které začínají cca 9 dní před menstruací, tedy zhruba 19. den cyklu. V kombinaci s měřením teploty se pak často využívá antikoncepční metoda tzv. plodných a neplodných dnů, její spolehlivost je však minimální.

 

Faktory v ovulačním kalendáři

Pro každý cyklus je zásadní první den menstruace, který startuje cyklus nový. Jedná se o tzv. folikulární fázi. Délka cyklu je obvykle 3 až 7 dní. Závisí na mnoha faktorech. Pokud je menstruace příliš dlouhá, může vést k úbytku železa a anémii. Celkovou délku cyklu ovlivňuje mnoho faktorů včetně stresu nebo nachlazení. Málokterá žena má svůj cyklus dlouhý právě 28 dní. Této optimální délky je obvykle pravidelně dosaženo jen užíváním hormonální antikoncepce.

 

Ovulační kalendář si rovněž můžete stáhnout do svého chytrého telefonu a mít ho neustále po ruce, stejně tak ho můžete propojit se svým diářem. Jen pro zajímavost, mnoho ovulačních kalendářů je schopno určit i datum porodu v případě otěhotnění.





Alergie na sperma partnera Alergie na sperma partnera

Slovo alergie není v dnešní době ničím ojedinělým. Při jeho vyslovení si tak většina lidí vybaví například alergii na pyl, na prach či nějakou potravinu. Slyšeli jste však o alergii na sperma? Bohužel je to tak, i na sperma lze mít alergii.

Nikdy jsem nechtěla dítě Nikdy jsem nechtěla dítě

Napadla vás někdy rouhačská myšlenka, že by vám bez dětí bylo lépe? Mohla byste se věnovat sobě, svým zájmům, své práci. Byla byste, napadlo vás, daleko přínosnější pro společnost jako...

Podnájem - jak vyřešit situaci s miminkem Podnájem - jak vyřešit situaci s miminkem

Bydlíte v podnájmu a plánujete miminko? Nečekaně jste otěhotněla a přemýšlíte, jak vše zdárně vyřešit? Situace s miminkem v podnájmu nemusí být vůbec složitá. Pokud je pronajatý byt malý, určitě jej doporučujeme vyměnit za větší.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka