facebook
Dobré ráno, je pondělí 15.8.2022 a svátek slaví Hana

Jak se správně připravit na těhotenství?


Ilustrační fotografie


Téměř každá žena jednou v životě dojde k bodu, kdy se rozhodne založit rodinu. I když se nad tím spousta budoucích maminek nezamýšlí, je třeba pořádně se na těhotenství připravit. Smyslem přípravy by měla být péče o vlastní tělo, aby mohlo bez komplikací porodit zdravé a životaschopné dítě.

Vysazení antikoncepce

První, co nás napadne, je vysadit veškerou antikoncepci. Ta se dělí na chemickou, hormonální či bariérovou. Nejsnadnější plánování dítěte mají ženy, které užívají bariérovou antikoncepci – pesar, kondom nebo chemickou antikoncepci (čípky či spermicidní krémy). Tyto produkty stačí vysadit a pak už se jen snažit o otěhotnění. U hormonální antikoncepce nastává pravděpodobnost otěhotnění již při prvním menstruačním cyklu po vysazení.  U každé ženy je to ale velmi individuální – některá otěhotní ihned, jiná až po půl roce. Je důležité nevzdávat snažení a pokud se vám kvůli antikoncepci dlouhodobě nepodaří otěhotnět, vyhledejte pomoc lékaře.

Správná strava je důležitá

Pokud pomineme, že je samozřejmé již během plánování přestat kouřit a pít alkohol, jedna z nejdůležitějších věcí je správný a vyvážený jídelníček. Každý by měl dodržovat pravidelnou a vyváženou stravu – neznamená to však, že si ode dneška již nemůžete dát nějakou oblíbenou kalorickou pochoutku. Jde jen o to, abyste jedla alespoň každé 3 hodiny, vyhýbala se stresu a do jídelníčku zařadila ovoce a zeleninu. Také se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na kyselinu listovou, která obsahuje vitamin B. Nedostatek tohoto vitaminu může mít za následek vrozené vývojové vady plodu, např. rozštěp. Tento vitamín najdeme v kapustě, hrášku, hlávkovém salátu, brokolici, špenátu či v angreštu.

Hlídejte si váhu

Další nezbytnou věcí je správná hmotnost, která nás nezatěžuje, ale zároveň je schopná udržet plod v těle. Ještě před otěhotněním je třeba si uvědomit, že stav našeho těla už nebude jen o nás, ale bude na něm záviset i malý tvoreček, který se bude na základě našeho životního stylu vyvíjet. Pokud tedy trpíte podváhou či naopak silnou nadváhou či obezitou, pokuste se svou váhu srovnat do únosných mezí.

Genetické testy

Další prevencí, která se nabízí a velmi se doporučuje, jsou genetické testy. Ty mohou dle vašeho a partnerova vyšetření poodhalit možné genetické vady vašeho potomka a ovlivnit tak tím jeho zdraví. Toto vyšetření by měly podstoupit ty páry, v jejíchž rodinách se vyskytují nějaké vážné anamnézy.

Co dělat, když chci chlapečka Co dělat, když chci chlapečka

Jistě i vy víte, že žádné osvědčené rady na to jak porodit chlapce neexistují. Kdyby totiž bylo možné ovlivnit pohlaví miminka, tak by chlapce měla každá žena...

 Co dělat, když chci holčičku Co dělat, když chci holčičku

Ovlivnit pohlaví dítěte je dle vědeckých studií opravdu nemožné a šance, že se vám narodí holčička, je tedy přibližně 50 %. I tak ale po internetu koluje celá řada zaručených babských rad...

Lze ovlivnit pohlaví dítěte při jeho početí? Lze ovlivnit pohlaví dítěte při jeho početí?

Odpověď na tuto otázku si lidé kladou už mnoho let. Kromě babských rad a povídaček také proběhlo velké množství vážných i méně seriózních výzkumů a odpověď lékařské veřejnosti a vlastně i zdravého rozumu je jediná – je to čistě ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka