facebook
Dobrý podvečer, je sobota 19.1.2019 a svátek slaví Ilona

Scheuermannova choroba


Ilustrační fotografie


Scheuermannova choroba, někdy nazývaná juvenilní kyfóza (kyfóza znamená zahnutí páteře směrem dozadu, v tomto případě nadměrné), je strukturální vadou páteře. Příčina této choroby není dosud známa, přesto postihuje cca 10% populace. Uvádí se, že je o něco častější u chlapců, než u dívek a to asi dvojnásobně.

Podstatou této choroby jsou značné deformity obratlových těl a s tím spojená nerovnost meziobratlových plotének. Obratlová těla jsou zdeformována do klínovitého tvaru se snížením přední části, což vytváří klínovitý tvar obratlových těl a zapříčiňuje to patologické zahnutí páteře dozadu (tzn. takto postižená osoba je nahrbená). Deformity se týkají především obratlů od 3. hrudního obratle po 2. bederní obratel. Tato choroba nemusí být doprovázena bolestí, pacienta přivede k lékaři až projevená deformita páteře, kterou často nelze přehlédnout. Doprovodným jevem je zkrácení prsních svalů a k podpoření diagnózy nám slouží použití rentgenu a diagnostiky obratlových deformit snímku.

Scheuermannova choroba nejčastěji postihuje mladé jedince v rozmezí 12 – 18 let. Jedná se o období tzv. poslední růstové akcelerace, kdy mladiství prudce povyrostou až o 5% své původní výšky a to do půl roku.

K léčbě této choroby patří intenzivní rehabilitace s protahováním zkrácených svalů a podstatnou částí léčby je korekce vady ortézou, příp. chirurgicky. Přestože tuto chorobu není možné zcela vyléčit, lze se díky pravidelné rehabilitaci a provedením patřičných chirurgických zákroků velmi přiblížit co nejlepší kvalitě života.

Očkování proti sezónní chřipce – ano či ne? Očkování proti sezónní chřipce – ano či ne?

Opět nastává doba řádění sezonních chřipek a v ordinacích se objevují možnosti nechat se proti ní znovu očkovat. Jedni jsou proti očkování a jedni jsou pro. Ani odborníci však nejsou za jedno a tak je jen a jen na nás, zda se...

Očkování dítěte Očkování dítěte

Očkování je v dnešní době velice ožehavým tématem a každým dnem se rojí čím dál tím víc odpůrců, kteří argumentují tím, že se očkuje samotným původcem daného onemocnění, byť oslabeným, ale přesto představujícím stálé riziko.

Poruchy růstu u dětí Poruchy růstu u dětí

Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka