facebook
Příjemnou noc, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

IUI - Intrauterinní inseminace


Ilustrační fotografie


Intrauterinní inseminace je nejjednodušší formou asistované reprodukce. Během ní se zkoncentrují a pročistí čerstvě odebrané spermie (partnera ženy či dárcovské) a následně se pomocí velmi tenkého katetru zavedou v období ovulace přímo do dělohy. Tento výkon se provádí ambulantně bez anestezie, jelikož je relativně jednoduchý a bezbolestný. IUI je metodou volby u párů, kde muž má hraniční hodnoty spermiogramu. Může být doplněna předchozí stimulací vaječníků. Úspěšnost je podobná jako u přirozené cesty oplodnění, pohybuje se mezi 10 a 15%.

Metoda se většinou volí v případě, že pár se více než rok marně pokouší o početí miminka a ještě není zcela známa příčina neplodnosti. Proto se před zahájením léčby IUI doporučuje projít testy na neplodnost, aby v případě neúspěchu IUI mohla být zvolena jiná vhodnější metoda na místo jejího opakování.

Hormonální stimulace vaječníků se zpravidla používá i u žen bez poruch cyklu, aby se zvýšila šance na otěhotnění, po stimulaci totiž místo jednoho vajíčka dozrávají většinou 2-3. Pokud dozraje větší množství vaječných váčků, mohou být odsáty, aby se zabránilo vícečetnému těhotenství. Pokud žena trpí poruchou cyklu, může být IUI použita jen v případě, že adekvátně reaguje na hormonální terapii. Proto je dozrávání vajíček pod ultrazvukovou kontrolou. Pokud žena trpí navíc endometriózou (onemocněním, kdy dochází k růstu děložní sliznici i mimo dutinu dělohy, např. v dutině břišní nebo vaječnících, čímž znemožňuje početí), musí být provedena kontrola orgánů dutiny břišní. IUI mohou podstoupit jen ženy bez srůstů a deformací v dutině břišní.

Intrauterinní inseminace je bez šance na úspěch u žen, které mají srůsty ve vaječnících. Je potřeba pro ně vybrat jinou metodu.

Přestože rizika IUI jsou minimální, nejsou zcela eliminována a je potřeba je znát. Nejpravděpodobnějším rizikem je vznik vícečetného těhotenství vlivem ovariální stimulace. Dvojčátka sice mohou svým rodičům přinést dvojnásobek radosti, je ovšem potřeba počítat s nižší porodní váhou miminek a větší zátěží pro rodičku a všemi okolnostmi s tím souvisejícími. Dalším rizikem je hyperstimulační syndrom, opět v důsledku hormonální stimulace. Velmi vzácně může také dojít k zanesení infekce do dutiny děložní během transferu spermiového koncentrátu. Hypoteticky by mohlo dojít i k přenosu pohlavních či jiných infekčních chorob, pokud by bylo použito dárcovské sperma, v ČR jsou však všichni dárci důkladně dvoufázově testováni.

Každá žena má během léčby neplodnosti nárok na 6 cyklů IUI proplacených zdravotní pojišťovnou během jednoho roku. Doplatit musí ovšem hormonální léčbu použitou ke stimulaci vaječníků. Nejčastěji se jedná o clomifen (Clostilbegyt) a jeho cena se pohybuje okolo 3000 Kč.





Když dítě porodí jiná žena Když dítě porodí jiná žena

Někdy není jiná možnost, než podstoupit náhradní mateřství. Pátráte po vhodných ženách na odnošení Vašeho dítěte a když ji najdete, čekáte a těšíte se celých devět měsíců. Jen s tím rozdílem, že Vaše miminko porodí jiná žena.

10 tipů, jak nejsnadněji počít dítě 10 tipů, jak nejsnadněji počít dítě

Mnoho žen má problémy s otěhotněním, snaha počít miminko se může rovnat nekonečnému příběhu a partnery toho nelehké období může výrazně poznamenat.

Syndrom polycystických ovarií Syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií neboli Stein-Leventhalův syndrom je jedním z nejčastějších endokrinních onemocnění žen a dost často také stojí za neplodností. Při tomto onemocnění vznikají na vaječnících ženy drobné i větší cystičky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka