facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 28.3.2024 a svátek slaví Taťána

Kyselina listová před početím


Ilustrační fotografie

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu. Možná jej znáte pod názvem folát či B9, bývá řazen do B-komplexu vitaminů. Přímo ovlivňuje dělení buněk a ve spojení s vitaminem B12 je nezbytný pro tvorbu nukleových kyselin, jež tvoří DNA, oběma způsoby tak podporuje růst plodu.

Kyselina listová během těhotenství podporuje správný vývoj neurální trubice, základ nervové soustavy. Zabraňuje tak vzniku závažných defektů, jako jsou rozštěpy patra, spina bifida (neúplné uzavření neurální trubice, které následně způsobí špatný vývoj obratlů a může dojít až vyhřeznutí nervové tkáně z míšního kanálku, což podle lokalizace postižení vede k nejrůznějším komplikacím), špatný vývoj mozku, odtržení placenty apod. Pravidelné užívání kyseliny listové před a během těhotenství snižuje riziko vzniku těchto vad o 75-100% podle typu. Kromě toho snižuje také riziko spontánního potratu. Na druhou stranu, pokud je plod zatížen těžkou vývojovou vadou, přispěje k jeho odloučení často ještě předtím, než žena na těhotenství vůbec přijde.

Kromě toho jsou známy studie o pozitivním vlivu kyseliny listové i na jiné zdravotní záležitosti, zejména na nejrůznější srdeční onemocnění, známy jsou také případy, kdy pomáhá s nadměrným vypadáváním vlasů. V obou případech se jedná především o příznivý vliv na vysokou hladinu homocysteinu v krvi. Předmětem intenzivního výzkumu je také vliv na možné zastavení rakovinotvorných procesů, především u rakoviny tračníku, prsu, žaludku, slinivky a čípku děložního, jelikož lidé s normálním až vyšší hladinou B9 těmito onemocněními trpí výrazně méně. Zatím ovšem není jasné, jestli již vzniklý kancerogenní proces lze pomocí tohoto vitaminu zastavit.

Běžná doporučená dávka pro dospělého člověka je 400 µg. Pro zdravou ženu při snaze o početí a následně v těhotenství se doporučuje dávky zvýšit alespoň na 600 µg, pokud pozoruje známky nedostatku kyseliny listové či byl přímo testem zjištěn, dávka je ještě navýšena, dokonce na 800 µg. I během kojení by měl být příjem nadále vyšší než normální dávka, cca 500 µg. Předávkování se není potřeba příliš bát, tento vitamin je rozpustný ve vodě a nikde v těle se neukládá, přesto dlouhodobý nadměrný příjem může způsobit komplikace ve smyslu zamaskování některých jiných zdravotních problémů, zejména nedostatek B12. Problémem v naší populaci však běžně bývá právě nedostatek kyseliny listové. Závažným nedostatkem je ohrožena většina kuřáků, z nich je nejhorší situace u mladých žen.

Mezi projevy nedostatku kyseliny listové obecně patří záněty jazyka a dásní, ztráta chuti k jídlu, pocit krátkého dechu, podrážděnost, průjmy, zapomnětlivost, u dětí slabý růst. Metabolismus vitaminu B9 ovlivňují střevní záněty, včetně celiakie, a užívání některých léků, především ve smyslu snižování hladin vitaminu. Užívání současně s některými typy léčiv může vyvolat závažné interakce, proto doplňování hladin zejména z umělých zdrojů je třeba konzultovat s lékařem a to zejména pokud z jakéhokoliv důvodu používáte antibiotika (zejména tetracykliny), antiepileptika, antimalarika, chemoterapeutika včetně rostlinných cytostatik, antacida a jiné léky ke snížení kyselosti žaludečního obsahu (Helicid, Rennie) či běžná analgetika jako např. Ibalgin.





Neplodnost Neplodnost

Neplodnost, odborně infertilita či sterilita, je stále narůstajícím problémem moderní společnosti. V dnešní době je již dokonce klasifikována jako nemoc, jež vystavěla celý nový lékařský obor – reprodukční medicínu. Jedná se především o ...

Test plodnosti Test plodnosti

Test plodnosti si aktuálně mohou nechat udělat muži i ženy. Přistupuje se k němu tehdy, když se partnerům nedaří při početí miminka. Rozhodně se však k němu neuchylujte během prvního roku. Těhotenství vyžaduje dostatek času ...

Jonášova metoda Jonášova metoda

Pokud se již delší dobu pokoušíte s partnerem o miminko, možná jste zaslechla o tzv. Jonášově metodě. Jedná se o metodu výpočtu ideálního dne pro početí na základě předpokladu, že je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka