facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.10.2019 a svátek slaví Brigita

Hormon prolaktin a jeho vliv na otěhotnění


Ilustrační fotografie


Prolaktin, který se označuje také jako luteotropní hormon, tvoří až 199 aminokyselin. Stimuluje rozvoj mléčné žlázy během těhotenství a napomáhá laktaci po porodu. Tento hormon je důležitý především pro budoucí a čerstvé maminky, jinak jeho produkci téměř nezaznamenáte. K vylučování prolaktinu dochází v noci, když spíte. Konkrétně je vylučován v době REM spánku. Během dne se zase vyplavuje při narušení psychické rovnováhy a ve stresových situacích.


Prolaktin a menstruační cyklus


Pro ženy je rizikem zvýšená produkce prolaktinu, která se může podílet na poruchách menstruace. Prolaktin má za následek, že k menstruaci dochází déle než v cyklu 28 dní. Tento cyklus se stále prodlužuje, až menstruace vymizí úplně. Některé ženy si možná řeknou, že to je pro ně pohodlné. Bohužel to má však neblahý dopad na šanci otěhotnění. Prolaktin totiž blokuje dozrávání vajíček a žena přestává ovulovat. Zvýšená hladina tohoto hormonu tak působí jako antikoncepce.


V našem těle má prolaktin za úkol připravit organismus na zátěž a pomoci mu vyrovnat se s ní. Tento hormon se nachází v těle všech savců. Jelikož se podílí na rozvoji laktace, umožňuje vám kojení novorozence mateřským mlékem. Nejsilněji by prolaktin měl být proto produkován na konci těhotenství a ihned po porodu. Což se může projevit právě sekrecí z prsou již na konci těhotenství. Během týdnů kojení pak prolaktin pozvolna klesá. Tím, jak dítě saje mléko, se ale jeho produkce opět zvyšuje. Jakmile hormon klesne na normální hladinu, není mateřské mléko více produkováno.


Jak řešit hyperprolaktinémii


Problém se zvýšeným prolaktinem se označuje jako hyperprolaktinémie a většinou se odhalí až tehdy, když žena nemůže otěhotnět. Provede se rozbor krve, který stanoví hodnoty prolaktinu. Výsledky testu však může zkreslit mnoho faktorů - třeba stres, zátěž nebo i spánek. Test tedy musí být proveden ve vhodnou dobu. Léčba je většinou konzervativní, založená na léku, který prolaktin reguluje.


Možné problémy hyperprolaktinémie


Zvýšená hladina prolaktinu se u vás může projevit v první řadě poruchami menstruace, dále potížemi s otěhotněním, zvýšenou citlivostí prsou nebo sekrecí z prsou (tyto problémy se mohou týkat i jen jednoho prsu). Muži, které zvýšený prolaktin trápí, své problémy popisují jako snížení libida, impotenci, zvětšení prsou nebo rovněž sekreci.

Maminkou v pozdějším věku Maminkou v pozdějším věku

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se...

Hormonální antikoncepce Vysazení hormonální antikoncepce

Mnoho žen se před nechtěným otěhotněním chrání hormonální antikoncepcí. Její užívání je dnes považováno za bezpečné, šetrné a také spolehlivé. Gynekologové ji bez obav doporučují i k delšímu užívání.

Snažilky Snažilky

Jako snažilky se dají označit všechny ženy, které chtějí a snaží se otěhotnět. Při snaze o miminko je důležité nespěchat, dopřát si čas a prostor. Cyklus každé ženy výrazně ovlivňuje nejen její fyzická kondice, stravovací návyky, ale také...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka