facebook
Dobré odpoledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění


Ilustrační fotografie


Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace? Jestliže se o miminko teprve snažíte, určitě se nad svou postavou zamyslete a jestliže máte mnoho kilogramů navíc, navštivte například výživovou poradnu, kde vám přebytečná kila pomohou odbourat.

Zdravotní rizika spojená s obezitou

Obezita se běžně stanovuje dle tzv. Body Mass Indexu (BMI), který je v případě obezity vyšší než 30,0. U žen s nadváhou se pak pohybuje od 25,0 do 29,9. Jestliže obezitou trpíte, vzniká vám zde předpoklad pro vznik některých závažných těhotenských problémů. Čím je vaše BMI vyšší, tím vyšší je i pravděpodobnost jednotlivých rizik.

Mezi nejčastější problémy obézních rodiček patří potíže s otěhotněním, případně neplodnost. Mnohé obézní ženy prodělaly také potrat nebo porodily mrtvé dítě. Vlivem vysokého tlaku může dojít k preeklampsii, častým projevem je také těhotenská cukrovka a při porodu mohou nastat takové komplikace, které vyloučí porod přirozenou cestou a bude nutný císařský řez.

Obezita budoucí maminky může také způsobit obezitu dítěte, jeho předčasný porod, úmrtí po porodu nebo jeho poranění během porodu. Není totiž výjimkou, že obézní maminky mívají i větší děti. Nemluvě o rizikách různých vrozených vad mozku a páteře.

Plánujte své těhotenství a nechte si poradit s obezitou

Své těhotenství si tedy pokuste dopředu naplánovat a udělat vše proto, abyste byla zdravou a fit maminkou, která je ve svém těle spokojená a jejíž těhotenství se obejde bez bolestí a komplikací. Právě obezita je jedním z těch problémů, kterým se dá předejít nebo proti nimž je možné včas zakročit.

Rizikem zde je nejen obezita matky, ale také otce, která rovněž může zapříčinit, že vaše dítě bude obézní.

Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Co čeká muže při umělém oplodnění Co čeká muže při umělém oplodnění

Ženy jsou zpravidla velmi dobře informovány od svého gynekologa, co je čeká v případě, že nastalou nemožnost otěhotnět budou řešit cestou umělého oplodnění. Tento proces však nepodstupují samy, ale zapojen je i jejich partner.

Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit? Chci dvojčátka - můžu to nějak ovlivnit?

Mnoho maminek, které touží po dvojčátkách, si jistě klade jednu a tu samou otázku: „Mohu nějak ovlivnit, abych měla dvojčata?“. Zatímco jedny rodiče představa dvojčat děsí, jelikož si představí dvojnásobek péče, práce a peněz.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka