facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Dvě čárky! Co dělat ihned po zjištění těhotenství?


Ilustrační fotografie


Přála jste si miminko a najednou se konečně objevily dvě čárky na těhotenském testu. Jako asi každá nastávající maminka máte okamžitě chuť běžet ke svému gynekologovi, aby vám hned potvrdil, že těhotná skutečně jste a vše probíhá tak jak má, ale zadržte! Žádný gynekolog vám takhle brzo nedá na vaše otázky odpověď.

 

 

Kdy poprvé na kontrolu? 

 

Pokud ke gynekologovi přijdete brzy, nic na ultrazvuku neuvidí a vy tak budete zklamaná, protože lékař nedokáže těhotenství potvrdit. První návštěva u gynekologa se doporučuje až dva týdny po vynechání menstruace. V této době již budete v šestém týdnu těhotenství a lékař plod uvidí. Před potvrzením těhotenství není třeba dělat v životě žádné velké změny. Zajděte do lékárny pro kyselinu listovou, která zabraňuje vzniku vývojových vad mozku a nervové soustavy. Některé maminky ji užívají již čtyři měsíce před plánovaným těhotenstvím. Samozřejmostí by mělo být vynechání cigaret a alkoholu.

 

 

Konečně! První kontrola je tu. 

 

Dva týdny utekly jako voda a vy, celá natěšená, vyrážíte do čekárny gynekologa. Lékař vám provede vyšetření vaginálním ultrazvukem, které bude důležité pro přesnou dataci těhotenství i plánování dalších prohlídek. Nastávající maminka zde poprvé uslyší tlukot srdíčka a domů si odnese fotku s malou tečkou. První trimetr těhotenství je velmi rizikový, proto se nekonají žádné další oficiality a ještě nedostanete ani těhotenskou průkazku. Bohužel téměř třetina těhotenství končí v tuto dobu potratem.

 

 

Další kontroly

 

Další kontrola vás čeká až v jedenáctém týdnu. Opět vám lékař udělá ultrazvuk a zjistí, jestli miminko správně prospívá. Další na seznamu bude cytologie, odběr krve a na závěr prohlídky dostanete tolik vytouženou těhotenskou průkazku. 

 

Ve třináctém týdnu je možné zaplatit si screening vývojových vad, který stojí asi tisíc korun. Lékaři nabízejí celou řady doplňkových testů a kontrol, za které si nastávající maminky musí připlatit. Není potřeba všechna podstupovat, ale tento screening se řadí mezi důležitá.

 

Po pozitivních výsledcích tohoto vyšetření konečně můžete sdělit šťastnou zprávu všem okolo a užívat si poslední týdny s miminkem v bříšku. 

Ovlivní hormonální antikoncepce vaše početí? Ovlivní hormonální antikoncepce vaše početí?

Mnoho žen, které plánují otěhotnět a dosud užívaly hormonální antikoncepci, si jistě klade otázku, zda toto užívání může nějak plánované početí ovlivnit. Obecně koluje mnoho fám typu, že...

Děložní myomy jako překážka v otěhotnění Děložní myomy jako překážka v otěhotnění

Děložní myomy jsou nejčastějším a zřejmě také nejznámějším nádorovým onemocněním ženského pohlavního ústrojí. Jedná se o benigní, tedy nezhoubné, nádory vyrůstající z děložní svaloviny.

Vyšetření neplodnosti u žen Vyšetření neplodnosti u žen

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka