facebook
Dobrý večer, je neděle 21.1.2018 a svátek slaví Slavomír

Bezlepková dieta u dětí


Ilustrační fotografie


Bezlepkovou dietu je potřeba striktně dodržovat u dětí, u kterých bylo zjištěno onemocnění tzv. celiakie. Trávení je u těchto dětí značně ztížené, což má za následek pohublost, bledost a větší míru únavy. V případě zachování bezlepkové diety při tomto onemocnění, nemá dítě takřka žádné příznaky.

Pro řadu lidí je představa bezlepkové diety absolutně nepředstavitelná, fádní a náročná na přípravu. Většina rodičů, jejichž děti musí tuto dietu dodržovat, začnou automaticky nakupovat připravené bezlepkové směsi, balené bezlepkové pečivo a jiné polotovary. Tento způsob je poměrně finančně náročný, ale zároveň rodiče neví, z čeho se zakoupené potraviny skládají. Zakoupí si tak sice bezlepkové potraviny, které v sobě ale obsahují celou řadu nadbytečných přísad, které tělo, zvláště pak to dětské, nepotřebuje.

Mnohem přirozenější, ale i levnější alternativa řešení bezlepkové diety je volba surovin, které jsou přirozeně bezlepkové, kterých je poměrně dost. Jejich kombinacemi lze dosáhnout chutných jídel, které si oblíbí nejen děti s bezlepkovou dietou, ale i jejich rodiče. Takový stav je pak v rodině s nemocným dítětem ideální, protože není potřeba vařit více jídel najednou.

Jaké potraviny jsou vlastně ty přirozeně bezlepkové? Není jich málo. Patří mezi ně kukuřice, jáhly, rýže, pohanka, brambory, batáty, amarant, quinoa, veškeré luštěniny, ořechy, ovoce, zelenina, vejce, maso a ryby. Naopak potravinami, které jsou ryze lepkové, jsou potraviny vyrobené z pšenice, a to i špaldové, žita, ječmene a ovsa (které však obsahuje lepku jen malé množství). Při výběru potravin, které již prošly nějakým procesem zpracování, je nezbytné si dát pozor na to, zda lepek neobsahují. Může se tak nacházet například v uzeninách, mléčných výrobcích, instantních směsích, kořenících směsích, cukrovinkách apod.

Dodržování bezlepkové diety u dětí není jednoduché, ale na druhé straně je možné k ní přistoupit zcela bez obav a variacemi jednotlivých bezlepkových surovin dosáhnout pestré a chutné kuchyně. S bezlepkovou stravou se dnes lze setkat i ve školských zařízeních. Otázkou však bohužel zůstává, jak je tato strava kvalitní.Ochrana dětí před klíšťaty Ochrana dětí před klíšťaty

Onemocnění způsobená klíšťaty není radno, zvláště pak u dětí, podceňovat. Klíšťová encefalitida totiž nemá v současnosti spolehlivý lék. Jediným možným řešením je očkování, ke kterému však u nás...

Pozor na úžeh Pozor na úžeh

Letní měsíce vybízejí k pobytu venku. Pro děti je to ideální, neboť můžou trávit většinu dne na čerstvém vzduchu. To však s sebou přináší i mnohé strasti. Jednou z takových nepříjemností je úžeh.

Pozor na úpal Pozor na úpal

Teplé letní počasí je nejen příjemné a umožňuje trávit většinu času mimo domov, ale na druhé straně může přivodit i nepříjemný úpal. To se samozřejmě týká nejen dětí, ale i dospělých. Organismus...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka