facebook
Dobrý večer, je neděle 4.12.2022 a svátek slaví Barbora

Bezlepková dieta u dětí


Ilustrační fotografie


Bezlepkovou dietu je potřeba striktně dodržovat u dětí, u kterých bylo zjištěno onemocnění tzv. celiakie. Trávení je u těchto dětí značně ztížené, což má za následek pohublost, bledost a větší míru únavy. V případě zachování bezlepkové diety při tomto onemocnění, nemá dítě takřka žádné příznaky.

Pro řadu lidí je představa bezlepkové diety absolutně nepředstavitelná, fádní a náročná na přípravu. Většina rodičů, jejichž děti musí tuto dietu dodržovat, začnou automaticky nakupovat připravené bezlepkové směsi, balené bezlepkové pečivo a jiné polotovary. Tento způsob je poměrně finančně náročný, ale zároveň rodiče neví, z čeho se zakoupené potraviny skládají. Zakoupí si tak sice bezlepkové potraviny, které v sobě ale obsahují celou řadu nadbytečných přísad, které tělo, zvláště pak to dětské, nepotřebuje.

Mnohem přirozenější, ale i levnější alternativa řešení bezlepkové diety je volba surovin, které jsou přirozeně bezlepkové, kterých je poměrně dost. Jejich kombinacemi lze dosáhnout chutných jídel, které si oblíbí nejen děti s bezlepkovou dietou, ale i jejich rodiče. Takový stav je pak v rodině s nemocným dítětem ideální, protože není potřeba vařit více jídel najednou.

Jaké potraviny jsou vlastně ty přirozeně bezlepkové? Není jich málo. Patří mezi ně kukuřice, jáhly, rýže, pohanka, brambory, batáty, amarant, quinoa, veškeré luštěniny, ořechy, ovoce, zelenina, vejce, maso a ryby. Naopak potravinami, které jsou ryze lepkové, jsou potraviny vyrobené z pšenice, a to i špaldové, žita, ječmene a ovsa (které však obsahuje lepku jen malé množství). Při výběru potravin, které již prošly nějakým procesem zpracování, je nezbytné si dát pozor na to, zda lepek neobsahují. Může se tak nacházet například v uzeninách, mléčných výrobcích, instantních směsích, kořenících směsích, cukrovinkách apod.

Dodržování bezlepkové diety u dětí není jednoduché, ale na druhé straně je možné k ní přistoupit zcela bez obav a variacemi jednotlivých bezlepkových surovin dosáhnout pestré a chutné kuchyně. S bezlepkovou stravou se dnes lze setkat i ve školských zařízeních. Otázkou však bohužel zůstává, jak je tato strava kvalitní.

Očkování dítěte Očkování dítěte

Očkování je v dnešní době velice ožehavým tématem a každým dnem se rojí čím dál tím víc odpůrců, kteří argumentují tím, že se očkuje samotným původcem daného onemocnění, byť oslabeným, ale přesto představujícím stálé riziko.

Poruchy růstu u dětí Poruchy růstu u dětí

Nejvyšší akcelerace růstu dítěte je od početí přes narození až po 3 roky života. Od 3 let do puberty by dítě mělo vyrůst cca 6 cm za rok. Ruku v ruce s růstem jde i nárůst hmotnosti dítěte. Vezmeme-li...

Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka