facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Estvillova metoda


Ilustrační fotografie


Ještě jste neslyšeli o této záhadně znějící metodě? Pokud se marně snažíte své dítě uspat a z přetrvávajícího neúspěchu a bezesných nocí jste již unaveni, toto je možná to pravé pro vás. Ač se jedná o poněkud netradiční metodu nácviku usínání, rozhodně stojí za vyzkoušení.


K této metodě je potřeba především stanovit si časový rozvrh – činnosti jako koupání, krmení a ukládání ke spánku by mělo probíhat vždy v přibližně stejný čas. Dále si připravte předměty, jež budou dítku dělat společnost – deku, dudlík a plyšovou hračku. Nejdůležitějším nástrojem úspěchu jsou pak vaše vlastní nervy a duševní odhodlání.


Vyberte si metodu ke zklidnění dítěte – čtení pohádky, zpívání ukolébavky či cokoliv jiného, a čas, kdy dítě uložíte ke spánku. Až nastane hodina H, dítě uložte do postýlky a zvolenou činnost vykonejte. Po pohádce nebo písničce následuje rozloučení. Rozhodným hlasem dítěti vysvětlete, proč bude spát samotné v postýlce, mělo by pochopit, že je to přirozená věc. Pomoci může právě plyšová hračka nebo dudlík. Rozhovor by měl trvat přibližně půl minuty, pak je potřeba z místnosti odejít. Dle předpokladů ve většině případů následuje pláč až řev. Dítě se vás snaží znejistit i dalšími dovednostmi – hysterickými scénami, dušením, zvracením apod. Nesmíte se ovšem nechat vtáhnout do jeho hry. Jakkoliv vám to bude lámat srdce, chovejte se slepě a hluše. Právě proto jsou potřeba železné nervy, první dvě tři noci jsou obzvláště kruté. Pokud dítě nepřestává plakat, dejte mu ještě minutku a vraťte se do pokoje. Uklidněte jej, dejte mu najevo, že jste jej neopustili, jen je učíte samostatně spát. Nedělejte nic jiného, kromě své uspávací řeči, ovšem kratší. Odolejte pokušení a vyvarujte se pusinkování, objímání, podávání ruky, čtení pohádek atd. Krátkou návštěvu opakujte tolikrát, kolikrát bude potřeba. Pokud se nenecháte vyvést z míry, metoda by měla zafungovat velice rychle, již během druhého týdne by mělo samostatně úspěšně spát 95% dětí.


Nezáleží na věku dítěte, s nácvikem byste však měli začít až poté, co se rozhodnete dítko v noci nekojit a také jen pokud je zdravé. Je důležité s tímto tréninkem obeznámit všechny členy domácnosti, především ty, kteří se sami uspávání účastní. Tento proces by měl fungovat nejen u nočního spánku, ale i při spaní přes den.


Estvill dokonce sestavil časový harmonogram čekání, intervaly se v průběhu jednotlivých dní i dne samotného prodlužují.  Je možné jej upravit dle potřeby, je ovšem nutné zachovat vzájemný poměr prodlužujících se intervalů.


1. Den – první čekání 1 min, druhé 3 min, každé další 5 min
2. Den – první čekání 2 min, druhé 5 min, každé další 8 min
3. Den – první čekání 3 min, druhé 7 min, každé další 11 min
4. Den – první čekání 4 min, druhé 9 min, každé další 14 min
5. Den – první čekání 5 min, druhé 11 min, každé další 17 min
6. Den a další – první čekání 6 min, druhé 13 min, každé další 20 min





Úskalí her na pískovišti Úskalí her na pískovišti

Jakmile bude vaše děťátko chodit, jistě mu rádi dopřejete hraní na pískovišti. Je to vůbec jedna z nejoblíbenějších dětských aktivit, která zároveň slouží i k důležitému navazování sociálních kontaktů...

Separační úzkost Separační úzkost

Separační úzkost je naprosto fyziologickým obdobím v duševním a sociálním vývoji dítěte, nejedná se o nic neobvyklého a v určitém věku různě silnou formou této „poruchy“ projde každé dítě.

Jak v dítěti rozvíjet samostatnost? Jak v dítěti rozvíjet samostatnost?

Péče o dítě je jedna z nejdůležitějších povinností každého rodiče. Každá matka se snaží pro své dítě udělat maximum a překážky omezit na minimum. V určitém věku je ale třeba dát dítěti...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka