facebook
Dobrý večer, je pátek 24.1.2020 a svátek slaví Miloš

Novorozenecké koliky


Ilustrační fotografie


Kolika v nejširším slova smyslu znamená jakoukoliv bolest v dutině břišní. Kojenecká kolika pak patří mezi nejčastější příčiny bolestí u miminek. Běžně se setkáváme i s pojmy jako babykolika, tříměsíční kolika nebo prostě a jednoduše prdíky. Převážnou většinu těchto kolik totiž skutečně způsobuje zvýšená plynatost. Přesto se za novorozeneckou i kojeneckou kolikou může skrývat nějaký závažnější problém, jako nesnášenlivost kravského mléka či laktózy samotné, přítomnost metabolické vady, průjmové onemocnění, porucha střevní průchodnosti atd. Potrápí asi třetinu novorozenců a kojenců v prvním půlroce života, nejčastěji mezi druhým až třetím měsícem. Projeví se záchvatem neutišitelného křiku s náhlým začátkem i koncem, trvajícím dlouho, i přes tři hodiny, často v pravidelnou denní či večerní dobu. Dítko se při kolice nápadně propíná, ohýbá, různě se kroutí, přitahuje nožičky k bříšku, zrudne v obličeji. Zároveň ale stále normálně prospívá a většinu dne bývá klidné a spokojené, pokud tedy nejde zrovna o vzácné metabolické vady nebo život ohrožující stav, jakým jen například střevní neprůchodnost.

Mezi nejčastější příčiny patří nezralá trávicí soustava, která způsobuje zvýšenou plynatost. Plyn tlačí na střevní stěnu a tak vyvolává kolikovité bolesti bříška. Plyn se může do zažívacího traktu dostat také při kojení a pití, miminka při něm nasávají a polykají relativně velké množství vzduchu. Častou příčinou je také tzv. gastroezofageální reflux, při němž dochází k návratu potravy ze žaludku do jícnu. Provází jej kromě bolestí bříška také zvracení a ublinkávání. Vliv může mít také nervozita v rodině. Neshody mezi rodiči a celková nepohoda přispívá k dráždivosti dítěte, jež pak častěji trpí na různé bolístky včetně právě koliky. Rodiče často také přenáší na děti nevědomky svůj vlastní stres z práce, nevyspání apod.

Provází-li kolika normálně rostoucí a zdravé dítě, lze kolikám předcházet pomocí častého krmení, kdy si dítko samo řekne, kolébáním, chováním v klubíčku a opatřením proti ublinkávání (přestávky na odříhnutí) či u některých použitím zavinovačky. Důležitá je správná technika kojení ve vhodné poloze, kdy dítě nenapolyká tolik vzduchu. Při výskytu koliky pak pomáhá chování v úlevové poloze na předloktí, jemné masáže bříška, přiložení teplé plenky a poloha tzv. na tygříka na bříšku. Bříško masírujeme po směru hodinových ručiček, kvůli směru peristaltiky. Vhodnější je delší kojení z jednoho prsu, při jejich střídání dítě často vypije jen sladší přední mléko a kvasné produkty z vyššího množství cukru pak zvyšují ve střevech množství plynu. Může také pomoci šetrné zavedení rektální rourky, která pomůže při odchodu nahromaděných plynů z těla ven.
Doplňkem pak mohou být dětské sirupy a kapičky proti nadýmání, jejich podávání je však nutné konzultovat s pediatrem, stejně jako podávání fenyklových a kmínových čajů ve věku do šesti měsíců, které má u tak malých dětí spíše jen psychologický efekt a to převážně na matku. Pokud je dítě krmeno umělým mlékem, lze jej vyměnit za jiný, vhodnější preparát.

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Seboroická dermatitida u miminka Seboroická dermatitida u miminka

Seboroická dermatitida je u miminek jedním z častých kožních projevů, které se u nich v raném věku mohou vyskytovat. Tento typ se nejčastěji vyskytuje na hlavě ve vlasech, ale může se rozšířit i na jiné části těla.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka