facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Novorozenecké koliky


Ilustrační fotografie


Kolika v nejširším slova smyslu znamená jakoukoliv bolest v dutině břišní. Kojenecká kolika pak patří mezi nejčastější příčiny bolestí u miminek. Běžně se setkáváme i s pojmy jako babykolika, tříměsíční kolika nebo prostě a jednoduše prdíky. Převážnou většinu těchto kolik totiž skutečně způsobuje zvýšená plynatost. Přesto se za novorozeneckou i kojeneckou kolikou může skrývat nějaký závažnější problém, jako nesnášenlivost kravského mléka či laktózy samotné, přítomnost metabolické vady, průjmové onemocnění, porucha střevní průchodnosti atd. Potrápí asi třetinu novorozenců a kojenců v prvním půlroce života, nejčastěji mezi druhým až třetím měsícem. Projeví se záchvatem neutišitelného křiku s náhlým začátkem i koncem, trvajícím dlouho, i přes tři hodiny, často v pravidelnou denní či večerní dobu. Dítko se při kolice nápadně propíná, ohýbá, různě se kroutí, přitahuje nožičky k bříšku, zrudne v obličeji. Zároveň ale stále normálně prospívá a většinu dne bývá klidné a spokojené, pokud tedy nejde zrovna o vzácné metabolické vady nebo život ohrožující stav, jakým jen například střevní neprůchodnost.

Mezi nejčastější příčiny patří nezralá trávicí soustava, která způsobuje zvýšenou plynatost. Plyn tlačí na střevní stěnu a tak vyvolává kolikovité bolesti bříška. Plyn se může do zažívacího traktu dostat také při kojení a pití, miminka při něm nasávají a polykají relativně velké množství vzduchu. Častou příčinou je také tzv. gastroezofageální reflux, při němž dochází k návratu potravy ze žaludku do jícnu. Provází jej kromě bolestí bříška také zvracení a ublinkávání. Vliv může mít také nervozita v rodině. Neshody mezi rodiči a celková nepohoda přispívá k dráždivosti dítěte, jež pak častěji trpí na různé bolístky včetně právě koliky. Rodiče často také přenáší na děti nevědomky svůj vlastní stres z práce, nevyspání apod.

Provází-li kolika normálně rostoucí a zdravé dítě, lze kolikám předcházet pomocí častého krmení, kdy si dítko samo řekne, kolébáním, chováním v klubíčku a opatřením proti ublinkávání (přestávky na odříhnutí) či u některých použitím zavinovačky. Důležitá je správná technika kojení ve vhodné poloze, kdy dítě nenapolyká tolik vzduchu. Při výskytu koliky pak pomáhá chování v úlevové poloze na předloktí, jemné masáže bříška, přiložení teplé plenky a poloha tzv. na tygříka na bříšku. Bříško masírujeme po směru hodinových ručiček, kvůli směru peristaltiky. Vhodnější je delší kojení z jednoho prsu, při jejich střídání dítě často vypije jen sladší přední mléko a kvasné produkty z vyššího množství cukru pak zvyšují ve střevech množství plynu. Může také pomoci šetrné zavedení rektální rourky, která pomůže při odchodu nahromaděných plynů z těla ven.
Doplňkem pak mohou být dětské sirupy a kapičky proti nadýmání, jejich podávání je však nutné konzultovat s pediatrem, stejně jako podávání fenyklových a kmínových čajů ve věku do šesti měsíců, které má u tak malých dětí spíše jen psychologický efekt a to převážně na matku. Pokud je dítě krmeno umělým mlékem, lze jej vyměnit za jiný, vhodnější preparát.

Příznaky potravinové alergie Příznaky potravinové alergie

Potravinové alergie se týkají každého z nás. Dokonce se mohou objevit už ve velmi útlém věku u malého miminka. Zatímco u některých potravin si uvědomujeme, že obsahují silné alergeny.

Kontrola kyčlí u dětí Kontrola kyčlí u dětí

Vyšetření kyčelních kloubů je nezbytnost a povinnost v případě každého malého miminka. Jde o preventivní opatření proti vadě, která se nazývá dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se rodí ročně asi 5 000 dětí.

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas

Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka