facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Jaké otázky si ujasnit při plánování miminka


Ilustrační fotografie


Plánování miminka je běh na dlouhou trať. Ano, někteří se rozhodnou spontánně a vše řeší až v průběhu těhotenství. Jiná maminka zase otěhotní nečekaně a nemá tedy čas nic moc rozmýšlet. Pokud ale se svým partnerem začínáte plánovat rodinu, je určitě dobré zohlednit všechny aspekty. Do plánování svého muže určitě zahrňte. Ačkoliv je potřeba si ujasnit několik skutečností, které se týkají i vás samotné.

Jak je na tom váš finanční rozpočet?

První otázka, která mnoha rodičům přichází na mysl, se týká rodinného rozpočtu. Miminko byste rozhodně měli zvládnout uživit. Pokud už teď bojujete s existenčními problémy, určitě stojí zato celou situaci přehodnotit. Jestliže ale jste schopni měsíčně uložit nějaké úspory, mateřství se bát nemusíte. Pravděpodobně si během něj zvládnete utáhnout svůj opasek. Zároveň možná budete moci počítat s pomocí ze svého okolí. Předem si spočítejte, na jakou mateřskou máte nárok a efektivně si rozložte výši rodičovského příspěvku.

Jak přizpůsobit své návyky?

Tělo ženy během těhotenství prochází mnoha změnami, které se samozřejmě budou týkat i vás. V těhotenství můžete dále chodit do práce, pokud není rizikového charakteru. Dále můžete cvičit, jestliže to neohrožuje vaše dítko. Měla byste se vyhnout kouření, konzumaci alkoholu i vybraným potravinám. Ne pro každou maminku jsou tyto změny jednoduché. Určitě vám tedy doporučujeme předem nastudovat nějaké informace o těhotenství a mateřství a připravit se na to, co budete muset ve svém režimu pozměnit.

Co vše pořídit s předstihem?

Miminko vyžaduje náklady nejen až během života, ale také před porodem. Určitě se vyplatí sehnat si postýlku a kočárek, dále nějaké základní oblečení a vybavení. Vše, co budete potřebovat, opět zjistíte na internetu nebo i z chytrých knížek. Do tohoto kroku můžete zapojit celou svou rodinu. Budoucí babičky velmi rády často kupují svým budoucím vnoučátkům různé hračky, oblečky a další nezbytnosti. V tomto kroku můžete tedy i dobře ušetřit.

S plánováním mateřství to rozhodně doporučujeme nepřehánět. Snažte se v těhotenství spíše uvolnit a maximálně si užívat odpočinku, o který po porodu bude rozhodně velká nouze.

Příliš stará na těhotenství? Příliš stará na těhotenství?

Na rozdíl od mužů, kteří mohou dítě zplodit od puberty prakticky kdykoliv, mají ženy na početí miminka jen určitý vyměřený čas. S přibývajícími možnostmi v mládí a zvyšující se finanční nákladnosti zaopatření byť jen jediného...

Fetální alkoholový syndrom Fetální alkoholový syndrom

Alkohol má tu nepříjemnou vlastnost, že má malou a jednoduchou molekulu, která velmi snadno proniká membránami, ne nadarmo se používá jako rozpouštědlo. Proto pro něj není žádným problémem prostoupit placentární bariérou...

Kofein v těhotenství Kofein v těhotenství

Kofein je látka, která je součástí zejména tak oblíbeného a známého nápoje, kterým je káva. Zároveň je však obsažen i v černém a zeleném čaji, kakau, kolových nápojích a v některých lécích. Mnohé ženy, které si rády dopřávají ranní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka