facebook
Příjemnou noc, je sobota 5.12.2020 a svátek slaví Mikuláš

Jezdit na kole i v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Jste zvyklá jezdit do práce, do města nebo na nákupy na kole? Zjistila jste však, že jste těhotná a teď řešíte, zda své kolo musíte odložit do garáže nebo zda je možné v jízdě na něm i nadále pokračovat? Poradíme vám, co je pro vás nejvhodnější. Ačkoliv sama nakonec musíte posoudit svůj stav a to, zda se na jízdu na kole cítíte. Stejně tak můžete do rozhodování zapojit i svého gynekologa, který vám zaručeně poradí tak, jak to bude na míru vašemu zdravotnímu stavu.

S bříškem na kole

Kolo je úžasný dopravní prostředek. Především ve městech, která jsou často propletena sítí cyklostezek, se jedná o oblíbený a využívaný způsob dopravy. Jízda na kole se v těhotenství nedá zakázat, je však potřeba ji přizpůsobit svému aktuálnímu stavu. Rozhodně tedy zapomeňte na závodní a výkonnostní cyklistiku, při které letí vaše tepová frekvence vzhůru. Stejně tak byste se měla vyvarovat jízdy v nerovném terénu, jelikož zde reálně hrozí, že z kola spadnete a ublížíte si.

V těhotenství byste s jízdou na kole rozhodně neměla začínat. Dobré je to tedy jen tehdy, když má vaše tělo už nějaké cyklistické návyky a když víte, jak budete při jízdě reagovat. Jestliže na kolo usednete poprvé, je možné, že z něj rychle spadnete, a to by bylo nebezpečné jak pro vás, tak i pro budoucí miminko.

Důležité je dbát zvýšené pozornosti především v počátcích těhotenství, které jsou nejvíce náročné a ve kterých nejčastěji dochází k potratům. Vaše bříško se formuje a mění se vaše stabilita. S těmito limity se budete v průběhu těhotenství potýkat. Navíc miminku vadí otřesy. Těm byste se měla vyhnout a na kole před nimi jen těžko utečete.

Abychom však nezněli jen negativně, je potřeba říci, že pokud se rozhodnete pro jízdu na kole, zvolte si dobrou trasu a také kvalitní kolo. To by mělo být vybavené především dobrým odpružením. Pokuste se vyhnout rušnému silničnímu provozu, ale ani nevyhledávejte jízdu terénem. V těhotenství jste o poznání pomalejší než v normálním stavu, takže tomu přizpůsobte i svou jízdu. Vyhněte se silnicím, po kterých jezdí mnoho automobilů, a to nejen z důvodu možného zranění, ale také kvůli nepříjemným výfukovým plynům.

Výhody cyklistiky v těhotenství

Jízda na kole v těhotenství přináší nespočet výhod. Například vám snadno pomůže udržet dobrou kondici, nezatíží kolena ani kyčle, pozitivně působí na krevní oběh a potlačuje riziko vzniku trombózy, dále působí proti zácpě a hemeroidům a udrží vás v psychické pohodě, a to už jen proto, že nebudete muset měnit své dosavadní návyky.

Při jízdě na kole myslete vždy na svou bezpečnost. Vybavte se proto ochrannou helmou, zamezte otřesům nebo nejezděte ve stoje - tento styl jízdy zbytečně zatíží vaše klouby.

Dovolená na horách Dovolená na horách

Plánujete dovolenou na horách a náhle jste otěhotněla? Váháte tedy, zda přece jen vyrazit nebo celou akci raději zrušit? Máme pro vás pár tipů, se kterými zvládnete pobyt i v náročnějším prostředí, než jaké máte doma.

Cestovní pojištění Cestovní pojištění

Chystáte se na cestu do zahraničí? Ať už jedete na dovolenou nebo na služební cestu, neměla byste zapomenout na sjednání cestovního pojištění. To, které je určené speciálně pro těhotné, mnoho...

Jak cestovat autem Jak cestovat autem

Auto je považováno za jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků. Cestování autem v těhotenství většinou nepředstavuje žádný problém. Můžete cestovat v prvním i v posledním týdnu vaší gravidity. Ačkoliv auto přináší...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka