facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Jezdit na kole i v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Jste zvyklá jezdit do práce, do města nebo na nákupy na kole? Zjistila jste však, že jste těhotná a teď řešíte, zda své kolo musíte odložit do garáže nebo zda je možné v jízdě na něm i nadále pokračovat? Poradíme vám, co je pro vás nejvhodnější. Ačkoliv sama nakonec musíte posoudit svůj stav a to, zda se na jízdu na kole cítíte. Stejně tak můžete do rozhodování zapojit i svého gynekologa, který vám zaručeně poradí tak, jak to bude na míru vašemu zdravotnímu stavu.

S bříškem na kole

Kolo je úžasný dopravní prostředek. Především ve městech, která jsou často propletena sítí cyklostezek, se jedná o oblíbený a využívaný způsob dopravy. Jízda na kole se v těhotenství nedá zakázat, je však potřeba ji přizpůsobit svému aktuálnímu stavu. Rozhodně tedy zapomeňte na závodní a výkonnostní cyklistiku, při které letí vaše tepová frekvence vzhůru. Stejně tak byste se měla vyvarovat jízdy v nerovném terénu, jelikož zde reálně hrozí, že z kola spadnete a ublížíte si.

V těhotenství byste s jízdou na kole rozhodně neměla začínat. Dobré je to tedy jen tehdy, když má vaše tělo už nějaké cyklistické návyky a když víte, jak budete při jízdě reagovat. Jestliže na kolo usednete poprvé, je možné, že z něj rychle spadnete, a to by bylo nebezpečné jak pro vás, tak i pro budoucí miminko.

Důležité je dbát zvýšené pozornosti především v počátcích těhotenství, které jsou nejvíce náročné a ve kterých nejčastěji dochází k potratům. Vaše bříško se formuje a mění se vaše stabilita. S těmito limity se budete v průběhu těhotenství potýkat. Navíc miminku vadí otřesy. Těm byste se měla vyhnout a na kole před nimi jen těžko utečete.

Abychom však nezněli jen negativně, je potřeba říci, že pokud se rozhodnete pro jízdu na kole, zvolte si dobrou trasu a také kvalitní kolo. To by mělo být vybavené především dobrým odpružením. Pokuste se vyhnout rušnému silničnímu provozu, ale ani nevyhledávejte jízdu terénem. V těhotenství jste o poznání pomalejší než v normálním stavu, takže tomu přizpůsobte i svou jízdu. Vyhněte se silnicím, po kterých jezdí mnoho automobilů, a to nejen z důvodu možného zranění, ale také kvůli nepříjemným výfukovým plynům.

Výhody cyklistiky v těhotenství

Jízda na kole v těhotenství přináší nespočet výhod. Například vám snadno pomůže udržet dobrou kondici, nezatíží kolena ani kyčle, pozitivně působí na krevní oběh a potlačuje riziko vzniku trombózy, dále působí proti zácpě a hemeroidům a udrží vás v psychické pohodě, a to už jen proto, že nebudete muset měnit své dosavadní návyky.

Při jízdě na kole myslete vždy na svou bezpečnost. Vybavte se proto ochrannou helmou, zamezte otřesům nebo nejezděte ve stoje - tento styl jízdy zbytečně zatíží vaše klouby.

Cestování v těhotenství Cestování v těhotenství - jaké dopravní prostředky jsou nejvhodnější

Jestliže se chystáte na cesty s bříškem, připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, jaký dopravní prostředek je nejvhodnější. Devět měsíců je celkem dlouhá doba a každá maminka chce určitě vyrazit do města, za rodiči nebo třeba ...

Nevolnosti při cestování Nevolnosti při cestování

Trápí vás během těhotenství nevolnosti a obáváte se, co se stane, když usednete do dopravního prostředku? Nevolnosti při cestování se také označují jako kinetóza a rozhodně nejsou typické...

Dovolená v těhotenství Dovolená v těhotenství

Chystáte se na dovolenou s rostoucím bříškem? Máte obavy, jak vše zvládnete? V našem článku najdete rady a tipy, které vám usnadní balení i cestování. Na dovolenou se nemusíte bát vyrazit po Čechách ani do zahraničí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka