facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 29.10.2020 a svátek slaví Tadeáš

Jezdit na kole i v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Jste zvyklá jezdit do práce, do města nebo na nákupy na kole? Zjistila jste však, že jste těhotná a teď řešíte, zda své kolo musíte odložit do garáže nebo zda je možné v jízdě na něm i nadále pokračovat? Poradíme vám, co je pro vás nejvhodnější. Ačkoliv sama nakonec musíte posoudit svůj stav a to, zda se na jízdu na kole cítíte. Stejně tak můžete do rozhodování zapojit i svého gynekologa, který vám zaručeně poradí tak, jak to bude na míru vašemu zdravotnímu stavu.

S bříškem na kole

Kolo je úžasný dopravní prostředek. Především ve městech, která jsou často propletena sítí cyklostezek, se jedná o oblíbený a využívaný způsob dopravy. Jízda na kole se v těhotenství nedá zakázat, je však potřeba ji přizpůsobit svému aktuálnímu stavu. Rozhodně tedy zapomeňte na závodní a výkonnostní cyklistiku, při které letí vaše tepová frekvence vzhůru. Stejně tak byste se měla vyvarovat jízdy v nerovném terénu, jelikož zde reálně hrozí, že z kola spadnete a ublížíte si.

V těhotenství byste s jízdou na kole rozhodně neměla začínat. Dobré je to tedy jen tehdy, když má vaše tělo už nějaké cyklistické návyky a když víte, jak budete při jízdě reagovat. Jestliže na kolo usednete poprvé, je možné, že z něj rychle spadnete, a to by bylo nebezpečné jak pro vás, tak i pro budoucí miminko.

Důležité je dbát zvýšené pozornosti především v počátcích těhotenství, které jsou nejvíce náročné a ve kterých nejčastěji dochází k potratům. Vaše bříško se formuje a mění se vaše stabilita. S těmito limity se budete v průběhu těhotenství potýkat. Navíc miminku vadí otřesy. Těm byste se měla vyhnout a na kole před nimi jen těžko utečete.

Abychom však nezněli jen negativně, je potřeba říci, že pokud se rozhodnete pro jízdu na kole, zvolte si dobrou trasu a také kvalitní kolo. To by mělo být vybavené především dobrým odpružením. Pokuste se vyhnout rušnému silničnímu provozu, ale ani nevyhledávejte jízdu terénem. V těhotenství jste o poznání pomalejší než v normálním stavu, takže tomu přizpůsobte i svou jízdu. Vyhněte se silnicím, po kterých jezdí mnoho automobilů, a to nejen z důvodu možného zranění, ale také kvůli nepříjemným výfukovým plynům.

Výhody cyklistiky v těhotenství

Jízda na kole v těhotenství přináší nespočet výhod. Například vám snadno pomůže udržet dobrou kondici, nezatíží kolena ani kyčle, pozitivně působí na krevní oběh a potlačuje riziko vzniku trombózy, dále působí proti zácpě a hemeroidům a udrží vás v psychické pohodě, a to už jen proto, že nebudete muset měnit své dosavadní návyky.

Při jízdě na kole myslete vždy na svou bezpečnost. Vybavte se proto ochrannou helmou, zamezte otřesům nebo nejezděte ve stoje - tento styl jízdy zbytečně zatíží vaše klouby.

Používání bezpečnostních pásů v těhotenství Používání bezpečnostních pásů v těhotenství

V dnešní době není žena za volantem vozidla ničím výjimečným. Nastávající maminka se nemusí vzdát řízení ani v době těhotenství, ale důležitou otázkou v této souvislosti je používání bezpečnostních pásů, a to nejen na místě řidiče.

Pobyt u moře v těhotenství Pobyt u moře v těhotenství

Plánujete dovolenou u moře a nečekaně jste otěhotněla? Ráda byste si odpočinula na písečné pláží a nevíte, zda vycestovat k moři i s rostoucím bříškem? Tyto otázky řeší mnoho žen po celém světě. Dovolenou u moře rozhodně nemusíte...

Těhotenství a cesta letadlem Těhotenství a cesta letadlem

Vlna letních dovolených je v plném proudu a tak možná i ve vaší hlavě se objevila otázka – můžu jako nastávající maminka letět někam za sluncem a koupáním? Otázku rizik spojených s opalováním se a koupáním ve všemožných vodních ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka