facebook
Příjemnou noc, je úterý 23.4.2019 a svátek slaví Vojtěch

Jezdit na kole i v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Jste zvyklá jezdit do práce, do města nebo na nákupy na kole? Zjistila jste však, že jste těhotná a teď řešíte, zda své kolo musíte odložit do garáže nebo zda je možné v jízdě na něm i nadále pokračovat? Poradíme vám, co je pro vás nejvhodnější. Ačkoliv sama nakonec musíte posoudit svůj stav a to, zda se na jízdu na kole cítíte. Stejně tak můžete do rozhodování zapojit i svého gynekologa, který vám zaručeně poradí tak, jak to bude na míru vašemu zdravotnímu stavu.

S bříškem na kole

Kolo je úžasný dopravní prostředek. Především ve městech, která jsou často propletena sítí cyklostezek, se jedná o oblíbený a využívaný způsob dopravy. Jízda na kole se v těhotenství nedá zakázat, je však potřeba ji přizpůsobit svému aktuálnímu stavu. Rozhodně tedy zapomeňte na závodní a výkonnostní cyklistiku, při které letí vaše tepová frekvence vzhůru. Stejně tak byste se měla vyvarovat jízdy v nerovném terénu, jelikož zde reálně hrozí, že z kola spadnete a ublížíte si.

V těhotenství byste s jízdou na kole rozhodně neměla začínat. Dobré je to tedy jen tehdy, když má vaše tělo už nějaké cyklistické návyky a když víte, jak budete při jízdě reagovat. Jestliže na kolo usednete poprvé, je možné, že z něj rychle spadnete, a to by bylo nebezpečné jak pro vás, tak i pro budoucí miminko.

Důležité je dbát zvýšené pozornosti především v počátcích těhotenství, které jsou nejvíce náročné a ve kterých nejčastěji dochází k potratům. Vaše bříško se formuje a mění se vaše stabilita. S těmito limity se budete v průběhu těhotenství potýkat. Navíc miminku vadí otřesy. Těm byste se měla vyhnout a na kole před nimi jen těžko utečete.

Abychom však nezněli jen negativně, je potřeba říci, že pokud se rozhodnete pro jízdu na kole, zvolte si dobrou trasu a také kvalitní kolo. To by mělo být vybavené především dobrým odpružením. Pokuste se vyhnout rušnému silničnímu provozu, ale ani nevyhledávejte jízdu terénem. V těhotenství jste o poznání pomalejší než v normálním stavu, takže tomu přizpůsobte i svou jízdu. Vyhněte se silnicím, po kterých jezdí mnoho automobilů, a to nejen z důvodu možného zranění, ale také kvůli nepříjemným výfukovým plynům.

Výhody cyklistiky v těhotenství

Jízda na kole v těhotenství přináší nespočet výhod. Například vám snadno pomůže udržet dobrou kondici, nezatíží kolena ani kyčle, pozitivně působí na krevní oběh a potlačuje riziko vzniku trombózy, dále působí proti zácpě a hemeroidům a udrží vás v psychické pohodě, a to už jen proto, že nebudete muset měnit své dosavadní návyky.

Při jízdě na kole myslete vždy na svou bezpečnost. Vybavte se proto ochrannou helmou, zamezte otřesům nebo nejezděte ve stoje - tento styl jízdy zbytečně zatíží vaše klouby.

I cesta autobusem může být příjemná I cesta autobusem může být příjemná

Plánujete v těhotenství cestu autobusem a už teď se jí děsíte? Autobus je jedním z nejméně komfortních dopravních prostředků. Pokud ale nemáte jinou možnost, určitě to zvládnete. Cestování se pokuste vyhnout v posledním...

Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne? Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne?

Fast food neboli rychlé občerstvení se rozmáhá všude kolem nás. Mnoho lidí je tak rádo, že si nemusí připravovat doma oběd či svačinu a něco si zakoupí. Jak stravování řešit v těhotenství? Představuje takové občerstvení pro...

Cestování vlakem v těhotenství Cestování vlakem v těhotenství

Chystáte se na cestu vlakem v těhotenství a máte z ní obavy? V aktuálním článku vám poradíme, jak cestování hravě zvládnout a nedělat si s ním zbytečné starosti. Jaký vlak si vybrat? Jak si zajistit v těhotenství ten nejvyšší komfort?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka