facebook
Dobré odpoledne, je pátek 30.10.2020 a svátek slaví Štěpánka

Řízení auta v těhotenství


Ilustrační fotografie


Auto je dnes velmi vyhledávaným dopravním prostředkem, kterým často ušetříme dost času a mačkanic v přecpané hromadné dopravě, což ocení hlavně těhotné ženy. Některé těhulky se ale bojí, že mohou dítěti za volantem nějak ublížit nebo ho ohrozit. Jak a co dělat, abyste neohrozila sebe i nenarozené dítě?

Hlavně se připoutat

Spousta těhotných žen se odmítá připoutat s tím, že dítěti bude pás nějak vadit. To je ale nesmysl. Při případné nehodě tím ohrozí nejen sebe, ale i nenarozené dítě. Je třeba ale zajistit, aby pás ženu netlačil přes hrudník mezi prsy a spodní část pásu je nutno umístit co nejníže pod břicho. Doporučuje se především 3 bodový pás. Zároveň by měl být prostor mezi volantem či palubní deskou a bříškem nejméně 25 cm. Jako vhodný doplněk pásu pro těhotné funguje o BeSafe Pregnant, který zajistí, že břicho nebude tlačeno tam, kam nemá.

Ve 3. trimestru se řízení vyhněte

Žena má v každé trimestru jiné tělesné pocity, mění se krevní tlak, tvar těla i cévy a toto všechno může mít na řízení velký vliv. Postupně se snižuje rychlost reakce za volantem, což může mít fatální důsledky. Ve 3. trimestru se doporučuje již neřídit, ale spíš se nechat odvézt. Zároveň, pokud jede žena na nějakou delší cestu, třeba k moři, měla by si zjistit, kde jsou po cestě velké nemocnice v případě komplikací.

Povolené připoutání

Některým ženám se stane, že když je zastaví policista, ptá se, zda má lékařské povolení na to, být připoutaná. Neví tedy, zda pás vůbec smí použít. V tomto ohledu by měla každá žena myslet především na bezpečí své a svého dítěte, protože při případné nehodě jen airbag nepostačí.

Používání bezpečnostních pásů v těhotenství Používání bezpečnostních pásů v těhotenství

V dnešní době není žena za volantem vozidla ničím výjimečným. Nastávající maminka se nemusí vzdát řízení ani v době těhotenství, ale důležitou otázkou v této souvislosti je používání bezpečnostních pásů, a to nejen na místě řidiče.

Pobyt u moře v těhotenství Pobyt u moře v těhotenství

Plánujete dovolenou u moře a nečekaně jste otěhotněla? Ráda byste si odpočinula na písečné pláží a nevíte, zda vycestovat k moři i s rostoucím bříškem? Tyto otázky řeší mnoho žen po celém světě. Dovolenou u moře rozhodně nemusíte...

Těhotenství a cesta letadlem Těhotenství a cesta letadlem

Vlna letních dovolených je v plném proudu a tak možná i ve vaší hlavě se objevila otázka – můžu jako nastávající maminka letět někam za sluncem a koupáním? Otázku rizik spojených s opalováním se a koupáním ve všemožných vodních ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka