facebook
Dobré dopoledne, je středa 21.8.2019 a svátek slaví Johana

Nízký tlak v těhotenství


Ilustrační fotografie


Ženy se v době těhotenství zpravidla potýkají s vysokým krevním tlakem, který musí být kontrolován a případně i léčen, aby ženě nezpůsobil další obtíže. V souvislosti s vyšším tlakem je pak ženám v těhotenství i větší teplo. Oproti tomu s nízkým tlakem se většinou nastávající maminky tolik nesetkávají, nebo se o tom přinejmenším tolik nemluví. Zejména pak proto, že se nijak neléčí.


Nízký tlak nepředstavuje sám o sobě žádné riziko pro těhotnou a její miminko, za předpokladu, že stav ženy není doprovázen krvácením. Za normálních okolností může mít nízký tlak za následek motání hlavy, případné omdlení, což už může být pro ženu a dítě jisté riziko, jestliže například žena upadne a způsobí si poranění. V důsledku nízkého tlaku se těhotná žena musí mnohdy vypořádat i s nedostatečným prokrvením končetin. Má proto často studené ruce a nohy. Stejně tak může být nízký tlak příčinou vyšší unavenosti, která je i tak během těhotenství značná.


Na rozdíl od situace, kdy má žena vyšší krevní tlak, se nízký krevní tlak příliš nedá ovlivnit. Přesto je možné alespoň zmírnit doprovodné projevy. Základem je dostatečný přísun tekutin, který má pozitivní vliv na nízký tlak. V době těhotenství by se mělo jednat o minimální množství dvou litrů tekutin denně. Zvýšení krevního tlaku může navodit i káva, jejíž množství by v těhotenství nemělo překročit jeden kávový nápoj denně.


S nízkým krevním tlakem může pomoci i pravidelný pohyb. V těhotenství se může jednat o těhotenskou jógu, plavání nebo procházky. Jakoukoli pohybovou aktivitu by přitom žena měla předem konzultovat se svým lékařem. Jak už bylo uvedeno, při nízkém tlaku dochází často k tomu, že se žena motá. Proto je důležité, aby pomalu vstávala, aby se tělo stihlo vypořádat se změnou poloh. Jestliže by již hrozilo i samotné omdlení, které nastane, nemá-li mozek dostatečné množství okysličené krve, je důležité, aby se žena položila s nohama umístěnýma ve vyšší poloze než hlava. Druhou možností je posadit se a sklonit hlavu. Důležité je vyvarovat se pádu, který by mohl ohrozit i miminko.

Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství

Otoky nohou, křečové žíly, zarostlé chloupky nebo neudržované nehty, to jsou problémy, které trápí mnoho budoucích rodiček. Chcete si své nohy udržet i během těhotenství krásné? Poradíme...

Osvědčené tipy, jak vyvolat porod Osvědčené tipy, jak vyvolat porod

Jste těhotná a přenášíte? Pokud se potýkáte s tímto problémem a obáváte se, že vám budou muset vyvolávat porod v porodnici, máme pro vás několik osvědčených tipů, které určitě vyzkoušejte, pokud...

Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu. Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu.

Lidem se závažnou neurologickou diagnózou či rozsáhlým degenerativním onemocněním kloubů svítá naděje v podobě léčby kmenovými buňkami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka