facebook
Dobré odpoledne, je neděle 15.9.2019 a svátek slaví Jolana

Upadnutí v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotenství není nemoc, a proto maminka nemusí celých devět měsíců ležet, nemá-li to indikováno lékařem ve výjimečných případech. Na druhé straně je to opravdu jiný stav a podle toho by se k němu mělo přistupovat. Některé aktivity nejsou pro těhotné vhodné, stejně jako některé druhy potravin či nápojů. Těhotná žena si musí uvědomit, že již nejde jen o ni samotnou, ale i o zdraví jejího miminka. Stejně tak je důležité, aby chodila na pravidelné kontroly ke svému lékaři a na jím určená vyšetření.


V průběhu těhotenství se bohužel mohou přihodit i nepříjemnosti, které není dobré podceňovat. V tomto případě skutečně platí, že je lepší navštívit lékaře několikrát zbytečně, než si později něco vyčítat. V případě pádu těhotné ženy to platí dvojnásobně a není radno cokoli podceňovat. Ženě se totiž v průběhu těhotenství mění poloha těžiště, a to v důsledku růstu dělohy. I když si na tuto tělesnou dispozici přivyká postupně, zejména v průběhu třetího trimestru bývají některé pohyby obtížné.


Nastávající maminka tak uklouzne a upadne, ačkoli za normální situace by to dokázala ustát. Stane-li se tak, mají maminky obavu o své miminko. Naštěstí je miminko chráněno ve svých plodových obalech, proto se mu ve většině případů nic nestane. V ohrožení by se však mohla ocitnout placenta, která zajišťuje dodávku živin miminku a zároveň od něj odvádí škodliviny a metabolity.


Jestliže se tedy stane, že budoucí maminka upadne, a to bez rozdílu intenzity daného pádu, měla by vyhledat lékaře k provedení kontroly stavu miminka, placenty, ale i jí samotné. Rozhodně by neměla váhat v případě, že jí bude po pádu cokoliv bolet, dostaví se stahy břicha nebo dokonce krvácení. V těchto případech je návštěva lékaře vysoce urgentní.

Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství Zdravé a krásné nohy po celé těhotenství

Otoky nohou, křečové žíly, zarostlé chloupky nebo neudržované nehty, to jsou problémy, které trápí mnoho budoucích rodiček. Chcete si své nohy udržet i během těhotenství krásné? Poradíme...

Osvědčené tipy, jak vyvolat porod Osvědčené tipy, jak vyvolat porod

Jste těhotná a přenášíte? Pokud se potýkáte s tímto problémem a obáváte se, že vám budou muset vyvolávat porod v porodnici, máme pro vás několik osvědčených tipů, které určitě vyzkoušejte, pokud...

Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu. Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu.

Lidem se závažnou neurologickou diagnózou či rozsáhlým degenerativním onemocněním kloubů svítá naděje v podobě léčby kmenovými buňkami.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka