facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 22.4.2019 a svátek slaví Evžénie

Upadnutí v těhotenství


Ilustrační fotografie


Těhotenství není nemoc, a proto maminka nemusí celých devět měsíců ležet, nemá-li to indikováno lékařem ve výjimečných případech. Na druhé straně je to opravdu jiný stav a podle toho by se k němu mělo přistupovat. Některé aktivity nejsou pro těhotné vhodné, stejně jako některé druhy potravin či nápojů. Těhotná žena si musí uvědomit, že již nejde jen o ni samotnou, ale i o zdraví jejího miminka. Stejně tak je důležité, aby chodila na pravidelné kontroly ke svému lékaři a na jím určená vyšetření.


V průběhu těhotenství se bohužel mohou přihodit i nepříjemnosti, které není dobré podceňovat. V tomto případě skutečně platí, že je lepší navštívit lékaře několikrát zbytečně, než si později něco vyčítat. V případě pádu těhotné ženy to platí dvojnásobně a není radno cokoli podceňovat. Ženě se totiž v průběhu těhotenství mění poloha těžiště, a to v důsledku růstu dělohy. I když si na tuto tělesnou dispozici přivyká postupně, zejména v průběhu třetího trimestru bývají některé pohyby obtížné.


Nastávající maminka tak uklouzne a upadne, ačkoli za normální situace by to dokázala ustát. Stane-li se tak, mají maminky obavu o své miminko. Naštěstí je miminko chráněno ve svých plodových obalech, proto se mu ve většině případů nic nestane. V ohrožení by se však mohla ocitnout placenta, která zajišťuje dodávku živin miminku a zároveň od něj odvádí škodliviny a metabolity.


Jestliže se tedy stane, že budoucí maminka upadne, a to bez rozdílu intenzity daného pádu, měla by vyhledat lékaře k provedení kontroly stavu miminka, placenty, ale i jí samotné. Rozhodně by neměla váhat v případě, že jí bude po pádu cokoliv bolet, dostaví se stahy břicha nebo dokonce krvácení. V těchto případech je návštěva lékaře vysoce urgentní.

Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i...

Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka