facebook
Dobré dopoledne, je pátek 24.5.2019 a svátek slaví Jana

Prořezávání prvních zoubků


Ilustrační fotografie


S růstem prvních zoubků přichází nejen radost, ale i starost a hlavně bolest a nepříjemné pocity. I když mléčné zoubky časem vypadají a narostou druhé, i tak je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost, protože kvalita a péče o ně má velký vliv na pozdější zdraví trvalého chrupu dítěte.

Jak poznat první příznaky

První příznaky jsou téměř nepřehlédnutelné. Dítě je nezvykle neklidné, plačtivé, kojení vyžaduje častěji než obvykle, strká si prstíky do pusy a někdy bývá růst provázen horečkou. Charakteristické je také časté slinění. Na dásni se objeví malý hrbolek a někdy se může objevit i malá modřinka. Pro zmírnění bolesti a nepříjemných svědivých pocitů se dají v lékárně zakoupit chladící znecitlivující gely či kousátka naplněná vodou, která se mohou dát do lednice zchladit.

Jak na péči dětských zoubků?

Jako první možnost se nám samozřejmě nabízí omezení cukrů v potravě. Batolata by se měla úplně vyhnout i sladkým čajům či jiným limonádám. Kromě kousátka můžete dítěti dát něco na žužlání, třeba kousek mrkve. Co se týče čištění, mělo by se začít již od začátku prořezání prvních řezáků. Zoubky by se neměly čistit klasickým kartáčkem – optimální je použít navlhčenou gázu či látkový kapesník. Zoubky pouze otírejte, nedrhněte. Po objevení první stoličky je třeba již použít kartáček z jemného plastu či silikonu, který se navléká na prst. Postupně dítě navykněte na obyčejný dětský kartáček s měkkými štětinami.

Jak zoubky správně čistit

Zpočátku můžete používat již zmíněnou gázu či kapesník navlhčený vodou, později používejte dětské pasty. Na kartáček nanášejte pouze malou vrstvu pasty, ve velikosti hrášku. Technika čištění prvních zoubků u dítěte je odlišná od té dospělé. Při čištění prvních zoubků dělejte malé krouživé pohyby. Když se začnou prořezávat další zoubky, používejte „stíravou techniku“ - kartáčkem stírejte plošky zoubků od shora dolu. Rodič by měl čistit zoubky přibližně do 10 let věku, nebo by měl přinejmenším čištění přihlížet. Malé děti mají občas tendenci čištění „odflakovat“ a nebo nemá techniku čištění ještě tak zvládnutou.

Péče o vlásky vašeho miminka Péče o vlásky vašeho miminka

Snad nikoho by nenapadlo na jemné miminkovské vlásky použít kulmu, fén, gel, barvu či jiný prostředek z arzenálu vlasové péče dospělých. Jak ale o vlásky a hlavičku dítěte pečovat, nehledě na účes? To už je složitější otázka.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka