facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 18.7.2019 a svátek slaví Drahomíra

Prořezávání prvních zoubků


Ilustrační fotografie


S růstem prvních zoubků přichází nejen radost, ale i starost a hlavně bolest a nepříjemné pocity. I když mléčné zoubky časem vypadají a narostou druhé, i tak je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost, protože kvalita a péče o ně má velký vliv na pozdější zdraví trvalého chrupu dítěte.

Jak poznat první příznaky

První příznaky jsou téměř nepřehlédnutelné. Dítě je nezvykle neklidné, plačtivé, kojení vyžaduje častěji než obvykle, strká si prstíky do pusy a někdy bývá růst provázen horečkou. Charakteristické je také časté slinění. Na dásni se objeví malý hrbolek a někdy se může objevit i malá modřinka. Pro zmírnění bolesti a nepříjemných svědivých pocitů se dají v lékárně zakoupit chladící znecitlivující gely či kousátka naplněná vodou, která se mohou dát do lednice zchladit.

Jak na péči dětských zoubků?

Jako první možnost se nám samozřejmě nabízí omezení cukrů v potravě. Batolata by se měla úplně vyhnout i sladkým čajům či jiným limonádám. Kromě kousátka můžete dítěti dát něco na žužlání, třeba kousek mrkve. Co se týče čištění, mělo by se začít již od začátku prořezání prvních řezáků. Zoubky by se neměly čistit klasickým kartáčkem – optimální je použít navlhčenou gázu či látkový kapesník. Zoubky pouze otírejte, nedrhněte. Po objevení první stoličky je třeba již použít kartáček z jemného plastu či silikonu, který se navléká na prst. Postupně dítě navykněte na obyčejný dětský kartáček s měkkými štětinami.

Jak zoubky správně čistit

Zpočátku můžete používat již zmíněnou gázu či kapesník navlhčený vodou, později používejte dětské pasty. Na kartáček nanášejte pouze malou vrstvu pasty, ve velikosti hrášku. Technika čištění prvních zoubků u dítěte je odlišná od té dospělé. Při čištění prvních zoubků dělejte malé krouživé pohyby. Když se začnou prořezávat další zoubky, používejte „stíravou techniku“ - kartáčkem stírejte plošky zoubků od shora dolu. Rodič by měl čistit zoubky přibližně do 10 let věku, nebo by měl přinejmenším čištění přihlížet. Malé děti mají občas tendenci čištění „odflakovat“ a nebo nemá techniku čištění ještě tak zvládnutou.

www.vlasy-kosmetika.cz Péče o dětské vlasy – tipy a rady

Dětské vlásky jsou nepochybně předmětem mnoha diskuzí a někdy dokonce i sporů. Každý rodič pochopitelně chce, aby právě jeho potomek měl vlasy zdravé a účes krásný. Jak toho ale dosáhnout?

Máme doma dítě leváka Máme doma dítě leváka

Někteří rodiče se nejsou schopni vyrovnat se situací, když zjistí, že mají doma dítě leváka. Již od věku, kdy děti berou do ruky tužku nebo pastelku a snaží se kreslit, se u nich může projevit, že jejich přirozeně vedoucí.

Jak vybírat dětskou bundu Jak vybírat dětskou bundu

Kvalitní oblečení by mělo být základem nejen vašeho, ale také dětského šatníku. V dnešním článku se zaměříme na výběr dětské bundy. Jiná bunda je vhodná na zimu, jiná na jarní a podzimní měsíce a další na prosluněné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka