facebook
Dobré dopoledne, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Aby se miminku dobře spalo: 6 osvědčených rad


Ilustrační fotografie

Správná teplota

 

Malá miminka v nás vzbuzují ochranitelské pocity. Možná si myslíte, že něco tak malého a křehkého musíte pořádně zahřát. Pravdou ale je, že dětský pokojíček by rozhodně neměl být přetopený. Přehřáté a zpocené miminko vám totiž klidným spánkem spát rozhodně nebude. Udržujte teplotu mezi 16 a 20 °C.

 

 

Pocit bezpečí

 

Děti jsou u maminky v bříšku ve velmi těsném prostoru. Vykouknout na velký svět je pro ně proto obrovský šok. Pořiďte si povijan, hnízdečko, zavinovačku nebo velký šátek. Miminko do nich zaviňte a sledujte, jak se okamžitě zklidní. Těsnější prostor mu připomene pocit bezpečí, tepla a pohodlí.

 

 

 

 

Každý večer stejně

 

Dětem obecně svědčí rituály. Když budete každý večer provádět tytéž úkon ve stejném pořadí, vaše miminko si na to zvykne a bude klidnější, protože bude vědět, co má od vás očekávat. Dají mu pocit jistoty. Každá rodina si musí najít svůj vlastní rytmus a postupy, které jí nejvíce vyhovují. Mezi večerní aktivity, které fungují nejlépe, patří koupání, čtení pohádek a pořádná dávka mazlení.

 

 

Úpravy pokojíčku

 

I když malé miminko jen leží v postýlce, dokáže velmi dobře vnímat atmosféru okolí. Udržujte dětský pokoj uklizený a dobře vyvětraný. Odneste odsud veškerou elektroniku vyjma monitoru dechu nebo dětské chůvičky.  Pořiďte sem příjemné osvětlení, které je měkké a teplé.

 

 

 

 

Přírodní zklidnění

 

Věděli jste, že i děti bývají vystresované? Hlavně u těch starších se tomu zkrátka nevyhnete. Nové prostředí, jesličky, školka, strachy, noční můry. Stres má na spánek dětí velký vliv. Důležité je dát jim pocit bezpečí a zázemí. Aby věděly, že na nic nejsou samy. V období, kdy je stresu více, jim můžete před spaním uvařit čaj z meduňky nebo teplé mléko s medem. Klidnou atmosféru v dětském pokojíčku navodí i vonné oleje z levandule nebo mateřídoušky.

 

 

Zdravé spaní na prvním místě

 

Základem pro klidný spánek dětí je postel s kvalitní matrací a dětskými lůžkovinami. Matrace pro děti musí mít jen jednu tuhost, aby poskytla dobrou oporu dětské páteři. Peřina, polštář a povlečení by měly být vyrobené z přírodních materiálů, aby nedráždily citlivou dětskou pokožku.

 

 

 

Imunitní systém nejmenších dětí

Snad každý uvnitř tušíme, že dítě není jen zmenšeninou dospělého a že v jeho těle se všechno děje tak nějak minimálně trochu jinak. Zvláště u novorozenců a kojenců se intenzivně...

Jak na péči o dětskou pleť Jak na péči o dětskou pleť

Dětská pleť je mnohem citlivější než pleť dospělého člověka, proto je nanejvýš důležité věnovat pozornost výběru vhodné dětské kosmetiky a předejít tak pozdějším problémům, které by dítě mohly trápit.

První kontakt miminka První kontakt miminka

První kontakt s miminkem je velmi důležitý a prospěšný jak pro maminku, tak pro jejího drobečka. Rozhodně by tedy měl proběhnout. Jedná se o malou zázračnou chvilku, na kterou se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka