facebook
Příjemnou noc, je úterý 19.3.2019 a svátek slaví Josef

Plavání v těhotenství


Ilustrační fotografie


Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste vodní živel, jistě vás napadne jít si čas od času zaplavat. Je plavání těhotenství prospěšné nebo se spíše nedoporučuje?

Uvolníme a zpevníme svaly

Pokud jste až dodnes váhala, zda jít či nejít do bazénu, už nemusíte. V období těhotenství dostává zabrat nejen pánevní dno, ale i zádové svalstvo a to se během plavání nejen krásně uvolňuje, ale zároveň i zpevňuje tak, aby zvládlo zátěž rostoucího bříška a následný porod. Plavání dále podporuje cirkulaci krve, jejíž činnost je také během gravidity ztížená a přitom zbytečně nezatíží srdce.

Cvičíme ve vodě

Kromě pánevního dna a zádových svalů se ve vodě perfektně uvolní klouby, které jsou také velmi zatížené. Na běžném kurzu plavání pro těhotné se provádějí různé, převážně vtipné cviky stylu hopsání, mávání rukama, kmitání koleny, či foukání do balonku nebo potápění se. Tyto cviky jsou sestavené speciálně pro těhotné ženy, které díky nim nejen posílí svaly, ale zároveň se připraví na těžkosti porodu, především na správné dýchání.

Ve vodě jen pod dohledem

Pokud se pro plavání v těhotenství rozhodnete, za žádnou cenu se nesnažte trhat rekordy typu: „Čím  více a častěji budu chodit plavat, tím budu zdravější a porodím bez problémů.“ Pokud se vám během cvičení udělá nevolno, nebo vás začne někde píchat, zastavte se nebo si rovnou na chvilku vylezte z bazénu. Do vody byste také neměla chodit úplně sama. Těhotným ženám častěji hrozí křeče, což by mohlo mít neblahé důsledky. Vždy s sebou vezměte kamarádku a přímému cvičení se věnujte jen pod dohledem zkušené instruktorky.

Infekce z vody

Může se také stát, že chytnete z vody nějakou infekci. Pokud se ale zúčastňujete speciálních kurzů, nic vám s velkou pravděpodobností nehrozí. Instruktorka na čistotu a teplotu vody vždy dohlédne. Pokud ráda plavete v přírodních zdrojích, je dobré používat speciální tampony s probiotiky, které pochvu chrání před různými infekcemi. Ty, pokud máte strach, můžete ostatně použít i v bazénu.

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka