facebook
Dobré poledne, je neděle 19.5.2019 a svátek slaví Ivo

Běháme s dětmi


Ilustrační fotografie


Jste s partnerem nadšení běžci a už se nemůžete dočkat, až s vámi bude chodit běhat i vaše dítě? Nebo až ho přihlásíte do atletické přípravky a bude vyhrávat jednu medaili za druhou? S tímto přístupem byste však nemuseli uspět. Dítě potřebuje pohyb, ale nutit ho do něčeho není úplně ten správný krok vpřed. Jak tedy v dítěti vypěstovat kladný vztah k běhu a k pohybu jako takovému?


Kdy začít?

Dítě může začít (a většinou začne samo od sebe) běhat ihned, jak se to naučí. Je však třeba vzít na vědomí, že v tak nízkém věku není vhodný systematický a pravidelný trénink. Vše musí vzniknout formou spontánních her, které dětem přinášejí radost z pohybu. Rozhodně ho nenuťte k vytrvalostnímu běhu. V tomto věku na to ještě není dost zralé a často neuběhne velké vzdálenosti. Tímto se řiďte minimálně do 5. roku, kdy je běh a chůze nestabilní a každý krok je jinak dlouhý a rychlý.


Jakou formou dítě přilákat k běhu?

Jak již bylo řečeno, děti získávají kladný vztah k pohybu především formou spontánních her. Proto je netlačte jen do „obyčejného“ běhání po stezce. Dítě v tomto věku potřebuje různorodost – zkoušejte závody na krátkou vzdálenost, slalomy, stopovanou, apod. Stačí jen zapojit fantazii. Nezoufejte, pokud dítě začne běžecká aktivita nudit. Nechte ho dělat si něco jiného a po nějaké době s ním zase zkuste běhat. Bylo by škoda, kdyby si dítě tento sport znechutilo jen proto, že je do něj nucené.


Správné boty jsou základ

Při výběru bot na běhání je třeba dát si více času. Je nutné myslet na to, že dětská noha se od té dospělé velmi liší nejen tím, že ještě roste, ale i tím, že má stále plošší tvar. Botky s dítětem důkladně zkoušejte, hlavně to, zda jsou pohodlné a netlačí jej ani pata ani špička. Dětská noha je stále ještě ve vývinu a proto na botech (a zvláště na běhání) nešetřete a pokud padnou dokonale, pořiďte klidně i 2 páry.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Adopce dítěte – co vše musíte zařídit? Adopce dítěte – co vše musíte zařídit?

Pokud jste se dozvěděla neradostnou zprávu o tom, že s partnerem nemůžete mít miminko a velmi po něm toužíte, nabízí se vám možnost adopce. Toto rozhodnutí patří k těm nejzávažnějším v životě a proto je nutné...

Dětské botičky jsou důležité Dětské botičky jsou důležité

V nabídce dětských botiček je pro všechny budoucí i současné maminky připraven velký výběr. Pořídíte boty na léto i na zimu. Především u dětských bot je potřeba dbát na jejich kvalitu a raději si tedy i připlatit, než koupit...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka