facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.3.2019 a svátek slaví Radek

Běháme s dětmi


Ilustrační fotografie


Jste s partnerem nadšení běžci a už se nemůžete dočkat, až s vámi bude chodit běhat i vaše dítě? Nebo až ho přihlásíte do atletické přípravky a bude vyhrávat jednu medaili za druhou? S tímto přístupem byste však nemuseli uspět. Dítě potřebuje pohyb, ale nutit ho do něčeho není úplně ten správný krok vpřed. Jak tedy v dítěti vypěstovat kladný vztah k běhu a k pohybu jako takovému?


Kdy začít?

Dítě může začít (a většinou začne samo od sebe) běhat ihned, jak se to naučí. Je však třeba vzít na vědomí, že v tak nízkém věku není vhodný systematický a pravidelný trénink. Vše musí vzniknout formou spontánních her, které dětem přinášejí radost z pohybu. Rozhodně ho nenuťte k vytrvalostnímu běhu. V tomto věku na to ještě není dost zralé a často neuběhne velké vzdálenosti. Tímto se řiďte minimálně do 5. roku, kdy je běh a chůze nestabilní a každý krok je jinak dlouhý a rychlý.


Jakou formou dítě přilákat k běhu?

Jak již bylo řečeno, děti získávají kladný vztah k pohybu především formou spontánních her. Proto je netlačte jen do „obyčejného“ běhání po stezce. Dítě v tomto věku potřebuje různorodost – zkoušejte závody na krátkou vzdálenost, slalomy, stopovanou, apod. Stačí jen zapojit fantazii. Nezoufejte, pokud dítě začne běžecká aktivita nudit. Nechte ho dělat si něco jiného a po nějaké době s ním zase zkuste běhat. Bylo by škoda, kdyby si dítě tento sport znechutilo jen proto, že je do něj nucené.


Správné boty jsou základ

Při výběru bot na běhání je třeba dát si více času. Je nutné myslet na to, že dětská noha se od té dospělé velmi liší nejen tím, že ještě roste, ale i tím, že má stále plošší tvar. Botky s dítětem důkladně zkoušejte, hlavně to, zda jsou pohodlné a netlačí jej ani pata ani špička. Dětská noha je stále ještě ve vývinu a proto na botech (a zvláště na běhání) nešetřete a pokud padnou dokonale, pořiďte klidně i 2 páry.

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Propichování oušek Propichování oušek

Propichování oušek je už dlouhou dobu módní záležitostí malých holčiček. Spousta z nás má však obavy, že propíchnutím boltců může nějak narušit funkci určitých orgánů, protože každý zásah do těla  muže nést své následky.

Výchova dvojčat 2.část Výchova dvojčat 2.část

V první části jsme uvedli téma „Výchova dvojčat“ a řekli jsme si, jak vlastně tato „stvoření“ fungují a jak k nim jako správný rodič přistupovat. Nyní se budeme zabývat tím, zda je dobré od sebe...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka