facebook
Dobré odpoledne, je úterý 24.11.2020 a svátek slaví Kateřina

Koronavirus a těhotenství


Ilustrační fotografie

Koronavirus a těhotenství

 

Jste těhotná o chcete mít co nejvíce informací, rizicích a prevenci nákazy Covid-19? Pokusili jsme se pro vás najít co nejnovější  informace a zprostředkovat vám je do tohoto článku. Situace se však vyvíjí velice rychle, takže je možné, že brzy budou nové a přesnější  informace.

 

Hned na začátku je potřeba si říci, že není důvod k panice ani nadměrným obavám. Velmi důležité je zůstat v klidu, vyhnout se stresovým situacím, maximálně omezit kontakt s druhými lidmi a používat ochranné pomůcky a to i podomácku vyrobené roušky v případě, že nemáte možnost zakoupit jednorázové.

 

Je koronavirus rizikovější pro těhotné ženy?

V současné době se přesně neví, zda těhotné ženy mají větší šanci onemocnět virem COVID-19 než širší veřejnost, ani to, že průběh nemoci bude vážnější. Obecně je v těhotenství vyšší riziko infekcí. U virů ze stejné rodiny jako COVID-19 a dalších virových respiračních infekcí, jako je například chřipka, měly ženy vyšší riziko vzniku závažnějších onemocnění. Proto je pro těhotné ženy ochrana na prvním místě.

 

Jak se chránit?

 

Ochrana před koronavirem se nijak zásadně neliší, před ochranou, kterou by měli dělat i ostatní lidé. Základní předpoklady pro ochranu před nákazou COVID-19 jsou:

  • při kontaktu s cizími lidi používat ochrannou roušku nebo respirátor

  • vyhýbat se místům se zvýšenou koncentrací lidí a úplně nejlépe omezit kontakt s ostatními na minimum

  • mytí rukou gelem s dezinfekcí

  • je potřeba myslet i na to, že vir může přežívat ve vnějším prostředí i několik hodin až dní, proto pozor na - mobilní telefon, myš a klávesnice PC, příbor, hrneček, klika u dveří, zábradlí  apod. Tyto předměty je také doporučeno dezinfikovat. 

  • Další tipy na ochranu naleznete na oficiálním webu o koronaviru ministerstva zdravotnictví České republiky


 

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19?

 

Mezi  hlavní příznaky onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava. Někteří z nemocných, ale také popisují bolest v krku jako Dr. Geradaová v tomto článku. Příznaky tedy nemusí u každého stejné. V případě, že na sobě rozpoznáte podobné příznaky rozhodně neodkládejte kontaktovat telefonicky svého lékaře. 

 

Přenos koronaviru na plod nebo novorozence

 

Zatím stále není jasné, zda těhotná žena s COVID-19 může během těhotenství nebo porodu předat virus, který způsobuje COVID-19, jejímu plodu nebo dítěti. Prozatím žádný přenos není doložený. Nicméně vzhledem k blízkému kontaktu mezi matkou a dítětem je velmi pravděpodobné, že k infikování novorozence dojde. Naštěstí podle zkušeností malé děti nákazu snášejí velmi dobře.

 

Prevence proti onemocnění koronaviru

Samozřejmě ne každý, kdo se setká s virem musí onemocnět. Proto je důležité posilovat svůj imunitní systém, aby k onemocnění vůbec nedošlo.

Čerstvé ovoce a zelenina, pobyt na čerstvém vzduchu a relaxační techniky působí dobře na zdraví i psychiku. 

Podle posledních studií má pozitivní vliv na odolnost proti koronaviru také  vitamín D a omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybím oleji, ale také v některých rostlinných olejích například v oříšcích rostliny Sacha Inchi.


 

Zdroje: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/pregnancy-breastfeeding.html

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/koronavirus-tehotenstvi-tehotna-zena-nastavajici-matka-covid-19-plod.A200309_150547_zdravi_jup

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3058896-koronavirus-podle-soucasnych-poznatku-nepredstavuje-pro-tehotne-vetsi-hrozbu

https://www.maminka.cz/clanek/koronavirus-tehotenstvi-rady-lekare

https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid

https://koronavirus.mzcr.cz/

https://covid19cz.cz/

https://www.vilcacora.cz/neni-omega-jako-omega/

Sauna v těhotenství Sauna v těhotenství

Pobyt v sauně má pro zdravého člověka blahodárný přínos. Saunování má nejenom relaxační účinky, ale zvyšuje odolnost organismu a utužuje zdraví. Prožívá-li těhotná žena své těhotenství bez komplikací, může...

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka