facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Koronavirus a těhotenství


Ilustrační fotografie

Koronavirus a těhotenství

 

Jste těhotná o chcete mít co nejvíce informací, rizicích a prevenci nákazy Covid-19? Pokusili jsme se pro vás najít co nejnovější  informace a zprostředkovat vám je do tohoto článku. Situace se však vyvíjí velice rychle, takže je možné, že brzy budou nové a přesnější  informace.

 

Hned na začátku je potřeba si říci, že není důvod k panice ani nadměrným obavám. Velmi důležité je zůstat v klidu, vyhnout se stresovým situacím, maximálně omezit kontakt s druhými lidmi a používat ochranné pomůcky a to i podomácku vyrobené roušky v případě, že nemáte možnost zakoupit jednorázové.

 

Je koronavirus rizikovější pro těhotné ženy?

V současné době se přesně neví, zda těhotné ženy mají větší šanci onemocnět virem COVID-19 než širší veřejnost, ani to, že průběh nemoci bude vážnější. Obecně je v těhotenství vyšší riziko infekcí. U virů ze stejné rodiny jako COVID-19 a dalších virových respiračních infekcí, jako je například chřipka, měly ženy vyšší riziko vzniku závažnějších onemocnění. Proto je pro těhotné ženy ochrana na prvním místě.

 

Jak se chránit?

 

Ochrana před koronavirem se nijak zásadně neliší, před ochranou, kterou by měli dělat i ostatní lidé. Základní předpoklady pro ochranu před nákazou COVID-19 jsou:

  • při kontaktu s cizími lidi používat ochrannou roušku nebo respirátor

  • vyhýbat se místům se zvýšenou koncentrací lidí a úplně nejlépe omezit kontakt s ostatními na minimum

  • mytí rukou gelem s dezinfekcí

  • je potřeba myslet i na to, že vir může přežívat ve vnějším prostředí i několik hodin až dní, proto pozor na - mobilní telefon, myš a klávesnice PC, příbor, hrneček, klika u dveří, zábradlí  apod. Tyto předměty je také doporučeno dezinfikovat. 

  • Další tipy na ochranu naleznete na oficiálním webu o koronaviru ministerstva zdravotnictví České republiky


 

Jaké jsou příznaky onemocnění COVID-19?

 

Mezi  hlavní příznaky onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava. Někteří z nemocných, ale také popisují bolest v krku jako Dr. Geradaová v tomto článku. Příznaky tedy nemusí u každého stejné. V případě, že na sobě rozpoznáte podobné příznaky rozhodně neodkládejte kontaktovat telefonicky svého lékaře. 

 

Přenos koronaviru na plod nebo novorozence

 

Zatím stále není jasné, zda těhotná žena s COVID-19 může během těhotenství nebo porodu předat virus, který způsobuje COVID-19, jejímu plodu nebo dítěti. Prozatím žádný přenos není doložený. Nicméně vzhledem k blízkému kontaktu mezi matkou a dítětem je velmi pravděpodobné, že k infikování novorozence dojde. Naštěstí podle zkušeností malé děti nákazu snášejí velmi dobře.

 

Prevence proti onemocnění koronaviru

Samozřejmě ne každý, kdo se setká s virem musí onemocnět. Proto je důležité posilovat svůj imunitní systém, aby k onemocnění vůbec nedošlo.

Čerstvé ovoce a zelenina, pobyt na čerstvém vzduchu a relaxační techniky působí dobře na zdraví i psychiku. 

Podle posledních studií má pozitivní vliv na odolnost proti koronaviru také  vitamín D a omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybím oleji, ale také v některých rostlinných olejích například v oříšcích rostliny Sacha Inchi.


 

Zdroje: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/pregnancy-breastfeeding.html

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/koronavirus-tehotenstvi-tehotna-zena-nastavajici-matka-covid-19-plod.A200309_150547_zdravi_jup

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3058896-koronavirus-podle-soucasnych-poznatku-nepredstavuje-pro-tehotne-vetsi-hrozbu

https://www.maminka.cz/clanek/koronavirus-tehotenstvi-rady-lekare

https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid

https://koronavirus.mzcr.cz/

https://covid19cz.cz/

https://www.vilcacora.cz/neni-omega-jako-omega/

Solarium a sluníčko v těhotenství Solarium a sluníčko v těhotenství

Ráda chodíte do solária a teď přemýšlíte, zda si i v těhotenství budete moci dopřát tu krásně opálenou pokožku? Bohužel vás musíme zklamat, jelikož solárium ani opalování na sluníčku...

Detoxikace v těhotenství Detoxikace v těhotenství

Detoxikace je v současnosti často skloňovaným pojmem. Víte jak je to s ní v průběhu těhotenství, před ním či po porodu? Detoxikaci zvládnete i jen se zdravějším jídelníčkem a mohou ji tak vyzkoušet...

Zima klepe na dveře - dejte si pozor na nachlazení Zima klepe na dveře - dejte si pozor na nachlazení

Pomalu se nám přiblížily chladnější měsíce v roce, které jsou plné nástrah. Zima i mráz vystavují maminky nebezpečí v podobě chladného počasí a kluzkých chodníků, na kterých se dá lehce...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka