facebook
Dobré ráno, je pátek 14.12.2018 a svátek slaví Lýdie

Péče o prsa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Prsa jsou symbolem ženskosti. V těhotenství však procházejí velkými změnami, a to jak uvnitř, tak i navenek. Pokud chcete vědět, jak se s těmito změnami vypořádat, určitě si přečtěte náš aktuální článek.

Snad každá žena by chtěla, aby se její pevná prsa během těhotenství a mateřství vůbec nezměnila. Bohužel ve většině případů se po porodu změní jejich tvar a prsa se stanou povislejší, už ne tak pěkná na pohled. Pečovat o ně je proto vhodné začít hned, jakmile zjistíte, že jste v jiném stavu.

Důkladná čistota a hygiena

V těhotenství je potřeba dbát na čistotu svých prsou, které jindy nemusíte téměř věnovat svou pozornost. Prsa byste měla jednou či dvakrát denně omýt vodou. Sahat byste na ně měla pouze čistýma rukama, čímž se vyhnete riziku přenosu infekce, která by vaše těhotenství mohla nepříjemně zkomplikovat. Dále doporučujeme nosit pouze čisté spodní prádlo v adekvátní velikosti, která vás nebude v obvodu ani košíčcích škrtit. Pokud zvolíte špatnou velikost podprsenky, bude pro vás po celý den velmi nepříjemná. Jestliže jste zvyklá na kostice nebo výztuž, rozhodně od ní nemusíte upouštět. Vyplatí se však vhodnost spodního prádla prodiskutovat ve specializovaném obchodě.

Masáže bradavek a prsních dvorců

Všem budoucím maminkám doporučujeme pravidelně provádět masáže bradavek a dvorců. Jemná pokožka vašich prsou si tak zvykne na zátěž, které bude během kojení vystavena. Pořiďte si speciální masážní olejíček, jehož vůně vám nebude vadit.

Při masáži je potřeba postupovat pomalu a opatrně, abyste si na prsou nezpůsobila trhlinky, které by se později mohly zanítit. Časem můžete od prstů a rukou přejít třeba k žínce nebo ke kartáčku. S masáží vám může pomoci i partner, kterého bude tato aktivita určitě velmi bavit. Při masáži byste se měla vždy pokusit o maximální uvolnění. Nic by vás nemělo bolet. Prsa procházejí četnými změnami, proto péči o ně rozhodně nepodceňujte a nenechávejte ji na poslední chvíli.

Sauna v těhotenství Sauna v těhotenství

Pobyt v sauně má pro zdravého člověka blahodárný přínos. Saunování má nejenom relaxační účinky, ale zvyšuje odolnost organismu a utužuje zdraví. Prožívá-li těhotná žena své těhotenství bez komplikací, může...

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka