facebook
Dobrý podvečer, je středa 19.9.2018 a svátek slaví Zita

Péče o prsa v těhotenství


Ilustrační fotografie


Prsa jsou symbolem ženskosti. V těhotenství však procházejí velkými změnami, a to jak uvnitř, tak i navenek. Pokud chcete vědět, jak se s těmito změnami vypořádat, určitě si přečtěte náš aktuální článek.

Snad každá žena by chtěla, aby se její pevná prsa během těhotenství a mateřství vůbec nezměnila. Bohužel ve většině případů se po porodu změní jejich tvar a prsa se stanou povislejší, už ne tak pěkná na pohled. Pečovat o ně je proto vhodné začít hned, jakmile zjistíte, že jste v jiném stavu.

Důkladná čistota a hygiena

V těhotenství je potřeba dbát na čistotu svých prsou, které jindy nemusíte téměř věnovat svou pozornost. Prsa byste měla jednou či dvakrát denně omýt vodou. Sahat byste na ně měla pouze čistýma rukama, čímž se vyhnete riziku přenosu infekce, která by vaše těhotenství mohla nepříjemně zkomplikovat. Dále doporučujeme nosit pouze čisté spodní prádlo v adekvátní velikosti, která vás nebude v obvodu ani košíčcích škrtit. Pokud zvolíte špatnou velikost podprsenky, bude pro vás po celý den velmi nepříjemná. Jestliže jste zvyklá na kostice nebo výztuž, rozhodně od ní nemusíte upouštět. Vyplatí se však vhodnost spodního prádla prodiskutovat ve specializovaném obchodě.

Masáže bradavek a prsních dvorců

Všem budoucím maminkám doporučujeme pravidelně provádět masáže bradavek a dvorců. Jemná pokožka vašich prsou si tak zvykne na zátěž, které bude během kojení vystavena. Pořiďte si speciální masážní olejíček, jehož vůně vám nebude vadit.

Při masáži je potřeba postupovat pomalu a opatrně, abyste si na prsou nezpůsobila trhlinky, které by se později mohly zanítit. Časem můžete od prstů a rukou přejít třeba k žínce nebo ke kartáčku. S masáží vám může pomoci i partner, kterého bude tato aktivita určitě velmi bavit. Při masáži byste se měla vždy pokusit o maximální uvolnění. Nic by vás nemělo bolet. Prsa procházejí četnými změnami, proto péči o ně rozhodně nepodceňujte a nenechávejte ji na poslední chvíli.
Vliv hudby na dítě v těhotenství Vliv hudby na dítě v těhotenství

Často se říká, že hudba promlouvá do duše. Není téměř člověka, co by ji neměl rád a každý si najde ten svůj žánr. Tvrdí se, že hudba má pozitivní vliv nejen na člověka, co už je na světě, ale i na plod ukrytý v matčině bříšku.

Povídání s nenarozeným miminkem Povídání s nenarozeným miminkem

Se svým nenarozeným miminkem si povídá snad každá miminka. Je to opravdový zázrak sledovat, jak vzniká nový život. Ze začátku vám to možná ani nepřijde, jakmile se ale bříško začne zvětšovat, tak si uvědomíte, že ...

Nízký tlak v těhotenství Nízký tlak v těhotenství

Ženy se v době těhotenství zpravidla potýkají s vysokým krevním tlakem, který musí být kontrolován a případně i léčen, aby ženě nezpůsobil další obtíže. V souvislosti s vyšším tlakem je pak ženám...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka