facebook
Dobrý podvečer, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Domperidon pro zvýšení tvorby mléka, ano či ne?


Ilustrační fotografie


Potíže s nedostatečnou tvorbou mléka nejsou nic výjimečného a při dnešním trendu, kdy se preferuje kojení před umělou výživou, kterou se tyto problémy řešily dříve, tak málo mléka řeší relativně více maminek. Existuje již několik mléčných bank po celé republice a množství menších zásob při porodnicích apod., z cizího mléka však nelze stravu miminka hradit plně a vlastní mléko je přece jen vlastní mléko. Množství ztrápených moderních žen tak zasedne k počítači a na internetu začne vyhledávat informace. Jednou z možností, jež se dají jako doporučení ke zvýšení produkce mléka nalézt, je použití domperidonu, v laické populaci pravděpodobně známějšího jako přípravek jménem Motilium.

Co se za tímto názvem vůbec skrývá? Domperidon je antagonistou dopaminových receptorů, používá se zejména v gastroenterologii a dětské onkologii pro snížení pocitů nevolnosti, omezení zvracení a snížení peristaltiky, tedy činnosti trávicí trubice. Jedním z jeho vedlejších účinků je také zvýšení laktace, neboli tvorby mateřského mléka, a to uvolněním prolaktinu, hormonu, který tvorbu mléka způsobuje. Děje se tak v podstatě jednoduchým mechanismem – dopamin snižuje uvolňování prolaktinu z hypofýzy a použije-li se antagonista jeho receptoru, buňky jej nerozpoznají a tak nepřijmou signál jím přenášený. Tento účinek je však značně nejistý a nepředvídatelný, míra účinku na konkrétní ženu se nedá odhadnout.

Tento léčivý přípravek není na tak nevinný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Může způsobit řadu nepříjemných komplikací, jako jsou bolesti hlavy, křeče v břiše, sucho v ústech, případně poruchy již znovu rozběhlé menstruace, vzácněji úzkost a nespavost. Hlavní riziko dlouhodobého užívání se však skrývá v možnosti vzniku poruchy stažlivosti srdečních komor a vyvolání arytmie, vzácně až náhlé smrti ze srdečních příčin. Tato komplikace není příliš častá, ale právě kvůli riziku takto závažného důsledku nemůže být prozatím domperidon schválen k déletrvajícímu užívání pro zvýšení laktace. Pokud se používá např. pro potlačení zvracení, nikdy to není na tak dlouhou dobu, jedná se nejvýše o týden, proto je přípravek v této indikaci bezpečný.

Pro podporu laktace je tak nejlepší volbou konzultace v porodnici, u porodníka, porodní asistentky či specializované sestry, případně existuje síť laktačních poraden a soukromých certifikovaných poradců, dokonce také Národní laktační linka. Všichni tito odborníci jsou připraveni vám s vaším problémem pomoci, proto je neváhejte kontaktovat, všechny kontakty jsou snadno dohledatelné. Někteří lékaři jsou nakloněni možnosti krátkodobě domperidon vyzkoušet, pokud ostatní nefarmakologické metody selžou. Musí tak ale činit s plným vědomím nestandardizované léčby a tzv. off-label předpisu. Žena musí být bezpodmínečně podrobně informována o všech účincích, pozitivních i negativních, a především rizicích, byť vzácných.

Bolestivé kojení Bolestivé kojení

Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení.

Strava maminek během kojení Strava maminek během kojení

V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které...

Nejčastější mýty o kojení Nejčastější mýty o kojení

I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka