facebook
Dobré odpoledne, je středa 19.6.2019 a svátek slaví Leoš

Colostrum a jeho užívání v těhotenství


Ilustrační fotografie


Znáte colostrum? Jedná se o tzv. mlezivo, které produkují savci těsně před porodem a přibližně pět dní po něm. Toto nezralé mléko je bohaté především na proteiny, které se starají o zvýšení imunity u mláďat a brání tak různým infekcím. Obsahuje vitamíny, minerály a mnoho dalších důležitých látek. V lékárnách je běžně k sehnání colostrum z kravského mléka, které můžete užívat dokonce i vy.


Jaké má colostrum pozitivní účinky


Colostrum se užívá především na posílení imunity, na regeneraci buněk, tkání a zažívacího traktu. Slouží třeba jako prevence před chřipkou a nachlazením nebo dokáže regenerovat vašim střevní mikroflóru.


Růstové faktory, které jsou v colostru obsažené, zase pomáhají při obnově kostí a svalů. Je prokázáno, že dokážou zvětšit svalovou hmotu, pomoci se spalováním tuků a při zotavení po zranění.


Na colostrum bylo provedeno již několik zahraničních studií. Italská studie z roku 2007 dokonce dospěla k závěru, že colostrum brání chřipce mnohem efektivněji než očkování. U nás můžete zakoupit tekuté colostrum nebo také colostrum ve formě tablet. Podívejte se, zda vámi vybraný produkt je opravdu kvalitní a šetrně vyrobený.


Pokud vám colostrum samotné nechutná, můžete ho smíchat třeba s mlékem nebo s džusem, který jeho chuť spolehlivě překryje. Před užíváním si vždy přečtěte příbalový leták.


Colostrum v těhotenství


Tento doplněk je tedy doporučován mnohým maminkám, které mají problémy právě s imunitou. O tom, zda je vhodné i pro vás, byste se však měla poradit se svým lékařem. Často se stává, že ani lékař není schopen dát jasnou odpověď a pak už je tedy dobré tento potravinový doplněk opatrně vyzkoušet.


Jestliže jste ho užívala už před otěhotněním a bez problémů, pravděpodobně v tom budete moci pokračovat. Zahraniční studie však uvádějí, že není doporučováno colostrum užívat v prvních třech měsících těhotenství, které se považují za rizikovější. Dále je jeho užívání už bezproblémové.

Péče o zuby v době těhotenství Péče o zuby v době těhotenství

Péče o zuby je obecně velice důležitá a v době těhotenství zvláště. Zejména řádná prevence vede ke zdravému a krásnému úsměvu. Uvádí se, že v době těhotenství se zhoršuje stav zubů v případě, že byl...

Pobyt na slunci v těhotenství Pobyt na slunci v těhotenství

Pobyt na sluníčku je velice příjemný jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zejména, pokud slunce vyhlížíme například po dlouhé zimě. To pak vyhledáváme každé místo, kde sluníčko zasvítí. Období...

Užívání probiotik v těhotenství z pohledu těhotné Užívání probiotik v těhotenství z pohledu těhotné

Již od 3. měsíce svého života se potýkám s atopickým ekzémem, a to převážně v oblasti rukou. Není to sice onemocnění, se kterým by se nedalo žít, ale s ohledem na danou lokalizaci je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka