facebook
Příjemnou noc, je neděle 25.10.2020 a svátek slaví Erik

Colostrum a jeho užívání v těhotenství


Ilustrační fotografie


Znáte colostrum? Jedná se o tzv. mlezivo, které produkují savci těsně před porodem a přibližně pět dní po něm. Toto nezralé mléko je bohaté především na proteiny, které se starají o zvýšení imunity u mláďat a brání tak různým infekcím. Obsahuje vitamíny, minerály a mnoho dalších důležitých látek. V lékárnách je běžně k sehnání colostrum z kravského mléka, které můžete užívat dokonce i vy.


Jaké má colostrum pozitivní účinky


Colostrum se užívá především na posílení imunity, na regeneraci buněk, tkání a zažívacího traktu. Slouží třeba jako prevence před chřipkou a nachlazením nebo dokáže regenerovat vašim střevní mikroflóru.


Růstové faktory, které jsou v colostru obsažené, zase pomáhají při obnově kostí a svalů. Je prokázáno, že dokážou zvětšit svalovou hmotu, pomoci se spalováním tuků a při zotavení po zranění.


Na colostrum bylo provedeno již několik zahraničních studií. Italská studie z roku 2007 dokonce dospěla k závěru, že colostrum brání chřipce mnohem efektivněji než očkování. U nás můžete zakoupit tekuté colostrum nebo také colostrum ve formě tablet. Podívejte se, zda vámi vybraný produkt je opravdu kvalitní a šetrně vyrobený.


Pokud vám colostrum samotné nechutná, můžete ho smíchat třeba s mlékem nebo s džusem, který jeho chuť spolehlivě překryje. Před užíváním si vždy přečtěte příbalový leták.


Colostrum v těhotenství


Tento doplněk je tedy doporučován mnohým maminkám, které mají problémy právě s imunitou. O tom, zda je vhodné i pro vás, byste se však měla poradit se svým lékařem. Často se stává, že ani lékař není schopen dát jasnou odpověď a pak už je tedy dobré tento potravinový doplněk opatrně vyzkoušet.


Jestliže jste ho užívala už před otěhotněním a bez problémů, pravděpodobně v tom budete moci pokračovat. Zahraniční studie však uvádějí, že není doporučováno colostrum užívat v prvních třech měsících těhotenství, které se považují za rizikovější. Dále je jeho užívání už bezproblémové.

Sauna v těhotenství Sauna v těhotenství

Pobyt v sauně má pro zdravého člověka blahodárný přínos. Saunování má nejenom relaxační účinky, ale zvyšuje odolnost organismu a utužuje zdraví. Prožívá-li těhotná žena své těhotenství bez komplikací, může...

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka