facebook
Dobré dopoledne, je středa 21.5.2025 a svátek slaví Monika

Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici


Ilustrační fotografie


Podmínky, které si vytvoříte pro spánek, mohou výrazně ovlivnit jeho kvalitu. Určitě víte, že svou ložnici byste neměla využívat k jiné aktivitě než právě k odpočinku během noci. Vy ani váš partner byste v ní neměli trávit více času, než je nezbytně nutné. Kromě samotné postele se v ní může nacházet i váš toaletní stolek nebo šatní skříně.

Jak by měla vypadat správná ložnice

Ložnice by měla být místnost o minimálních rozměrech 10 m2. Postel, na které spíte, by měla být prostorná a maximálně komfortní, nejlépe z masivního dřeva - ať už jde o její délku, šířku nebo výšku. Ideální je, pokud se postel nachází kousek nad podlahou. Někteří partneři volí vyvýšenou manželskou postel, zde je však potřeba dát si pozor na spadnutí z postele během noci, které by mohlo mít pro těhotnou ženu na zdraví ohrožující následky. Samostatnou kapitolou je potom matrace pro těhotné, která by musí být dostatečně komfortní, nejlépe oboustraná s různou tvrdostí na každé straně pro případ otočení matrace.

Oblíbené jsou obzvláště latexové matrace matrace.

Větrání a vytápění

Ložnici dobře větrejte, a to za teplých i chladných dní. V zimě stačí rychlé vyvětrání, které zvládnete za 5 minut. V létě můžete dobu větrání protáhnout i na půl hodiny. Větrání opakujte zhruba pětkrát až šestkrát za den. Nezapomeňte vyvětrat také před spaním.

V zimě ložnici nepřetápějte. Lépe se vám bude spát v chladnější místnosti než v přehřáté, kde vám je v noci vedro a již si nemůžete odložit. Rozhodně není vhodné, aby vás teplo nebo naopak chlad v místnosti budil. Najděte si proto takovou teplotu v rozmezí 20 až 25°C, která vám bude příjemná.

Kdy chodit spát

Ke spánku se snažte ukládat před jedenáctou večerní hodinou a snažte se spát alespoň 8 hodin denně. Pokud vás partner ráno budí, můžete se pokusit chodit spát dřív než on a vstávat spolu s ním. Během odpoledne, pokud ucítíte únavu, si můžete jít ještě klidně na chvíli lehnout. I k tomuto odpočinku můžete využít svou ložnici.

U ložnice je důležitý nábytek, vybavení a barva stěn, kterou zvolíte. Sáhněte po nějakém teplém odstínu, který ve vás bude evokovat teplo, pohodlí a především útulnost. Z vybavení zapomeňte na notebook, počítač nebo televizi. Toto zařízení do místnosti využívané ke spánku nepatří. Pokud v ní bude, riskujete zbytečné noční buzení.





Co vám zaručeně pomůže usnout Co vám zaručeně pomůže usnout

Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není...

Hluboký i lehký spánek je důležitý Hluboký i lehký spánek je důležitý

Každá budoucí maminka by měla spát alespoň osm hodin denně. Určitě ale nevadí, když prospíte i devět nebo deset. Spát byste měla převážně v noci - ideální je třeba od devíti večer do šesti ráno. Pokud v noci nestíháte spát delší...

Je dobré mít pohyb před spaním? Je dobré mít pohyb před spaním?


Máte večer problémy usnout a ráno se cítíte unavená? Pokud se jako budoucí maminka setkáváte s těmito problémy, určitě vám doporučujeme vyzkoušet pohyb před spaním. Zaměřte se ale na klidnější aktivity, při nichž se příliš...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka