facebook
Příjemnou noc, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici


Ilustrační fotografie


Podmínky, které si vytvoříte pro spánek, mohou výrazně ovlivnit jeho kvalitu. Určitě víte, že svou ložnici byste neměla využívat k jiné aktivitě než právě k odpočinku během noci. Vy ani váš partner byste v ní neměli trávit více času, než je nezbytně nutné. Kromě samotné postele se v ní může nacházet i váš toaletní stolek nebo šatní skříně.

Jak by měla vypadat správná ložnice

Ložnice by měla být místnost o minimálních rozměrech 10 m2. Postel, na které spíte, by měla být prostorná a maximálně komfortní, nejlépe z masivního dřeva - ať už jde o její délku, šířku nebo výšku. Ideální je, pokud se postel nachází kousek nad podlahou. Někteří partneři volí vyvýšenou manželskou postel, zde je však potřeba dát si pozor na spadnutí z postele během noci, které by mohlo mít pro těhotnou ženu na zdraví ohrožující následky. Samostatnou kapitolou je potom matrace pro těhotné, která by musí být dostatečně komfortní, nejlépe oboustraná s různou tvrdostí na každé straně pro případ otočení matrace.

Oblíbené jsou obzvláště latexové matrace matrace.

Větrání a vytápění

Ložnici dobře větrejte, a to za teplých i chladných dní. V zimě stačí rychlé vyvětrání, které zvládnete za 5 minut. V létě můžete dobu větrání protáhnout i na půl hodiny. Větrání opakujte zhruba pětkrát až šestkrát za den. Nezapomeňte vyvětrat také před spaním.

V zimě ložnici nepřetápějte. Lépe se vám bude spát v chladnější místnosti než v přehřáté, kde vám je v noci vedro a již si nemůžete odložit. Rozhodně není vhodné, aby vás teplo nebo naopak chlad v místnosti budil. Najděte si proto takovou teplotu v rozmezí 20 až 25°C, která vám bude příjemná.

Kdy chodit spát

Ke spánku se snažte ukládat před jedenáctou večerní hodinou a snažte se spát alespoň 8 hodin denně. Pokud vás partner ráno budí, můžete se pokusit chodit spát dřív než on a vstávat spolu s ním. Během odpoledne, pokud ucítíte únavu, si můžete jít ještě klidně na chvíli lehnout. I k tomuto odpočinku můžete využít svou ložnici.

U ložnice je důležitý nábytek, vybavení a barva stěn, kterou zvolíte. Sáhněte po nějakém teplém odstínu, který ve vás bude evokovat teplo, pohodlí a především útulnost. Z vybavení zapomeňte na notebook, počítač nebo televizi. Toto zařízení do místnosti využívané ke spánku nepatří. Pokud v ní bude, riskujete zbytečné noční buzení.

O čem se zdá těhotným ženám? O čem se zdá těhotným ženám?

Teorie spánku a snění je sama o sobě velmi zajímavá, proto je předmětem intenzivního výzkumu mnoha vědeckých týmů, přesto ještě nebylo zcela odhaleno její pozadí. Z medicínského pohledu se ovšem jedná o složité propletence vztahů ...

Fyziologie spánku a snů v těhotenství Fyziologie spánku a snů v těhotenství

V období očekávání narození miminka tělo ženy prochází spoustou náročných změn, které stojí velké množství energie. Proto je potřeba spánku u těhotných větší než je u ženy běžné. Ideální je, aby v noci naspala 8-9 hodin. V dnešním hektickém ...

Potíte se v noci? Potíte se v noci?

Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka