facebook
Dobré dopoledne, je neděle 28.4.2024 a svátek slaví Robert

Vyrážka kojenců


Ilustrační fotografie


Vyrážka se u malých dětí - kojenců, novorozenců a batolat - objevuje často. V prvních letech života je jejich kůže velmi citlivá a i organismus je náchylnější k různým onemocněním. Pojďte se s námi podívat, jaké dětské nemoci nejčastěji provází právě vyrážka. Mohou to být zarděnky, spalničky, neštovice nebo kopřivka. Vyrážka je také častým projevem atopického ekzému, alergie nebo opruzenin.

Příčiny kojenecké vyrážky

Vyrážka kojenců může být provázena pocity svědění, pálení a v horším případě také horečkou. U mnoha dětí se krátce po narození objeví takzvané novorozenecké akné nebo toxický erytém. Ačkoliv vás takové osypky mohou vyděsit, často rychle odeznějí. Možná vás nemine návštěva lékaře, ten většinou předepíše různé mastičky, které by měly tyto projevy zmírnit.

Protože dětská kůže má minimum potních žláz, ale zato mnoho mazových žláz, mohou se objevovat i takzvané potničky. Vyrážka vzniká z přehřátí určitého místa na těle - kůže se vlastně zapaří. Dále bychom chtěli zmínit plenkovou dermatitidu, která je způsobena nedostatečnou hygienou v oblasti plenek. Kůže v těchto místech je u malých dětí velmi citlivá. Aby se neobjevila vyrážka, je potřeba plenky často měnit, používat krémy a různé zásypy, které zakoupíte v drogeriích i v lékárnách.

Při kojení se také může objevit vyrážka, kterou způsobilo mateřské mléko. Ani se nemusí jednat o alergii. Kojenci mají tendence se osypávat po ovoci nebo zelenině. Často mohou vyrážku způsobit i chemií ošetřené ovocné plody, které matka pozře.

Vážnější příčiny

Mezi nemoci spojené s vyrážkou, kterými si projde skoro každé dítě, patří plané neštovice. V současnosti je prodělá skoro každý. Jsou charakteristické svými drobnými červenými pupínky, které se nacházejí po celém těle a silně svědí. Puchýře se na těle objevují průběžně během jednoho týdne. V případě jejich škrábání hrozí zanícení a nevzhledné jizvy. Doporučujeme tedy v případě neštovic ostříhat dítěti nehty, aby se nemohlo škrábat. Dalším onemocněním, které se projevuje vyrážkou, je spála. Jedná se o nemoc způsobenou bakterií streptokok. Drobná vyrážka se objevuje především v podbřišku.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka