facebook
Příjemnou noc, je pondělí 25.5.2020 a svátek slaví Filip

Jak „zdravě“ přibrat během těhotenství?


Ilustrační fotografie


Říká se, že když je žena těhotná, měla by jíst „za dva“. Spousta budoucích maminek svého stavu využije a dopřeje si vše a v jakémkoliv množství. Pak má ale starost s poporodními kily navíc. Příbytek váhy je v těhotenství samozřejmostí, je třeba ale sestavit jídelníček tak, abychom nepřibraly zbytečně moc.

Kolik se má správně přibrat?

Při bezproblémovém průběhu těhotenství se obecně doporučuje přibrat nejvýše do 15 kg. Vše ale závisí na vaší současné váze. To, zda-li jste v rizikové skupině se dá snadno zjistit podle výpočtu BMI. Tento výpočet byl však mnoha dnešními odborníky označen jako příliš přísný, a tak je třeba se nad svým příbytkem spíše logicky zamyslet. Jde však o velmi individuální proces. Jsou maminky, které nepřiberou ani deko a přitom na svou stravu tolik nehledí. Potom jsou maminky, které si jídlo pečlivě hlídají, jí zdravě a vyváženě a kila letí nahoru. Bohužel, vždy záleží na genech, metabolismu a na celkové životosprávě před otěhotněním.

Obecný výpočet váhového přírůstku podle BMI

Jak již bylo řečeno, tento výpočet je jen orientační, každá žena je jiná a každé sedne něco jiného. Všeobecný výpočet BMI nám říká, že pokud máte BMI 20 (podváha), můžete přibrat až 20 kg. Pokud se pohybujete v rozmezí 20–25 (normální váha), lze přibrat 11–16 kg. Při nadváze (25–29 kg) byste měla přibrat do 7–12 kg a při silné nadváze (přes 29) max. 9 kg.

Na těhotenství se připravte

Na správnou životosprávu je důležité myslet již před samotným otěhotněním. Předejdete tím pozdějším komplikacím jak během těhotenství, tak po něm. Pokud trpíte podváhou či naopak nadváhou či obezitou, je dobré si váhu nejdříve upravit a poté se pokusit o dítě. Ženy s nadváhou mohou mít problémy nejen s kily navíc, ale také s cukrovkou či vysokým tlakem. Na druhou stranu, velmi hubené ženy mohou mít potíže s udržením plodu nebo může dojít k předčasnému porodu.

Jídlo je alfa omega

Platí, že co sníte, ovlivní i vaše dítě. Jak již bylo uvedeno, nedoporučuje se jíst „za dva“, nýbrž vyváženě a zdravě. Není třeba držet nějakou speciální dietu, ale pokuste se zamyslet nad tím, co konzumujete a ujistěte se, že víte, co dané jídlo obsahuje. V 1. trimestru vás pravděpodobně budou ovlivňovat nezřízené chutě nebo vám naopak bude špatně. V tomto období se řiďte svými pocity a jezte, na co máte chuť a co unesete. Vždy ale v rozumném množství. Až potíže ustanou, najeďte na zdravější a plnohodnotný jídelníček.

Draslík v těhotenství Draslík v těhotenství

Na rozdíl od dob minulých dnes stále častěji naše strava postrádá některé z potřebných minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. V duchu uspěchané doby se je snažíme doplnit vybraným...

Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Díky tomu, že současné stravování průměrné české populace stále postrádá větší pestrost a nabídku zdravých a čerstvých potravin, často dochází k deficitu některého minerálu či vitaminu.

Váha v těhotenství Váha v těhotenství

Snad každá řeší svou váhu, a to i v období těhotenství, kdy se očekává její nárůst. Každá nastávající maminka by měla přibrat zhruba 12 až 15 kg, které se rozloží do všech devíti měsíců. Největší nárůst očekávejte ve druhé třetině těhotenství.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka