facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 22.4.2019 a svátek slaví Evžénie

Předčasná menopauza – dá se jí předejít?


Ilustrační fotografie


Předčasná menopauza je velkým strašákem žen. V poslední době ji trpí stále mladší ženy, objevuje se dokonce i kolem 20. roku. Je to problém, který může zapříčinit spousta faktorů a je třeba včas přijít na to, zda se to netýká právě vás. Jaké mohou být její příčiny a jak se předčasné menopauze vyvarovat?

Příčina předčasné menopauzy

Proces přirozeného klimakteria – tedy menopauzy, se u žen objevuje zhruba mezi 45–55 lety. Provází ji postupné hormonální změny, ztráta menstruace a nemožnost otěhotnět. Stále více však postihuje čím dál tím mladší ženy. Jedním z faktorů bývá nezdravý životní styl či velmi nízká váha, která se objevuje zejména u modelek či vrcholových sportovkyň, a to vlivem nedostatku tukové tkáně.

Turnerův syndrom

Špatný životní styl a váha však nemusí být vždy příčina. Jsou ženy, které trpí tzv. Turnerovým syndromem, což je autoimunitní onemocnění, které se objevuje již u malých holčiček, kterým chybí chromozom X. Toto onemocnění mimo jiné způsobuje poruchu dospívání a nedostatečně vyvinuté vaječníky, což znamená neschopnost zahájit menstruační cyklus či spontánně otěhotnět. Onemocnění se vyskytuje zhruba u 1 z 2500 narozených děvčátek.

Není všem dnům konec

Svým způsobem se předčasné menstruaci dá dodržováním správného zdravotního stylu a udržování optimální váhy předejít. Pokud se jedná o genetickou záležitost, neznamená to, že se můžete s početím miminka rozloučit. Možnost spontánní otěhotnění je sice velmi nízká, ale může vám pomoci umělé oplodnění spolu s darováním vajíček od jiné ženy. Dále se doporučuje konzumovat lněný olej, který příznivě působí na menstruační cyklus a vyrovnává hormony estrogen a progesteron či mateří kašičku, která obsahuje látky podobné ženským hormonům.

Mamografické vyšetření Mamografické vyšetření

Mamografické screeningové vyšetření prsu je pro ženu velice důležité preventivní vyšetření. Ženy ve věku od 45 let věku mají toto vyšetření zahrnuté ve svém preventivním programu, a je tak zcela hrazeno z veřejného zdravotního...

Jak si najít kamarádky v mateřství Jak si najít kamarádky v mateřství

Věděla jste, že mnoho maminek se cítí ve svém těhotenství a mateřství osaměle? Nástupem na mateřskou dovolenou, případně na nemocenskou, se mnohdy odříznou od okolního světa. Zůstávají samy doma jen se svým partnerem.

Mateřská centra Mateřská centra

Mnohé ženy na mateřské a rodičovské dovolené začnou po čase pociťovat jistou izolaci od společnosti. Každodenní péče o dítě a mateřské starosti jim začnou přerůstat přes hlavu a chybí jim kontakt s okolím, kterého se...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka