facebook
Dobrý večer, je neděle 18.8.2019 a svátek slaví Helena

Předčasná menopauza – dá se jí předejít?


Ilustrační fotografie


Předčasná menopauza je velkým strašákem žen. V poslední době ji trpí stále mladší ženy, objevuje se dokonce i kolem 20. roku. Je to problém, který může zapříčinit spousta faktorů a je třeba včas přijít na to, zda se to netýká právě vás. Jaké mohou být její příčiny a jak se předčasné menopauze vyvarovat?

Příčina předčasné menopauzy

Proces přirozeného klimakteria – tedy menopauzy, se u žen objevuje zhruba mezi 45–55 lety. Provází ji postupné hormonální změny, ztráta menstruace a nemožnost otěhotnět. Stále více však postihuje čím dál tím mladší ženy. Jedním z faktorů bývá nezdravý životní styl či velmi nízká váha, která se objevuje zejména u modelek či vrcholových sportovkyň, a to vlivem nedostatku tukové tkáně.

Turnerův syndrom

Špatný životní styl a váha však nemusí být vždy příčina. Jsou ženy, které trpí tzv. Turnerovým syndromem, což je autoimunitní onemocnění, které se objevuje již u malých holčiček, kterým chybí chromozom X. Toto onemocnění mimo jiné způsobuje poruchu dospívání a nedostatečně vyvinuté vaječníky, což znamená neschopnost zahájit menstruační cyklus či spontánně otěhotnět. Onemocnění se vyskytuje zhruba u 1 z 2500 narozených děvčátek.

Není všem dnům konec

Svým způsobem se předčasné menstruaci dá dodržováním správného zdravotního stylu a udržování optimální váhy předejít. Pokud se jedná o genetickou záležitost, neznamená to, že se můžete s početím miminka rozloučit. Možnost spontánní otěhotnění je sice velmi nízká, ale může vám pomoci umělé oplodnění spolu s darováním vajíček od jiné ženy. Dále se doporučuje konzumovat lněný olej, který příznivě působí na menstruační cyklus a vyrovnává hormony estrogen a progesteron či mateří kašičku, která obsahuje látky podobné ženským hormonům.

Kde hledáme vzory Kde hledáme vzory

Bulvární periodika nám neustále vnucují za vzory herečky, modelky, zpěvačky. Zkrátka veřejně působící celebrity. Většina z nich je vyhublá dle módy. Mají za sebou několik plastických...

Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa? Jak důležité jsou preventivní prohlídky u gynekologa?

Návštěvy gynekologa nejsou snad pro žádnou ženu nijak příjemným zážitkem, ale všechny víme, že jednou tam prostě musíme. Také víme, že jsou nezbytnou součástí udržování fyzické...

Vracející se sny Vracející se sny

Sny se zdají každému. Někteří si ty své vůbec nepamatují. Některé sny jsou všední. Některé dokáží člověka svou absurditou, hrůzností nebo intenzitou dokonce i vzbudit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka