facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

První měsíčky po porodu


Ilustrační fotografie


S menstruačním cyklem si většinou během těhotenství není třeba dělat starosti. Avšak již během kojení nás napadá otázka, kdy „to“ přijde a jak se na to připravit. Nástup první menstruace po porodu má několik příznaků a jistě je spolehlivě poznáte. Jak se s nimi vypořádat?

Kdy se dostaví

Pokud vůbec nekojíte, nemusíte se ničeho obávat. První měsíčky můžete očekávat zhruba 6–7 týdnů po porodu. Pokud ale kojíte, bývá situace složitější a také velmi individuální. Některé ženy dostanou menstruaci stejně jako ty, které nekojí, tedy kolem 7 týdne. Do druhé skupiny patří ženy, které ovlivní hormony vylučované při kojení natolik, že se první měsíčky dostaví až 6 týdnů poté, co dítě od mléka odstaví úplně.

Jak se pravděpodobně budete cítit

Připravte se na to, že první měsíčky po porodu budou o trochu bolestivější, než ty, na které jste byla zvyklá před otěhotněním. Vzhledem k velké zátěži organismu v podobě těhotenství, porodu a kojení  tělo dostává zabrat a proto může být první menstruace bolestivější. Zároveň ji také provází silnější krvácení. Může se ale stát, že nebudete krvácet vůbec. S tímto souvisí také všeobecně známý PMS syndrom, který je s menstruací často spojený.

Jak se s první menstruací vypořádat

Lehce se to sice říká, ale zkuste si i během dne a pobíhání kolem miminka trochu odpočinout. Předejte iniciativu partnerovi a na chvilku se prospěte. Spánek je především během menstruace velmi prospěšný. Zkuste si také položit teplý obklad na podbřišek a noste pohodlné a hlavně bavlněné spodní prádlo. Co se týče intimní hygieny, používejte výhradně jen intimgely s tea tree či Femina gely určené přímo pro tyto potřeby. Investujte do kvalitních hygienických potřeb, hodně pijte a vyhněte se sladkému a příliš kořeněnému jídlu. Doporučuje se také užívat potravinové doplňky v podobě vápníku a hořčíku.

Padání vlasů po porodu Padání vlasů po porodu

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy, obzvláště u ženy. Snad každá touží po bujné, husté a kvalitní hřívě nebo alespoň po lesklých a zdravých vlasech. V běžném období se o vlasy dá pečovat různými přípravky, které dnes již dokážou divy.

Šestinedělí Šestinedělí

Šestinedělí je období plné změn, a to především pro novopečenou maminku. Je to stanovené období 6ti týdnů, resp. 42 dnů po porodu, kdy u matky probíhají anatomické a fyziologické změny...

Nadměrná únava v šestinedělí Nadměrná únava v šestinedělí

Potýkáte se v šestinedělí s nadměrnou únavou? Připadáte si vyčerpaná a bez energie? Pak rozhodně nezoufejte, protože nejste jedinou maminkou, která to tak má. Malý novorozenec vyžaduje...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka