facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 23.5.2019 a svátek slaví Vladimír

První měsíčky po porodu


Ilustrační fotografie


S menstruačním cyklem si většinou během těhotenství není třeba dělat starosti. Avšak již během kojení nás napadá otázka, kdy „to“ přijde a jak se na to připravit. Nástup první menstruace po porodu má několik příznaků a jistě je spolehlivě poznáte. Jak se s nimi vypořádat?

Kdy se dostaví

Pokud vůbec nekojíte, nemusíte se ničeho obávat. První měsíčky můžete očekávat zhruba 6–7 týdnů po porodu. Pokud ale kojíte, bývá situace složitější a také velmi individuální. Některé ženy dostanou menstruaci stejně jako ty, které nekojí, tedy kolem 7 týdne. Do druhé skupiny patří ženy, které ovlivní hormony vylučované při kojení natolik, že se první měsíčky dostaví až 6 týdnů poté, co dítě od mléka odstaví úplně.

Jak se pravděpodobně budete cítit

Připravte se na to, že první měsíčky po porodu budou o trochu bolestivější, než ty, na které jste byla zvyklá před otěhotněním. Vzhledem k velké zátěži organismu v podobě těhotenství, porodu a kojení  tělo dostává zabrat a proto může být první menstruace bolestivější. Zároveň ji také provází silnější krvácení. Může se ale stát, že nebudete krvácet vůbec. S tímto souvisí také všeobecně známý PMS syndrom, který je s menstruací často spojený.

Jak se s první menstruací vypořádat

Lehce se to sice říká, ale zkuste si i během dne a pobíhání kolem miminka trochu odpočinout. Předejte iniciativu partnerovi a na chvilku se prospěte. Spánek je především během menstruace velmi prospěšný. Zkuste si také položit teplý obklad na podbřišek a noste pohodlné a hlavně bavlněné spodní prádlo. Co se týče intimní hygieny, používejte výhradně jen intimgely s tea tree či Femina gely určené přímo pro tyto potřeby. Investujte do kvalitních hygienických potřeb, hodně pijte a vyhněte se sladkému a příliš kořeněnému jídlu. Doporučuje se také užívat potravinové doplňky v podobě vápníku a hořčíku.

Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím Jak rychle se vrátit do stavu před těhotenstvím

Těhotenství je zátěž pro každou ženu. O tom není pochyb. Odráží se nejen v jejím fyzickém stavu, ale také v psychice. Ženy, které mají pohodlný život se svého komfortu často nechtějí vzdát a těhotenství odkládají. Jakmile ale začnou...

Pitný režim v šestinedělí Pitný režim v šestinedělí

V šestinedělí je důležité nejen dostatečné stravování, ale také pitný režim, na který mnoho maminek zapomíná. Co vše by mělo být jeho součástí? Které nápoje pít a jaké raději vynechat? Vypijte minimálně 2,5 litru tekutin, které si...

Péče o domácnost po porodu Péče o domácnost po porodu

Už během těhotenství má každá maminka napilno. Mytí podlah, stírání prachu na vysokých poličkách nebo čištění oken jsou pro ni tabu. A tak není divu, že její domácnost možná nevypadá přesně tak, jak by si ji představovala.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka