facebook
Dobré odpoledne, je sobota 25.1.2025 a svátek slaví Zora

Veganská strava v těhotenství


Ilustrační fotografie


Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně zvedá prst a říká, že by se taková maminka měla nad svým stravováním zamyslet. Problém spočívá v tom, že vegani odmítají veškeré živočišné složky, mohou jim tam chybět některé pro tělo důležité látky - vitamíny či minerály - a poškodit tak své zdraví i zdraví miminka v bříšku.

Problematika veganské stravy

Jelikož člověk je přirozeně všežravec, může veganství vést k nedostatku aminokyselin nebo vitamínů. Dětem může způsobovat chudokrevnost nebo se odrazit v jejich růstu. Bílkoviny, tuky a sacharidy jsou pro tělo nezbytné. Vegani díky rostlinné stravě často přijímají příliš málo bílkovin a odráží se to na jejich zdraví. Naštěstí dnes už existují doplňky, které může vyzkoušet i budoucí maminka a také potraviny, kterými bílkoviny pohodlně doplníte.

Jak doplnit bílkoviny

Strava veganů se zakládá především na sacharidech a rostlinných tucích. Konzumují zejména oves, rýži, pšenici, ječmen, žito, jáhly, pohanku a další obiloviny či luštěniny. Jejich strava je rovněž bohatá na ovoce a zeleninu. V oblasti tuků konzumují ořechy a semena. Potravinou rostlinného původu, která je bohatá na bílkoviny, je sója. Samotné sojové boby představují spíše formu přílohy. Získává se z ní však tzv. sojové maso, tofu nebo sojové mléko.

Obzvlášť konzumace tofu se všem veganům doporučuje. Je totiž výborným zdrojem bílkovin. Můžete si ho dát k obědu i k večeři. Zakoupíte jej jako neochucené i naložené v různých bylinkových směsích nebo třeba uzené. V nabídce obchodů můžete vybírat i z různých rostlinných proteinů - jedná se třeba o rýžový protein s vysokým obsahem bílkovin.

Veganství tak nemusí představovat pro rodiče žádný problém. Byly sice provedeny studie, které poukazovaly na jeho problémovost, jejich závěry však nejsou ničím podložené.





Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem Kila navíc berte v těhotenství s nadhledem

Každá budoucí maminka v těhotenství přibere nějaké to kilo. I když dbáte na zdravý a vyvážený jídelníček, tak přírůstek váhy v rozmezí 12 až 15 kilogramů je naprosto v pořádku. Hodně záleží i na tom, na...

3 tipy na rychlé doplnění energie 3 tipy na rychlé doplnění energie

Trápí vás v těhotenství nadměrná únava a nedostatek energie? Chyba může být nejen v tom, že málo odpočíváte, ale také ve vašem jídelníčku, který neobsahuje všechny důležité složky. Myslete...

Jak si zajistit dostatek minerálů Jak si zajistit dostatek minerálů

Minerály stejně jako vitamíny a stopové prvky hrají v těhotenství nezbytnou roli. Jejich nedostatek se může negativně podepsat na vaší kondici i na zdraví miminka. Jaké minerály jsou nejvíce potřeba a k čemu? Odkud je získat a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka