facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Veganská strava v těhotenství


Ilustrační fotografie


Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně zvedá prst a říká, že by se taková maminka měla nad svým stravováním zamyslet. Problém spočívá v tom, že vegani odmítají veškeré živočišné složky, mohou jim tam chybět některé pro tělo důležité látky - vitamíny či minerály - a poškodit tak své zdraví i zdraví miminka v bříšku.

Problematika veganské stravy

Jelikož člověk je přirozeně všežravec, může veganství vést k nedostatku aminokyselin nebo vitamínů. Dětem může způsobovat chudokrevnost nebo se odrazit v jejich růstu. Bílkoviny, tuky a sacharidy jsou pro tělo nezbytné. Vegani díky rostlinné stravě často přijímají příliš málo bílkovin a odráží se to na jejich zdraví. Naštěstí dnes už existují doplňky, které může vyzkoušet i budoucí maminka a také potraviny, kterými bílkoviny pohodlně doplníte.

Jak doplnit bílkoviny

Strava veganů se zakládá především na sacharidech a rostlinných tucích. Konzumují zejména oves, rýži, pšenici, ječmen, žito, jáhly, pohanku a další obiloviny či luštěniny. Jejich strava je rovněž bohatá na ovoce a zeleninu. V oblasti tuků konzumují ořechy a semena. Potravinou rostlinného původu, která je bohatá na bílkoviny, je sója. Samotné sojové boby představují spíše formu přílohy. Získává se z ní však tzv. sojové maso, tofu nebo sojové mléko.

Obzvlášť konzumace tofu se všem veganům doporučuje. Je totiž výborným zdrojem bílkovin. Můžete si ho dát k obědu i k večeři. Zakoupíte jej jako neochucené i naložené v různých bylinkových směsích nebo třeba uzené. V nabídce obchodů můžete vybírat i z různých rostlinných proteinů - jedná se třeba o rýžový protein s vysokým obsahem bílkovin.

Veganství tak nemusí představovat pro rodiče žádný problém. Byly sice provedeny studie, které poukazovaly na jeho problémovost, jejich závěry však nejsou ničím podložené.





Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Ořechy vás nadopují energií Ořechy vás nadopují energií

budoucí maminka by měla jíst zdravě a vyváženě, aby svému tělu zajistila dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ořechům se vyhýbejte jen tehdy, když trpíte potravinovou alergií, jelikož by...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka