facebook
Dobré odpoledne, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Klešťový porod


Ilustrační fotografie


Při představě klešťového porodu se vyděsí nejedna nastávající maminka. Je to pro většinu těhotných žen ta méně příjemná podoba porodu. Každá si samozřejmě uvědomuje, že porod jako takový není jednoduchá a bezbolestná záležitost, ale forma klešťového porodu bývá mezi těhotnými něco jako noční můra. Z laického pohledu je použití kleští při porodu obávanou záležitostí, zejména z pohledu ohrožení miminka. Většina rodiček, u nichž byly kleště použity, uvádí, že měly obavy o zdraví miminka, aby nedošlo k jeho poškození při jejich použití.

Vedle toho odborníci jsou za tuto možnost rádi, protože díky této technice zachrání život miminku i mamince, což je to nejdůležitější o co při porodu jde. Klešťový porod je druh operačního a tzv. nefyziologického porodu. Proto je-li u porodu přítomen tatínek či jiný doprovod, nemůže se ve většině případu účastnit této fáze. Nanejvýš je mu povoleno zůstat mamince u hlavy a podporovat ji v tuto těžkou chvíli.

Kleště jako medicínský nástroj jsou zkonstruovány tak, aby nedošlo k poranění ženy ani dítěte. K jejich použití přistupuje porodník až v té nejkrajnější variantě, kdy je v ohrožení dítě nebo matka e porod nelze ukončit spontánně. Zpravidla tak dochází k užití kleští z důvodu nedostatečných srdečních ozev dítěte nebo jeho nevhodné polohy v závěru porodu. Rozlišují se tři druhy užití kleští při porodu, a sice nízké, střední a vysoké. Rozlišení spočívá v umístění pánve, v níž se nachází hlavička. Vysoké kleště se v dnešní době již nepoužívají.

Ke klešťovému porodu se přistupuje zásadně v druhé době porodní, kdy již nelze provést císařský řez. Toto řešení se volí často proto, aby se nadměrně neprodlužovala druhá doba porodní a aby se případně nemusel vyvinout tlak na břicho rodící ženy.

Je pravdou, že u nás nejsou porodnické kleště tolik využívány jako v jiných zemích, kde je k nim podle toho i přistupováno. Každopádně je nutné si uvědomit, že se jedná o bezpečný způsob ukončení porodu, díky kterému se zachrání mnoho životů, a to je to nejdůležitější.

Co si s sebou vzít do porodnice? Co si s sebou vzít do porodnice?

Bříško utěšeně roste, termín porodu se blíží… Pro všechny případy je dobré začít se na porod připravovat s předstihem, abyste nebyla zaskočena nějakou nepříjemností. Knížky o péči o mimnko znáte zepředu zezadu, viděla jste...

Doprovod k porodu Doprovod k porodu

V prvé řadě si musí sama nastávající maminka rozhodnout, zda vůbec někoho u porodu chce mít. Pro některé ženy je totiž proces porodu velice citlivou a intimní záležitostí, u které chtějí mít pouze zdravotnický personál, ale jinak si...

Příprava porodního plánu Příprava porodního plánu

Porod je jednou z nejintimnějších okamžiků v životě ženy. Každá z nás si jistě přeje, aby byl tento proces co nejsnazší a nejpříjemnější, abychom na něj do konce života vzpomínaly v dobrém.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka