facebook
Příjemnou noc, je středa 19.3.2025 a svátek slaví Josef

Jak zlepšit produkci mateřského mléka


Ilustrační fotografie


Trápí vás nedostatek mateřského mléka? Připravili jsme pro vás několik přírodních tipů na to, jak produkci mateřského mléka zlepšit. Pokud tedy nechcete na příkrmy přejít předčasně, rozhodně nemusíte. Dejte na naše rady, ve kterých se dozvíte, na co vše by měla čerstvá maminka ve svém těhotenství dbát.


Mateřské mléko obsahuje všechny důležité látky, které jsou nezbytné pro správný vývoj miminka. Splňuje jak nutriční požadavky, tak i obsahuje protilátky, které ho chrání před různými infekcemi nebo i před alergiemi. Kojení je navíc prospěšné nejen pro samotné miminko, ale i pro maminku, která tak může shodit přebytečné kilogramy, které se u ní během těhotenství nastřádaly.


Co vám tedy pomůže zlepšit produkci mateřského mléka?


V první řadě se jedná o správnou techniku kojení. Mnoho maminek neumí kojit, a proto si pak i myslí, že mají málo mléka. Techniku kojení se rozhodně nestyďte zkontrolovat. Můžete se zeptat své kamarádky, která má také miminko nebo navštívit laktační poradnu. Věřte, že se s tímto problémem potýkají mnohé maminky - rozhodně v tom nejste sama.


Produkce mateřského mléka je rovněž závislá na vaší životosprávě. Pokud například málo pijete, je vaše tělo dehydrované a není schopné mateřské mléko vyprodukovat. Pijte tedy hodně čisté vody (alespoň 2 litry denně) a také bylinné čaje - třeba ty na podporu laktace. Vodu také obsahuje ovoce či zelenina.


Mateřské mléko rovněž souvisí s odpočinkem. Jako čerstvá maminka byste se rozhodně neměla nijak přetěžovat. Spánek a regenerace jsou v prvním roce po porodu velmi důležité a neměla byste je tedy zanedbávat. Dopřejte si alespoň osm hodin spánku denně - zpočátku se vám třeba nepoštěstí spát déle jak tři hodiny v kuse, později to ale určitě půjde. Ani ve své domácnosti se nepřetěžujte, a pokud něco nezvládnete, požádejte o pomoc svého manžela či rodiče.


Na produkci mateřského mléka má vliv také četnost kojení. Pokud budete více kojit, mléka se bude i více vytvářet. Během dne byste tedy měla své dítko nakrmit přibližně desetkrát až dvanáctkrát. To znamená, že ideální je kojit každé dvě hodiny.





Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce

Chcete se navrátit do pracovního procesu krátce po šestinedělí a řešíte, jak to bude do budoucna s kojením? Délka kojení je u každé maminky individuální. Záleží nejen na jejích zásobách mateřského mléka, ale...

Užiteční pomocníci při kojení Užiteční pomocníci při kojení

Pro všechny maminky jsme připravili článek, ve kterém se zaměříme na užitečné pomocníky při kojení. Patří k nim třeba odsávačky, kojící polštáře, pomůcky při zapadlých bradavkách, kojenecké váhy nebo sáčky na skladování...

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka