facebook
Příjemnou noc, je pondělí 6.7.2020 a svátek slaví Bohuslava

Bílkoviny - nedílná složka stravy všech budoucích maminek


Ilustrační fotografie


Bílkoviny jsou nedílnou součástí nejen jídelníčku každého sportovce, ale měly by být zastoupeny i ve stravě všech budoucích maminek. Ochrání vaši svalovou hmotu a zároveň pomohou s vývojem plodu. Podívejte se, z jakých důvodů je nezbytné kvalitní bílkoviny konzumovat a také si přečtěte, kde všude je najdete. I zde však platí, že byste to s jejich příjmem neměla přehánět. U bílkovin je totiž na škodu nedostatečné i nadměrné množství.

Proč jsou bílkoviny důležité

Jelikož se jedná o takzvané „stavební látky“, jsou nezbytné pro vývoj lidského organismu. Přijatá energie zde slouží k vývoji placenty, pro růst dělohy a prsní tkáně. Také se podílejí na tvorbě vybraných hormonů. Mohou tvořit až 15 % celkového energetického příjmu. Množství, které máte za den sníst, je velmi individuální. Mělo by se jednat alespoň o 1 g na 1 kg vaší váhy. Mohou to však být až 2 g bílkovin na 1 kg vaší hmotnosti.

Co může způsobit nedostatek/přebytek bílkovin

Představuje pro maminku strava chudá na bílkoviny nějaká rizika? Jak se projeví jejich nedostatek? Jestliže budete přijímat malé množství bílkovin, může se to projevit například zpomalením růstu vašeho miminka, naruší se enzymové a hormonální pochody a povede to například i k chudokrevnosti. Výrazně se navíc sníží vaše imunita a může v tomto důsledku docházet i k nepříjemným otokům (které však trápí mnoho maminek a za jejichž vznikem rozhodně ve všech případech bílkoviny nestojí).

I nadměrný příjem bílkovin v těhotenství je však špatný. Zatěžujete totiž játra a zvyšujete si jimi riziko cévních onemocnění a poškození srdce.

Jaké bílkoviny by měla budoucí maminka konzumovat?

Bílkoviny můžeme rozdělit na živočišné a rostlinné. Ty živočišné tělo snáze zpracuje. Jedná se třeba o libové maso a ryby, mléčné výrobky (tvarohy, jogurty, netučné sýry) nebo vejce. Z rostlinných zdrojů bychom chtěli zmínit například ovesné vločky, které jsou sice bohaté především na sacharidy, ale i množství bílkovin v nich není zanedbatelné.

Patří ryby do jídelníčku těhotné? Patří ryby do jídelníčku těhotné?

Konzumace ryb v těhotenství je jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti výživy budoucích maminek. Ryby se obecně jíst doporučují, jelikož obsahují kvalitní nenasycené mastné kyseliny...

Výživa v těhotenství Výživa v těhotenství

Každá žena by v těhotenství měla dbát o své zdraví. Nezbytné jsou tedy nejen pravidelné prohlídky u gynekologa, ale také strava. Ta od doby početí poskytuje živiny budoucí mamince a také miminku. Stravu v prvních měsících není potřeba ...

Exotické ovoce - ano či ne Exotické ovoce - ano či ne

Máte v oblibě exotické ovoce? S jeho konzumací se to obecně nemá přehánět. Mnohem lepší je totiž preferovat druhy ovoce, které běžně rostou v našich podmínkách. V našem dalším článku se dozvíte...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka