facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Krmení nedonošených miminek


Ilustrační fotografie


Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před 37. týdnem těhotenství a s porodní hmotností nižší než 2,5 kilogramu, považuje se za nedonošené. Pro správný vývoj takového miminka je samozřejmě důležitá lékařská péče, a proto si v porodnici pobude o něco déle. Zároveň však potřebuje cítit péči svých rodičů, a aby mohlo přibývat na váze a sílit, je pro něj ideální kojení.

V závislosti na stupni nedonošenosti, je zpočátku nutné provádět krmení sondou zavedenou nosem či ústy přímo do žaludku. Jakmile to ale zdravotní stav miminka dovolí, mělo by se přistoupit k přirozenému kojení, které děťátku prospěje nejvíce. V mnohých případech však mají maminky při předčasném porodu problém kojení nastartovat. V těchto situacích je dobré nechat si poradit od sestřiček v porodnici, případně přímo od laktační poradkyně, která se specializuje na stimulaci a správnou techniku kojení.

Kojení se podpoří zejména pravidelným odstříkáváním, k čemuž slouží nejrůznější typy odsávaček. K dostání jsou i speciální elektrické odsávačky, které před samotným odsáváním nejprve stimulují produkci mléka, což je využitelné právě v případě předčasného porodu, kdy může být problém se zahájením kojení. K podpoře kojení přispívá i častý kontakt mezi matkou a miminkem. V případě nedonošených miminek se proto doporučuje tzv. klokánkování, které napodobuje pobyt miminka v bříšku.

K podpoře kojení lze vyzkoušet i bylinné čaje k tomu určené. V případě, že maminka preferuje alternativní způsoby léčení, jsou k dostání i různé homeopatické přípravky, které by však měl doporučit zkušený homeopat. Pomoci může i masírování prsou nejlépe ve spojení s teplými obklady. Významnou roli hraje i dostatečný pitný režim a vyvážená a pestrá strava. Pro správný průběh kojení a dostatek mateřského mléka je velice důležitá i psychika matky. Jestliže se bude úzkostlivě zabývat výlučně kojením, může se stát, že nebude mít dostatečné množství mléka nebo o něj zcela přijde.

Když dítě nechce jíst Když dítě nechce jíst

Krmení miminka nemusí být vždy radostné. Maminka se totiž může dostat do situace, že její novorozenec bude potravu odmítat. Může se jednat o mateřské mléko nebo příkrmy. V prvním případě je situace horší, v druhém...

Kdy přidávat lepek do stravy dětí Kdy přidávat lepek do stravy dětí

S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat.

Jak na ovocné a zeleninové příkrmy Jak na ovocné a zeleninové příkrmy

Ovocné a zeleninové příkrmy se doporučuje do jídelníčku novorozence zařadit zhruba v šestém měsíci. Mateřské mléko už není dostačující a obilninové kaše vaše děťátko možná již omrzely. Ovocné příkrmy jsou zajímavým...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka