facebook
Dobrý večer, je úterý 23.7.2019 a svátek slaví Libor

Plodová voda a její složení


Ilustrační fotografie


Plodová voda je tekutina tvořící se v průběhu těhotenství k ochraně vyvíjejícího se plodu v těle těhotné ženy. Tvoří kolem něj prostor, čímž umožňuje plodu pohyb, vyrovnává vnější nárazy a tlaky a tak jej chrání před traumaty, rozepíná plodové vejce a svalovinu dělohy, chrání placentu před útlakem a umožňuje cirkulaci krve v ní.

Zpočátku se na tvorbě plodové vody účastní tělo matky a to prosakováním tekutin  z pupečníku. Později se účastní také plod sám, tekutinu polyká, zpracovává v trávicím traktu a přes ledviny ji zpět vylučuje jako moč. Objem plodové vody tak postupně narůstá. Částečně je také vstřebávána povrchem těla plodu. Oběh vody je poměrně veliký, koncem těhotenství se během hodiny obmění asi jedna polovina jejího objemu. Do 38. týdne obsah plodové vody vystoupá na cca jeden litr, postupně k době porodu naopak relativně rychle klesá. Během porodu má plodová voda objem 250-750 ml.

Z počátku je plodová voda čirá, s blížícím se termínem se postupně mléčně zakaluje. Je mírně zásaditého charakteru, tedy „sladká“.

Co plodovou vodu tvoří?

- voda asi z 99%
- bílkoviny 0,3%
- cukr 0,3%
- močovina 0,7%
- minerální látky
- kreatin (vysokoenergetická sloučenina, význam má především ve svalové tkáni)
- odloupané kožní buňky
- kožní mázek
- vypadlé chloupky

Složení plodové vody, či spíše diagnostika buněk v ní, může být důležitou metodou vyšetření stavu plodu. Plodová voda se odebírá tzv. amniocentézou, především při podezření na infekci nebo genetickou vadu plodu. Provádí se vpichem dlouhé jehly přes stěnu břišní, v lokálním umrtvení, pod ultrazvukovou kontrolou, takže není třeba se o miminko bát.
Snížený či zvýšený objem plodové vody může být také známkou, že s miminkem může být něco v nepořádku.

Odtok plodové vody je signálem zahájení porodu.

Těhotenské testy Těhotenské testy

Těhotenský test bývá první věc, která potvrdí ženě těhotenství. Stávalo se, že při použití testů několikrát za sebou ukazovaly pozitivní výsledek a někdy negativní. Jak se vlastně má správně používat...

Jak velký význam má předporodní kurz? Jak velký význam má předporodní kurz?

Každá maminka se na svůj porod připravuje jinak. Některá cvičí a dodržuje zdravou stravu, jiná navštěvuje předporodní kurzy. V těchto kurzech najdete spousty cenných rad a návodů na správné cvičení a přípravu na porod.

Velký genetický ultrazvuk Velký genetický ultrazvuk

Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka