facebook
Příjemnou noc, je středa 19.1.2022 a svátek slaví Ilona

Plodová voda a její složení


Ilustrační fotografie


Plodová voda je tekutina tvořící se v průběhu těhotenství k ochraně vyvíjejícího se plodu v těle těhotné ženy. Tvoří kolem něj prostor, čímž umožňuje plodu pohyb, vyrovnává vnější nárazy a tlaky a tak jej chrání před traumaty, rozepíná plodové vejce a svalovinu dělohy, chrání placentu před útlakem a umožňuje cirkulaci krve v ní.

Zpočátku se na tvorbě plodové vody účastní tělo matky a to prosakováním tekutin  z pupečníku. Později se účastní také plod sám, tekutinu polyká, zpracovává v trávicím traktu a přes ledviny ji zpět vylučuje jako moč. Objem plodové vody tak postupně narůstá. Částečně je také vstřebávána povrchem těla plodu. Oběh vody je poměrně veliký, koncem těhotenství se během hodiny obmění asi jedna polovina jejího objemu. Do 38. týdne obsah plodové vody vystoupá na cca jeden litr, postupně k době porodu naopak relativně rychle klesá. Během porodu má plodová voda objem 250-750 ml.

Z počátku je plodová voda čirá, s blížícím se termínem se postupně mléčně zakaluje. Je mírně zásaditého charakteru, tedy „sladká“.

Co plodovou vodu tvoří?

- voda asi z 99%
- bílkoviny 0,3%
- cukr 0,3%
- močovina 0,7%
- minerální látky
- kreatin (vysokoenergetická sloučenina, význam má především ve svalové tkáni)
- odloupané kožní buňky
- kožní mázek
- vypadlé chloupky

Složení plodové vody, či spíše diagnostika buněk v ní, může být důležitou metodou vyšetření stavu plodu. Plodová voda se odebírá tzv. amniocentézou, především při podezření na infekci nebo genetickou vadu plodu. Provádí se vpichem dlouhé jehly přes stěnu břišní, v lokálním umrtvení, pod ultrazvukovou kontrolou, takže není třeba se o miminko bát.
Snížený či zvýšený objem plodové vody může být také známkou, že s miminkem může být něco v nepořádku.

Odtok plodové vody je signálem zahájení porodu.

Prenatální období Prenatální období

První fáze postihuje dobu od početí do 3. týdne těhotenství. Vzniká embryo, zárodek na konci první fáze dosahuje velikosti zhruba 2,5 mm. Začíná být srdce a vyvíjí se nervová soustava. Druhá fáze se označuje jako embryonální (zárodeční). Trvá ...

Ultrazvuk Ultrazvuk

Ultrazvuk se využívá při různých lékařských vyšetřeních. Není tedy divu, že se s ním setká i každá budoucí maminka. Ultrazvuková vyšetření se dělají během těhotenství a ověřují, že vše v bříšku je tak, jak má být. Každou maminku čeká ...

Prenatální péče Prenatální péče

Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka