facebook
Dobré odpoledne, je středa 8.2.2023 a svátek slaví Apolena

Plodová voda a její složení


Ilustrační fotografie


Plodová voda je tekutina tvořící se v průběhu těhotenství k ochraně vyvíjejícího se plodu v těle těhotné ženy. Tvoří kolem něj prostor, čímž umožňuje plodu pohyb, vyrovnává vnější nárazy a tlaky a tak jej chrání před traumaty, rozepíná plodové vejce a svalovinu dělohy, chrání placentu před útlakem a umožňuje cirkulaci krve v ní.

Zpočátku se na tvorbě plodové vody účastní tělo matky a to prosakováním tekutin  z pupečníku. Později se účastní také plod sám, tekutinu polyká, zpracovává v trávicím traktu a přes ledviny ji zpět vylučuje jako moč. Objem plodové vody tak postupně narůstá. Částečně je také vstřebávána povrchem těla plodu. Oběh vody je poměrně veliký, koncem těhotenství se během hodiny obmění asi jedna polovina jejího objemu. Do 38. týdne obsah plodové vody vystoupá na cca jeden litr, postupně k době porodu naopak relativně rychle klesá. Během porodu má plodová voda objem 250-750 ml.

Z počátku je plodová voda čirá, s blížícím se termínem se postupně mléčně zakaluje. Je mírně zásaditého charakteru, tedy „sladká“.

Co plodovou vodu tvoří?

- voda asi z 99%
- bílkoviny 0,3%
- cukr 0,3%
- močovina 0,7%
- minerální látky
- kreatin (vysokoenergetická sloučenina, význam má především ve svalové tkáni)
- odloupané kožní buňky
- kožní mázek
- vypadlé chloupky

Složení plodové vody, či spíše diagnostika buněk v ní, může být důležitou metodou vyšetření stavu plodu. Plodová voda se odebírá tzv. amniocentézou, především při podezření na infekci nebo genetickou vadu plodu. Provádí se vpichem dlouhé jehly přes stěnu břišní, v lokálním umrtvení, pod ultrazvukovou kontrolou, takže není třeba se o miminko bát.
Snížený či zvýšený objem plodové vody může být také známkou, že s miminkem může být něco v nepořádku.

Odtok plodové vody je signálem zahájení porodu.

Struktura péče o těhotné Struktura péče o těhotné

V České republice existuje rozsáhlý víceúrovňový systém péče o těhotné ženy, tak aby jim mohla být poskytnuta odborná péče podle jejich potřeb. Většina žen si vystačí s běžnou těhotenskou poradnou, některé ale musí...

První těhotenská prohlídka První těhotenská prohlídka

Ať už miminko plánujete či ne, nehledě na výsledek těhotenského testu, je vhodné navštívit ordinaci ženského lékaře 2-3 týdny poté, co jste nedostala očekávanou menstruaci, aby lékař mohl graviditu potvrdit či vyvrátit.

Testy na těhotenskou cukrovku Testy na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Aby byla u budoucí maminky vyloučena, je nutné provést orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Přistupuje se k němu mezi...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka