facebook
Dobré ráno, je pondělí 24.2.2020 a svátek slaví Liliana

Omega 6 v těhotenství


Ilustrační fotografie


Omega 6 mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku, ačkoliv v současnosti jsou stále více doporučovány zejména omega 3, měli bychom dodržovat jejich rovnováhu. Pravdou však zůstává, že zatímco omega 6 se nám do těla doplňují celkem dobře, s omega 3 máme často problém. Každá budoucí maminka by se měla zaměřit na svůj jídelníček a jíst nejen tak, jak je to pro ni příjemné, ale také s ohledem na zdraví, vyváženost a přínos jednotlivých potravin.

Odkud čerpat omega 6 mastné kyseliny

Naše tělo si není schopné omega 6 mastné kyseliny samo vyrobit, proto mu je musíme dodat ve vhodných potravinách. V případě omega 6 hovoříme o kyselině linolové. Jedná se o esenciální mastnou kyselinu, jejíž přijetí zajistí, že se v organismu přemění i na další omega 6 kyseliny.

Omega 6 kyseliny se nejčastěji vyskytují v semenech, ořeších nebo ve vybraných margarínech. Mezi potraviny, které omega 6 obsahují, patří například pšeničné klíčky, sezamová semínka, vlašské ořechy nebo třeba i kukuřice. Velkým zástupcem je také slunečnicový olej. Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi omega 6 a 3 mastnými kyselinami, doporučuje se například při vaření rostlinné oleje střídat - například slunečnicový s řepkovým, který je významným zdrojem omega 3.

Jak ovlivní omega 6 vaše těhotenství?

Proběhly i studie, které se zaměřily na přínos těchto mastných kyselin v těhotenství. Jejich autoři dospěli k závěru, že vyvážený příjem omega 6 a 3 je nezbytný z pohledu optimálního růstu miminka a vývoje jeho mozku. Navíc dokáže snížit rizika chronických chorob, které mohou novorozence poskytnout.

Vyváženost by si však měl hlídat každý z nás. Jestliže budete omega 6 kyselin konzumovat příliš, mohou vést ke zvýšení hladiny cholesterolu stejně jako třeba nasycené mastné kyseliny. Spíše než doplňkům stravy však dejte přednost potravinám. Jestli vás zajímají i kyseliny omega 3, určitě si přečtěte náš předchozí článek na toto téma.

Ořechy vás nadopují energií Ořechy vás nadopují energií

budoucí maminka by měla jíst zdravě a vyváženě, aby svému tělu zajistila dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ořechům se vyhýbejte jen tehdy, když trpíte potravinovou alergií, jelikož by...

Nezbytnost jódu v těhotenství Nezbytnost jódu v těhotenství

Jód je nezbytný pro kvalitní a spokojený život maminky i pro vývoj miminka. Nedostatek jódu, se kterých se setkává mnoho Čechů, vede k rozvoji mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Jak přibrat co nejméně kil v těhotenství? Jak přibrat co nejméně kil v těhotenství?

Jen málokteré mamince je v těhotenství příjemné nabírání kilogramů. Obzvlášť ženy, které si před otěhotněním zakládaly na své postavě, začínají při prvních náznacích rostoucího bříška propadat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka