facebook
Dobrý podvečer, je čtvrtek 29.2.2024 a svátek slaví Bedřich

Omega 6 v těhotenství


Ilustrační fotografie


Omega 6 mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku, ačkoliv v současnosti jsou stále více doporučovány zejména omega 3, měli bychom dodržovat jejich rovnováhu. Pravdou však zůstává, že zatímco omega 6 se nám do těla doplňují celkem dobře, s omega 3 máme často problém. Každá budoucí maminka by se měla zaměřit na svůj jídelníček a jíst nejen tak, jak je to pro ni příjemné, ale také s ohledem na zdraví, vyváženost a přínos jednotlivých potravin.

Odkud čerpat omega 6 mastné kyseliny

Naše tělo si není schopné omega 6 mastné kyseliny samo vyrobit, proto mu je musíme dodat ve vhodných potravinách. V případě omega 6 hovoříme o kyselině linolové. Jedná se o esenciální mastnou kyselinu, jejíž přijetí zajistí, že se v organismu přemění i na další omega 6 kyseliny.

Omega 6 kyseliny se nejčastěji vyskytují v semenech, ořeších nebo ve vybraných margarínech. Mezi potraviny, které omega 6 obsahují, patří například pšeničné klíčky, sezamová semínka, vlašské ořechy nebo třeba i kukuřice. Velkým zástupcem je také slunečnicový olej. Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi omega 6 a 3 mastnými kyselinami, doporučuje se například při vaření rostlinné oleje střídat - například slunečnicový s řepkovým, který je významným zdrojem omega 3.

Jak ovlivní omega 6 vaše těhotenství?

Proběhly i studie, které se zaměřily na přínos těchto mastných kyselin v těhotenství. Jejich autoři dospěli k závěru, že vyvážený příjem omega 6 a 3 je nezbytný z pohledu optimálního růstu miminka a vývoje jeho mozku. Navíc dokáže snížit rizika chronických chorob, které mohou novorozence poskytnout.

Vyváženost by si však měl hlídat každý z nás. Jestliže budete omega 6 kyselin konzumovat příliš, mohou vést ke zvýšení hladiny cholesterolu stejně jako třeba nasycené mastné kyseliny. Spíše než doplňkům stravy však dejte přednost potravinám. Jestli vás zajímají i kyseliny omega 3, určitě si přečtěte náš předchozí článek na toto téma.

Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Ořechy vás nadopují energií Ořechy vás nadopují energií

budoucí maminka by měla jíst zdravě a vyváženě, aby svému tělu zajistila dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Ořechům se vyhýbejte jen tehdy, když trpíte potravinovou alergií, jelikož by...

Nezbytnost jódu v těhotenství Nezbytnost jódu v těhotenství

Jód je nezbytný pro kvalitní a spokojený život maminky i pro vývoj miminka. Nedostatek jódu, se kterých se setkává mnoho Čechů, vede k rozvoji mnoha nepříjemných zdravotních problémů.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka