facebook
Příjemnou noc, je pátek 22.11.2019 a svátek slaví Cecílie

Omega 6 v těhotenství


Ilustrační fotografie


Omega 6 mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí našeho jídelníčku, ačkoliv v současnosti jsou stále více doporučovány zejména omega 3, měli bychom dodržovat jejich rovnováhu. Pravdou však zůstává, že zatímco omega 6 se nám do těla doplňují celkem dobře, s omega 3 máme často problém. Každá budoucí maminka by se měla zaměřit na svůj jídelníček a jíst nejen tak, jak je to pro ni příjemné, ale také s ohledem na zdraví, vyváženost a přínos jednotlivých potravin.

Odkud čerpat omega 6 mastné kyseliny

Naše tělo si není schopné omega 6 mastné kyseliny samo vyrobit, proto mu je musíme dodat ve vhodných potravinách. V případě omega 6 hovoříme o kyselině linolové. Jedná se o esenciální mastnou kyselinu, jejíž přijetí zajistí, že se v organismu přemění i na další omega 6 kyseliny.

Omega 6 kyseliny se nejčastěji vyskytují v semenech, ořeších nebo ve vybraných margarínech. Mezi potraviny, které omega 6 obsahují, patří například pšeničné klíčky, sezamová semínka, vlašské ořechy nebo třeba i kukuřice. Velkým zástupcem je také slunečnicový olej. Aby bylo dosaženo rovnováhy mezi omega 6 a 3 mastnými kyselinami, doporučuje se například při vaření rostlinné oleje střídat - například slunečnicový s řepkovým, který je významným zdrojem omega 3.

Jak ovlivní omega 6 vaše těhotenství?

Proběhly i studie, které se zaměřily na přínos těchto mastných kyselin v těhotenství. Jejich autoři dospěli k závěru, že vyvážený příjem omega 6 a 3 je nezbytný z pohledu optimálního růstu miminka a vývoje jeho mozku. Navíc dokáže snížit rizika chronických chorob, které mohou novorozence poskytnout.

Vyváženost by si však měl hlídat každý z nás. Jestliže budete omega 6 kyselin konzumovat příliš, mohou vést ke zvýšení hladiny cholesterolu stejně jako třeba nasycené mastné kyseliny. Spíše než doplňkům stravy však dejte přednost potravinám. Jestli vás zajímají i kyseliny omega 3, určitě si přečtěte náš předchozí článek na toto téma.

Dostatek vápníku zajistí kvalitní mléčné výrobky Dostatek vápníku zajistí kvalitní mléčné výrobky

V těhotenství je nezbytné udržovat dostatečnou hladinu vápníku. Jedná se o minerál, který je důležitý pro správnou činnost krevního oběhu, srážlivost krve nebo pro fungování nervové soustavy.

Bílkoviny - nedílná složka stravy všech budoucích maminek Bílkoviny - nedílná složka stravy všech budoucích maminek

Bílkoviny jsou nedílnou součástí nejen jídelníčku každého sportovce, ale měly by být zastoupeny i ve stravě všech budoucích maminek. Ochrání vaši svalovou hmotu a zároveň pomohou...

V těhotenství nepodceňujte snídaně V těhotenství nepodceňujte snídaně

Nemáte po ránu chuť k jídlu nebo nejste zvyklá příliš mnoho snídat? Během těhotenství by se vaše stravovací návyky měly v tomto ohledu výrazně pozměnit. Snídaně by totiž měla být základním stavebním...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka