facebook
Dobrý podvečer, je středa 9.10.2024 a svátek slaví Marina

Těhotenská jóga


Ilustrační fotografie


Spousta budoucích maminek se snaží v období těhotenství cvičit a udržovat fit. Těhotenská jóga se už několik let drží v žebříčku oblíbenosti nastávajících maminek, protože má příznivý vliv nejen na fyzickou stránku, ale i na tu psychickou, která je pro těhulky obzvláště důležitá.

Přínos jógy pro těhotné ženy

Cvičením jógy může žena velmi ovlivnit průběh těhotenství i porodu, dokonce i období po porodu. Během očekávání je tělo každým měsícem vystaveno velké fyzické i psychické zátěži-především krční páteř, záda a pánevní dno. Tělo také produkuje spoustu hormonů, které mají vliv na změkčení tkání a svalstva, aby zabránili předčasné činnosti děložního hrdla. Díky dechovým technikám, které nabízí cvičení jógy se tyto procesy dají výrazně lépe zvládat. Ženy se naučí správně vnímat své tělo, uvědomit si vlastní hranice a pracovat se svým sebevědomím.

Základní jóga pozice

Základem tohoto cvičení jsou dechové cvičení – asány, což jsou tělesné a relaxační pozice. Cvičení se uzpůsobuje možnostem a potřebám budoucích maminek. Nikdy se neorientuje na výkon, ale spíše na správné dýchání, uvolnění, relaxaci a bezpečné provádění cviků.

Jóga podle trimestru

Platit by zde však měly určité zásady: ženy by měly navštěvoval hodiny jógy až od 2. trimestru, protože v průběhu 1. trimestru většina žen pociťuje nevolnost a velkou únavu a na cvičení nemají často ani pomyšlení. V 2. trimestru se tedy začíná asánami na posilnění pánevního dna, cviky na prevenci křečových žil, posilnění dolních končetin a organizmu. Od 4. měsíce neprovádějte žádné krkolomné pozice, jako například svíčku (sarvagásana) a neposilujte břišní a pánevní svaly. 3. trimestr ne nese ve jménu protahovacích a uvolňovacích poloh. Dále se zaměřuje na zmírnění bolesti hlavy, pálení žáhy a bolesti zad.

Poslouchejte vlastní tělo

Nezáleže na cvičení, vždy myslete na vlastní potřeby a potřeby Vašeho těla. Na lekce jógy byste měla chodit nejméně 2 hodiny po jídle, aby jste neměla těžký žaludek. Každá těhotná žena je individuální osoba-pokud na Vás přijde během cvičení bolest, nevolnost či křeče, ihned cvičení přerušte a klidně se přidejte později. Myslete na to, že to, co Vám dělalo dobře včera, nemusí dělat dobře dnes. Poslouchejte své tělo a cvičení si hezky užívejte.





Trénink na porod Trénink na porod

Pokud jste prvorodička, jistě máte obavy, jak bude probíhat porod a zda ho v klidu zvládnete. Existují však různé tipy, díky kterým se můžete na porod lépe připravit...

Pozor na riziko infekce při sportování Pozor na riziko infekce při sportování

Těhotenství klade vyšší nároky na hygienu, kterou byste neměla zanedbávat, ani když se věnujete cvičení. Jelikož se obecně zvyšuje produkce potních a mazových žláz...

Nevhodné cviky v těhotenství Nevhodné cviky v těhotenství

Chcete udělat něco pro své zdraví a zacvičit si v těhotenství? Jak jistě víte, ne každé cvičení je vhodné. Je potřeba myslet na dodržení nízké tepové frekvence a zároveň existují cviky, které byste neměla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka