facebook
Dobré ráno, je úterý 8.7.2025 a svátek slaví Nora

Cytomegalovirus (CMV)


Ilustrační fotografie


Lidský cytomegalovirus je rozšířen po celém světě, odhaduje se, že ho mám v sobě 50 – 80 % populace. Ve velké části případů se udržuje v latentní (skryté) formě. Název cytomegalovirus je velice příhodný, jelikož doslova způsobuje zvětšení napadených buněk díky tomu, že zablokuje programovanou buněčnou smrt, kterou buňka potřebuje využit v případě svého stáří nebo poškození. Tento virus může být původcem infekční mononukleózy, i když častěji je jejím původcem virus Epsteina-Barrové (EBV). Mononukleóza se projevuje horečkou, angínou (mandle jsou typicky povleklé), lymfadenopatií (tedy blíže neurčené zvětšení lymfatických uzlin) a hepatosplenomegalií (zvětšení jater a sleziny).

Dalším onemocněním způsobeným cytomegalovirem může být hepatitida (zánět jater, typický zejména u kojenců). Vzácně mohou vznikat pneumonie (zápal plic), kolitida (zánět sliznice tlustého střeva) a meningitida – což je zánět blan mozkových. Lze říci, že většinou primoinfekce tímto virem je lehká a bezpříznaková za předpokladu, že k nakažení došlo při porodu nebo v průběhu života. Velice nebezpečná je ovšem infekce pro plod, může totiž způsobit závažné komplikace ve vývoji dítěte. Vzniká mikrocefalie (předčasné ukončení růstu mozku a potažmo celé hlavy), slepota, zvětšení jater a purpura (mnohočetné bodové krvácení do kůže - petechie nebo orgánů). Důležitá je včasná diagnostika u těhotných žen.

Mezi komplikace u jedinců se sníženou imunitou se řadí zejména: horečka s lymfadenitidou, pneumonie, sepse, encefalitida (zánět mozkové tkáně) a u HIV pozitivních navíc retinitida (zánět sítnice vedoucí ke slepotě).

Cytomegalovirus vstupuje do těla skrz sliznici respiračního traktu nebo sliznicí hltanu a horní části jícnu. Po vstupu viru do organismu následuje jeho šíření krevní cestou po těle. Virus přetrvává nejčastěji v buňkách slinné žlázy a v bílých krvinkách. Infikovaný člověk vylučuje cytomegalovirus slinami, močí, vaginálním sekretem a mateřským mlékem.

Terapie je pomocí antivirotik (ganciklovir, cidofovir apod.). Jako profylaxe u pacientů s vysokým rizikem nakažení se podává aciklovir.





Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2) Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2)

Herpes simplex virus 2. typu (HSV 2) patří podobně jako HSV 1 (způsobující mimo jiné opar rtu) do čeledi Herpesviridae. Tento typ nejčastěji postihuje sliznice genitálního traktu, proto se také označuje jako...

Herpes simplex virus – typ 1 (HSV 1) Herpes simplex virus – typ 1 (HSV 1)

Herpes simplex virus 1. typu, patřící do čeledi Herpesviridae, způsobuje onemocnění, které se v dospělosti nejčastěji projevuje jako opar rtu. Můžeme však pozorovat i jiné projevy, poukazující na onemocnění...

Pupeční kýla u miminka Pupeční kýla u miminka

Pupeční kýla se bohužel nevyhýbá ani těm nejmenším. Zpravidla se odhalí brzy po narození během nejrůznějších vyšetření, kterými miminko prochází. Pupeční kýla bývá hmatatelná na dotek v oblasti pupíku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka