facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.10.2019 a svátek slaví Brigita

Aspirace (vdechnutí) cizího tělesa


Ilustrační fotografie


Aspirace neboli vdechnutí cizího tělesa je stav, při kterém dojde k vniknutí nějakého tělesa do dýchacích cest při aktivním nádechu. Člověk může aspirovat tuhou látku (hračka, kus jídla), tekutinu, případně emulzi nebo plyn. Nejčastěji bývá aspirována např. hračka u malého dítěte, případně sousto jídla a časté také bývá vdechnutí žaludečního obsahu, které je velmi nebezpečné a vede k rozvoji plicního edému.

U aspirace žaludečního obsahu rozlišujeme několik příčin. Patří sem zejména postižení dolního jícnového svěrače, kdy dochází k tzv. gastroezofageálnímu refluxu (obsah žaludku se dostává zpět do jícnu). Tento žaludeční obsah může dostat až do hltanu (společná cesta dýchací a trávicí) a tento obsah může překonat hrtanovou záklopku a dostat se do dýchacích cest.

Na počátku vdechnutí cizího tělesa se dostavuje kašel, což je přirozený obranný mechanismus, který pomáhá odstranit cizí materiál z dýchacích cest. Pokud se jej nepodaří odstranit kašlem, tak se člověk začne dusit a můžeme u něj (zejména u dětí to bývá velmi zřetelné) pozorovat promodrávání obličeje, rtů a sliznic. V této fázi je zapotřebí poskytnout postiženému první pomoc. Doporučuje se začít údery mezi lopatky. U miminka se tyto údery provádí také, ale je zapotřebí, aby jej měl dospělý člověk položené bříškem na dlani a hlavičkou šikmo dolů (ruku, kterou držíte dítě, se vyplatí položit si na své stehno). Poté stačí udělat pár silnějších úderů mezi lopatky. Můžete také provést otočení dítěte vzhůru nohama a to tak, že jej pevně uchopíte za dolní končetiny (je zapotřebí dávat pozor, aby dítě nevyklouzlo) a obrátit je hlavou směrem k zemi. Pokud se vám nepodaří odstranit cizí těleso z dýchacích cest, neprodleně zavolejte na ZZS 155 a řiďte se instrukcemi dispečerky.

U dospělého se také můžeme spolehnout na údery mezi lopatky. Pokud nepomohou, tak můžeme provést Heimlichův manévr (ten se nesmí provádět u malých dětí a těhotných žen!). Ten provedeme tak, že se postavíme za dusícího a obemkneme jej rukama a to tak, že pěst jedné ruky položíme pod hrudní koš uprostřed, druhou ruku položíme na pěst a provedeme tlak směrem šikmo nahoru.

Za předpokladu, že nebudeme úspěšní, opět platí volání na linku 155. Pokud dusící člověk ztratí vědomí a nedýchá, tak jsme povinni neprodleně zahájit resuscitaci (viz. článek KPR = kardiopulmonální resuscitace).

Kawasakiho syndrom

Toto onemocnění s podivným názvem skrývá vzácnou, přesto nebezpečnou chorobu, která ohrožuje naše nejmenší, nejčastěji batolata ve věku 1-2 roky. Postihuje přibližně jedno dítko z 10 000 dětí do pěti let ročně.

Co se zvětšenými uzlinami?

Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému a tak se na nich často projeví nějaké onemocnění organismu, ať již zvětšením, zvýšením teploty, bolestivostí nebo vším najednou současně.

Příznaky potravinové alergie Příznaky potravinové alergie

Potravinové alergie se týkají každého z nás. Dokonce se mohou objevit už ve velmi útlém věku u malého miminka. Zatímco u některých potravin si uvědomujeme, že obsahují silné alergeny.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka