Aspirace neboli vdechnutí cizího tělesa je stav, při kterém dojde k vniknutí nějakého tělesa do dýchacích cest při aktivním nádechu. Člověk může aspirovat tuhou látku (hračka, kus jídla), tekutinu, případně emulzi nebo plyn. Nejčastěji bývá aspirována např. hračka u malého dítěte, případně sousto jídla a časté také bývá vdechnutí žaludečního obsahu, které je velmi nebezpečné a vede k rozvoji plicního edému.
U aspirace žaludečního obsahu rozlišujeme několik příčin. Patří sem zejména postižení dolního jícnového svěrače, kdy dochází k tzv. gastroezofageálnímu refluxu (obsah žaludku se dostává zpět do jícnu). Tento žaludeční obsah může dostat až do hltanu (společná cesta dýchací a trávicí) a tento obsah může překonat hrtanovou záklopku a dostat se do dýchacích cest.
Na počátku vdechnutí cizího tělesa se dostavuje kašel, což je přirozený obranný mechanismus, který pomáhá odstranit cizí materiál z dýchacích cest. Pokud se jej nepodaří odstranit kašlem, tak se člověk začne dusit a můžeme u něj (zejména u dětí to bývá velmi zřetelné) pozorovat promodrávání obličeje, rtů a sliznic. V této fázi je zapotřebí poskytnout postiženému první pomoc. Doporučuje se začít údery mezi lopatky. U miminka se tyto údery provádí také, ale je zapotřebí, aby jej měl dospělý člověk položené bříškem na dlani a hlavičkou šikmo dolů (ruku, kterou držíte dítě, se vyplatí položit si na své stehno). Poté stačí udělat pár silnějších úderů mezi lopatky. Můžete také provést otočení dítěte vzhůru nohama a to tak, že jej pevně uchopíte za dolní končetiny (je zapotřebí dávat pozor, aby dítě nevyklouzlo) a obrátit je hlavou směrem k zemi. Pokud se vám nepodaří odstranit cizí těleso z dýchacích cest, neprodleně zavolejte na ZZS 155 a řiďte se instrukcemi dispečerky.
U dospělého se také můžeme spolehnout na údery mezi lopatky. Pokud nepomohou, tak můžeme provést Heimlichův manévr (ten se nesmí provádět u malých dětí a těhotných žen!). Ten provedeme tak, že se postavíme za dusícího a obemkneme jej rukama a to tak, že pěst jedné ruky položíme pod hrudní koš uprostřed, druhou ruku položíme na pěst a provedeme tlak směrem šikmo nahoru.
Za předpokladu, že nebudeme úspěšní, opět platí volání na linku 155. Pokud dusící člověk ztratí vědomí a nedýchá, tak jsme povinni neprodleně zahájit resuscitaci (viz. článek KPR = kardiopulmonální resuscitace).
|
Shigelóza je vysoce nakažlivě střevní onemocnění, které se projevuje mimo jiné typickou příměsí hlenu a krve ve stolici. Mezi další symptomy se řadí křeče v břiše a horečka. Jedná se o typické „onemocnění špinavých rukou“, jelikož...
Jedná se o vrozený typ kýly v oblasti pupku. Obsah této kýly je uzavřen v bezcévném vaku tvořeným srostlými listy amoniového vaku a pobřišnice. Tato vrozená vývojová vada vzniká při nitroděložním vývoji v době, kdy dochází k...
Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.