facebook
Dobré dopoledne, je pátek 19.7.2019 a svátek slaví Čeněk

Aspirace (vdechnutí) cizího tělesa


Ilustrační fotografie


Aspirace neboli vdechnutí cizího tělesa je stav, při kterém dojde k vniknutí nějakého tělesa do dýchacích cest při aktivním nádechu. Člověk může aspirovat tuhou látku (hračka, kus jídla), tekutinu, případně emulzi nebo plyn. Nejčastěji bývá aspirována např. hračka u malého dítěte, případně sousto jídla a časté také bývá vdechnutí žaludečního obsahu, které je velmi nebezpečné a vede k rozvoji plicního edému.

U aspirace žaludečního obsahu rozlišujeme několik příčin. Patří sem zejména postižení dolního jícnového svěrače, kdy dochází k tzv. gastroezofageálnímu refluxu (obsah žaludku se dostává zpět do jícnu). Tento žaludeční obsah může dostat až do hltanu (společná cesta dýchací a trávicí) a tento obsah může překonat hrtanovou záklopku a dostat se do dýchacích cest.

Na počátku vdechnutí cizího tělesa se dostavuje kašel, což je přirozený obranný mechanismus, který pomáhá odstranit cizí materiál z dýchacích cest. Pokud se jej nepodaří odstranit kašlem, tak se člověk začne dusit a můžeme u něj (zejména u dětí to bývá velmi zřetelné) pozorovat promodrávání obličeje, rtů a sliznic. V této fázi je zapotřebí poskytnout postiženému první pomoc. Doporučuje se začít údery mezi lopatky. U miminka se tyto údery provádí také, ale je zapotřebí, aby jej měl dospělý člověk položené bříškem na dlani a hlavičkou šikmo dolů (ruku, kterou držíte dítě, se vyplatí položit si na své stehno). Poté stačí udělat pár silnějších úderů mezi lopatky. Můžete také provést otočení dítěte vzhůru nohama a to tak, že jej pevně uchopíte za dolní končetiny (je zapotřebí dávat pozor, aby dítě nevyklouzlo) a obrátit je hlavou směrem k zemi. Pokud se vám nepodaří odstranit cizí těleso z dýchacích cest, neprodleně zavolejte na ZZS 155 a řiďte se instrukcemi dispečerky.

U dospělého se také můžeme spolehnout na údery mezi lopatky. Pokud nepomohou, tak můžeme provést Heimlichův manévr (ten se nesmí provádět u malých dětí a těhotných žen!). Ten provedeme tak, že se postavíme za dusícího a obemkneme jej rukama a to tak, že pěst jedné ruky položíme pod hrudní koš uprostřed, druhou ruku položíme na pěst a provedeme tlak směrem šikmo nahoru.

Za předpokladu, že nebudeme úspěšní, opět platí volání na linku 155. Pokud dusící člověk ztratí vědomí a nedýchá, tak jsme povinni neprodleně zahájit resuscitaci (viz. článek KPR = kardiopulmonální resuscitace).

Obstruktivní bronchitida Obstruktivní bronchitida

Nachladilo se vaše dítko a špatně se mu dýchá, slyšitelně při dýchání píská? Pak se z obyčejného zánětu horních cest dýchacích pravděpodobně stal zánět průdušek, tzv. bronchitida. Jde o velmi časté onemocnění...

Cytomegalovirus (CMV) Cytomegalovirus (CMV)

Lidský cytomegalovirus je rozšířen po celém světě, odhaduje se, že ho mám v sobě 50 – 80 % populace. Ve velké části případů se udržuje v latentní (skryté) formě. Název cytomegalovirus je velice příhodný, jelikož doslova způsobuje...

Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2) Herpes simplex virus – typ 2 (HSV 2)

Herpes simplex virus 2. typu (HSV 2) patří podobně jako HSV 1 (způsobující mimo jiné opar rtu) do čeledi Herpesviridae. Tento typ nejčastěji postihuje sliznice genitálního traktu, proto se také označuje jako...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka