facebook
Dobrý večer, je pátek 14.6.2024 a svátek slaví Vít

Potíte se v noci?


Ilustrační fotografie


Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete žádné potíže, můžete se uprostřed noci probudit v mokré posteli. To rozhodně není nic příjemného. Jak tedy nočnímu pocení předcházet a jak ho řešit?

Dá se pocení v noci předcházet?

Nadměrné pocení není u budoucí maminek výjimečné. Vzniká vlivem hormonálních změn a výkyvů, které probíhají v těle. Celé tělo i psychika ženy se mění. Pocení tedy téměř není možné předejít. Doporučuje se usínat v dobře vyvětrané místnosti a na noc si nebrat zbytečně teplou pokrývku. V létě, kdy je horko, můžete spát opravdu jen pod lehkým prostěradlem a klidně i větrat celou noc, pokud vám to pomůže. Kromě teploty v místnosti se zaměřte i na vlhkost vzduchu. Pokud je příliš velká nebo naopak nízká, může vám to se spaním způsobovat problémy.

Nadměrné pocení v těhotenství je problém mnoha maminek

Nadměrné pocení se odborně označuje jako hyperhydróza. Pocení se může objevit nejen vlivem hormonů, ale také při pobytu v přetopené místnosti, po fyzické námaze, když máte nadbytek tekutin nebo jste ve stresu. Rovněž je potřeba posoudit celkový zdravotní stav - zda opravdu netrpíte chřipkou, virózou nebo jinou nemocí. Nadměrné pocení se objevuje také u cukrovky, při zvýšené činnosti štítné žlázy nebo u vysokého krevního tlaku. Potit se budete také tehdy, když budete příliš často konzumovat ostrá jídla.

Jak řešit pocení

Pokud se v noci vzbudíte zpocená, bude vám pravděpodobně zima. Když máte možnost, je ideální převléknout celou postel nebo alespoň vyměnit přikrývku. Vy sama si můžete dát vlažnou sprchu, kterou omyjete pot. Místnost vyvětrejte, doplňte tekutiny a běžte opět spát. Pokud se potíte často, doplňujte do těla také minerály. Tyto látky totiž odcházejí ven z těla spolu s potem.

Tipy pro lepší spánek v těhotenství Tipy pro lepší spánek v těhotenství

Těhotné ženy potřebují větší množství spánku, než běžná populace, přesto je velmi často trápí nespavost. V různé míře se s ní setkává až 80% nastávajících maminek. Narušení spánku v noci vede k velké únavě během dne, která má ...

Křeče během noci - jak s nimi bojovat Křeče během noci - jak s nimi bojovat

Křeče během noci trápí mnoho budoucích maminek. Už takhle je v těhotenství těžké usnout, a pokud vaše noci komplikují ještě nezvané křeče, nejedná se rozhodně o nic příjemného. Připravili...

Poloha pro spánek v těhotenství Jakou polohu pro spánek zvolit v těhotenství

Spánek zabírá až jednu třetinu našeho života a je tak neodmyslitelnou součástí i těhotenství. Je prostředkem pro odpočinek, relaxaci a načerpání nové energie. Kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro každou budoucí maminku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka