facebook
Dobrý podvečer, je středa 15.7.2020 a svátek slaví Luboš

Nespavost v těhotenství


Ilustrační fotografie


Kvalita spánku se mění v jednotlivých stadiích těhotenství. Vliv na to má samozřejmě rostoucí plod a zvětšující se děloha, která postupně tlačí na jednotlivé břišní orgány a ztěžuje tak budoucí mamince odpočinek. Těhotná žena rovněž často chodí na toaletu z důvodu utlačeného močového měchýře, což má rovněž vliv na pohodu při spánku.

Během prvního trimestru může doprovázet těhotenský stav větší či menší nevolnosti, které rovněž mohou způsobovat to, že se ženě hůře spí. Nicméně bříško ještě není patrné, proto může spát téměř v jakékoli poloze. V prvním trimestru je žena poměrně hodně unavená, protože tělo věnuje veškerou energii počínajícímu vývoji miminka a měla by si tak dopřávat vydatný odpočinek a spánek, a to i přes den je-li to možné.

Třetí trimestr bývá pro ženu celkově náročnější. Děloha se čím dál více zvětšuje, miminko přibývá na váze a zátěž pro ženu je tak větší. To se odráží i na samotném spánku, kdy si již příliš nemůže volit polohu pro spánek. Ideální poloha pro miminko je na levém boku, kde není utlačovaná dolní dutá žíla a miminku je tak zajištěn dostatečný přísun kyslíku i živin.

Klidný spánek může narušovat i zvýšená pohybová aktivita miminka během noci. Na jedné straně se sice maminka probudí, ale na straně druhé bude jistě ráda, že své miminko cítí. Na zklidnění mohou pomoci vonné olejíčky ve spojení s masáží. Ta by však měla být prováděna po konzultaci s lékařem a měl by ji vykonat někdo, kdo je odborníkem na masáže pro těhotné. Budoucí maminky mohou mít problémy i se zažíváním, přičemž tyto problémy se mohou zhoršit právě při ležení. Lze proto doporučit, aby si více podepřeli hlavu tak, aby ležely ve zvýšené poloze. Ze spánku mohou těhotnou ženu rovněž vyrušit i nepříjemné bolesti a případně i křeče v nohou, které lze zmírnit doplněním hořčíku a vitamínů B.

Nespavost je jedna z nepříjemností, které mohou těhotenství provázet. Nastávající maminka se může pokusit tyto doprovodné projevy zmírnit různými metodami. Spánek lze podpořit večerní procházkou, bylinným čajem (například z meduňky) nebo již zmíněnými masážemi.

Fyziologie spánku a snů v těhotenství Fyziologie spánku a snů v těhotenství

V období očekávání narození miminka tělo ženy prochází spoustou náročných změn, které stojí velké množství energie. Proto je potřeba spánku u těhotných větší než je u ženy běžné. Ideální je, aby v noci naspala 8-9 hodin. V dnešním hektickém ...

Potíte se v noci? Potíte se v noci?

Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete...

Tipy pro lepší spánek v těhotenství Tipy pro lepší spánek v těhotenství

Těhotné ženy potřebují větší množství spánku, než běžná populace, přesto je velmi často trápí nespavost. V různé míře se s ní setkává až 80% nastávajících maminek. Narušení spánku v noci vede k velké únavě během dne, která má ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka