facebook
Dobré ráno, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Co vám zaručeně pomůže usnout


Ilustrační fotografie


Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není problém prospat třeba i 9 nebo 10 hodin denně, aby se cítily skutečně odpočinuté. Co ale dělat, když patříte do té druhé skupiny budoucích rodiček, které trápí spánek v těhotenství? Večer nemohou usnout, v noci se budí a často převalují? Poradíme vám, jak si ke spánku pomoci.

Kvalitní postel a vhodná poloha

Pevná postel s příjemně tvrdou matrací určitě rychleji navodí spánek než nějaká, která je šíleně nepohodlná. Kromě postele se zaměřte i na výběr pokrývky. V létě volte slabší deky, v zimě hřejivější. Po celý rok pravidelně větrejte. V těhotenství je dobré zaujmout polohu na boku, ideálně na levém, což umožní lepší cirkulaci krve. Není příliš doporučováno spát dlouhodobě na zádech.

Zbavte se stresu pohybem a relaxací

Pohyb spolu s odpočinkem je tou nejlepší cestou k únavě nejen u budoucích maminek. Pokud nemůžete spát, dopřejte si před spaním krátkou procházku na čerstvém vzduchu, zacvičte si jógu, pilates nebo se protahujte. Relaxací se rozumí například masáž nebo koupel v příjemně teplé vodě. Důležitý je také váš jídelníček. Když se vyhnete těžkým jídlům na noc, uvidíte, že se vám bude usínat mnohem lépe. Raději se ráno probouzet trošku hladová nebo s těžkým žaludkem.

Pomohou i bylinky

Určitě znáte meduňku. Ta je pro navození spánku tou nejlepší bylinkou. Můžete si ji pěstovat třeba na své zahrádce, usušit a během roku si z ní vařit čaj na dobrou noc. Stejně tak můžete zakoupit i koncentrát ve formě kapek, které budete užívat každý večer před spaním. Nakapete si na lžičku, a pak meduňkové kapky zapijete vodou nebo teplým čajem.

Pravidelná doba pro usnutí

Jestliže v těhotenství pracujete na směny, můžete to být problém. Rozhodně vám doporučujeme poradit se se svým zaměstnavatelem nebo nastoupit na nemocenskou. Každá maminka potřebuje pravidelný režim. Jestliže budete každý večer chodit spát například v deset hodin, uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat.

Fyziologie spánku a snů v těhotenství Fyziologie spánku a snů v těhotenství

V období očekávání narození miminka tělo ženy prochází spoustou náročných změn, které stojí velké množství energie. Proto je potřeba spánku u těhotných větší než je u ženy běžné. Ideální je, aby v noci naspala 8-9 hodin. V dnešním hektickém ...

Potíte se v noci? Potíte se v noci?

Už se vám stalo, že jste se v noci vzbudila celá zpocená? Pocení není záležitostí pouze nemocných lidí nebo žen v menopauze, můžete se s ním setkat i v těhotenství. I pokud během dne nepociťujete...

Tipy pro lepší spánek v těhotenství Tipy pro lepší spánek v těhotenství

Těhotné ženy potřebují větší množství spánku, než běžná populace, přesto je velmi často trápí nespavost. V různé míře se s ní setkává až 80% nastávajících maminek. Narušení spánku v noci vede k velké únavě během dne, která má ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka