facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Co vám zaručeně pomůže usnout


Ilustrační fotografie


Těhotným ženám se samozřejmě doporučuje dostatek spánku. Spěje alespoň 8 hodin každý den. Jakmile se miminko narodí, už si tolik neodpočnete a s ním v bříšku má vaše tělo větší potřebu regenerace. Pro některé maminky není problém prospat třeba i 9 nebo 10 hodin denně, aby se cítily skutečně odpočinuté. Co ale dělat, když patříte do té druhé skupiny budoucích rodiček, které trápí spánek v těhotenství? Večer nemohou usnout, v noci se budí a často převalují? Poradíme vám, jak si ke spánku pomoci.

Kvalitní postel a vhodná poloha

Pevná postel s příjemně tvrdou matrací určitě rychleji navodí spánek než nějaká, která je šíleně nepohodlná. Kromě postele se zaměřte i na výběr pokrývky. V létě volte slabší deky, v zimě hřejivější. Po celý rok pravidelně větrejte. V těhotenství je dobré zaujmout polohu na boku, ideálně na levém, což umožní lepší cirkulaci krve. Není příliš doporučováno spát dlouhodobě na zádech.

Zbavte se stresu pohybem a relaxací

Pohyb spolu s odpočinkem je tou nejlepší cestou k únavě nejen u budoucích maminek. Pokud nemůžete spát, dopřejte si před spaním krátkou procházku na čerstvém vzduchu, zacvičte si jógu, pilates nebo se protahujte. Relaxací se rozumí například masáž nebo koupel v příjemně teplé vodě. Důležitý je také váš jídelníček. Když se vyhnete těžkým jídlům na noc, uvidíte, že se vám bude usínat mnohem lépe. Raději se ráno probouzet trošku hladová nebo s těžkým žaludkem.

Pomohou i bylinky

Určitě znáte meduňku. Ta je pro navození spánku tou nejlepší bylinkou. Můžete si ji pěstovat třeba na své zahrádce, usušit a během roku si z ní vařit čaj na dobrou noc. Stejně tak můžete zakoupit i koncentrát ve formě kapek, které budete užívat každý večer před spaním. Nakapete si na lžičku, a pak meduňkové kapky zapijete vodou nebo teplým čajem.

Pravidelná doba pro usnutí

Jestliže v těhotenství pracujete na směny, můžete to být problém. Rozhodně vám doporučujeme poradit se se svým zaměstnavatelem nebo nastoupit na nemocenskou. Každá maminka potřebuje pravidelný režim. Jestliže budete každý večer chodit spát například v deset hodin, uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat.

Je dobré spát během dne? Je dobré spát během dne?

Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne.

Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti

Každá ženy si chce v těhotenství maximálně odpočinout. Hlavně v posledních týdnech je dobré nabrat energii na náročné mateřství, ve kterém se ani chvilku nezastaví. Mnoho párů tak přistoupí k odděleným ložnicím. Jaké výhody a...

Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici

Podmínky, které si vytvoříte pro spánek, mohou výrazně ovlivnit jeho kvalitu. Určitě víte, že svou ložnici byste neměla využívat k jiné aktivitě než právě k odpočinku během noci. Vy ani váš partner byste v ní neměli trávit více času, než...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka