facebook
Dobré odpoledne, je neděle 24.3.2019 a svátek slaví Gabriel

Výchova dvojčat 1. část


Ilustrační fotografie


Vypadají stejně, ale stejné vůbec nejsou. O kom je řeč? Přeci o dvojčatech! Když se narodí dvojčata, je to pro rodiče dvojnásobná radost, ale i starost. Zvláště pro maminku-prvorodičku. Víme, že když jsou malá, můžeme je oblékat a chovat se k nim stejně. Od určitého věku mají však tendence svou podobnost spíše vytěsňovat a odlišovat se. Jak tedy na jejich výchovu?


Jak spravedlivě rozdělit rodičovskou lásku a péči?

Pro rodiče dvojčat je velmi těžké a zároveň důležité rozdělit svou pozornost a lásku spravedlivě oběma dětem. Základ je nebrat děti jako součást jeden druhého, např. Nevolejte na ně v množném čísle, snažte se je oslovovat co nejvíce jako jednotlivce. Zároveň také střídejte pořadí různých činností s dětmi – např. Jednou vykoupejte první Terezku a poté Míšu a příště zase jako první Míšu a poté Terezku. V tomto duchu se snažte vést veškeré činnosti s dvojčaty. Dodržovat by je měl také otec i příbuzní. Stane se, že budete mít jedno dítě radši než druhé – nikdy to ale nedávejte dětem najevo! Obě děti musí cítit stejnou lásku a podporu.


Nesrovnávejte nás!

U dvojčat má spousta lidí pocit, že jsou nejen vzhledově, ale i povahově stejná. To je však velký omyl. Pravděpodobně to vzniká tak, že rodiče svá dvojčátka od mala stejně oblékají a dělají jim stejné účesy. Tím může vzniknout představa, že dvojčata jsou ve všem naprosto identická. Pro rodiče je však velmi důležité rozvíjet individualitu a talent každého dítěte zvlášť. Terezka může umět zpívat, kdežto Míša může mít spíše talent na sport. Proto byste je neměli nutit dělat vše spolu, ale dát jim také prostor na sebevyjádření.


Jsem jiný, než můj sourozenec

Dokonce je vědecky dokázané že jedno z dvojčat (zpravidla to prvorozené) je dominantnější, než to druhé. Je důležité tyto rozdíly již od raného dětství vypozorovat a např. Podporovat to druhorozené submisivnější a naopak to dominantnější krotit. Pracujte také na vzájemném vztahu mezi dvojčaty a na jejich vztahy s ostatními dětmi. Někdy můžete mít pocit, že si na hraní vystačí spolu, potřebují si však hrát i s ostatními dětmi a poznat samy sebe a svou individualitu i bez svého dvojčete. Jeden druhého však velmi potřebují a jejich svazek bývá často pevnější, než ten u běžných, jinak starých sourozenců.

Druhou část na téma Dvojčata čtěte zde

Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka