facebook
Příjemnou noc, je středa 19.5.2021 a svátek slaví Ivo

Výchova dvojčat 1. část


Ilustrační fotografie


Vypadají stejně, ale stejné vůbec nejsou. O kom je řeč? Přeci o dvojčatech! Když se narodí dvojčata, je to pro rodiče dvojnásobná radost, ale i starost. Zvláště pro maminku-prvorodičku. Víme, že když jsou malá, můžeme je oblékat a chovat se k nim stejně. Od určitého věku mají však tendence svou podobnost spíše vytěsňovat a odlišovat se. Jak tedy na jejich výchovu?


Jak spravedlivě rozdělit rodičovskou lásku a péči?

Pro rodiče dvojčat je velmi těžké a zároveň důležité rozdělit svou pozornost a lásku spravedlivě oběma dětem. Základ je nebrat děti jako součást jeden druhého, např. Nevolejte na ně v množném čísle, snažte se je oslovovat co nejvíce jako jednotlivce. Zároveň také střídejte pořadí různých činností s dětmi – např. Jednou vykoupejte první Terezku a poté Míšu a příště zase jako první Míšu a poté Terezku. V tomto duchu se snažte vést veškeré činnosti s dvojčaty. Dodržovat by je měl také otec i příbuzní. Stane se, že budete mít jedno dítě radši než druhé – nikdy to ale nedávejte dětem najevo! Obě děti musí cítit stejnou lásku a podporu.


Nesrovnávejte nás!

U dvojčat má spousta lidí pocit, že jsou nejen vzhledově, ale i povahově stejná. To je však velký omyl. Pravděpodobně to vzniká tak, že rodiče svá dvojčátka od mala stejně oblékají a dělají jim stejné účesy. Tím může vzniknout představa, že dvojčata jsou ve všem naprosto identická. Pro rodiče je však velmi důležité rozvíjet individualitu a talent každého dítěte zvlášť. Terezka může umět zpívat, kdežto Míša může mít spíše talent na sport. Proto byste je neměli nutit dělat vše spolu, ale dát jim také prostor na sebevyjádření.


Jsem jiný, než můj sourozenec

Dokonce je vědecky dokázané že jedno z dvojčat (zpravidla to prvorozené) je dominantnější, než to druhé. Je důležité tyto rozdíly již od raného dětství vypozorovat a např. Podporovat to druhorozené submisivnější a naopak to dominantnější krotit. Pracujte také na vzájemném vztahu mezi dvojčaty a na jejich vztahy s ostatními dětmi. Někdy můžete mít pocit, že si na hraní vystačí spolu, potřebují si však hrát i s ostatními dětmi a poznat samy sebe a svou individualitu i bez svého dvojčete. Jeden druhého však velmi potřebují a jejich svazek bývá často pevnější, než ten u běžných, jinak starých sourozenců.

Druhou část na téma Dvojčata čtěte zde

Péče o vlásky vašeho miminka Péče o vlásky vašeho miminka

Snad nikoho by nenapadlo na jemné miminkovské vlásky použít kulmu, fén, gel, barvu či jiný prostředek z arzenálu vlasové péče dospělých. Jak ale o vlásky a hlavičku dítěte pečovat, nehledě na účes? To už je složitější otázka.

Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne? Náušničky – nastřelit, propíchnout nebo raději vůbec ne?

Dříve se malým holčičkám propichovala ouška již v porodnici a maminky si své malé princezny odvážely s pečlivě vybranými náušnicemi, možná si ještě pamatujete typické zlaté trojlístky s barevným kamínkem uprostřed.

Adopce dítěte – 2. část Adopce dítěte – 2. část

V první části o adopci jsme rozebrali základní kroky, které vás zavedou za vašim vysněným dítětem. Nyní si povíme, co následuje po psychotestech a na co je dobré se ještě připravit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka