facebook
Dobré ráno, je středa 16.1.2019 a svátek slaví Drahoslav

Jak si zajistit kvalitní spánek


Ilustrační fotografie


Kvalitní spánek je velmi důležitý po celý náš život, obzvlášť pak v době těhotenství. Budoucí maminka by si při něm měla maximálně odpočinout a načerpat síly do nového náročného dne. Přinášíme vám několik tipů a rad, které vám spánek zpříjemní. Mnoho těhulek trápí časté buzení, které může být způsobeno nevolností, nepravidelným režimem, nekomfortní polohou nebo špatným stravováním.

Dostatečný pitný režim a životospráva

Zdravý životní styl dokáže ovlivnit celou řadu oblastí a jednou z nich je právě i spánek. Během celého dne si hlídejte dostatek tekutin, večer však jejich příjem můžete snížit, abyste se vyhnula častému nočnímu chození na toaletu. Na noc nekonzumujte ani polévky, odvodňující čaje nebo šťavnaté ovoce. Stravováním zase můžete předejít nevolnostem. Během dne nikdy nemějte hlad a večer nekonzumujte těžká jídla, se kterými v žaludku by se vám těžko usínalo.

Pohyb, cvičení a vhodná poloha

Je dokázáno, že pravidelné pohybové aktivity dokáží zkvalitnit spánek. Při cvičení své tělo protáhnete, prokrvíte a také spálíte určitou energii. Vaše tělo bude chtít regenerovat a právě pro tento proces je spánek velice důležitý. V těhotenství se zaměřte především na polohu na boku. Pokud vám je však příjemnější spát na břiše nebo na zádech, můžete si to, především na začátku těhotenství, také dovolit.

Rituály a komfortně zařízená ložnice

Zařízení ložnice hraje velkou roli. Je potřeba nastavit vyhovující teplotu místnosti, osvětlení, orientaci postele a další aspekty. Rovněž se zaměřte na rituály, které před spaním provádíte. Ideálně choďte spát každý den ve stejnou dobu. Před spaním si vyčistěte zuby a dejte si příjemnou koupel nebo sprchu. Poté běžte okamžitě do postele, než vaše tělo prochladne. Přes usnutím si můžete například číst nebo sledovat oblíbený seriál. Rituály by neměly být příliš narušovány a v místnosti by měl být absolutní klid.

Jestliže trpíte poruchami spánku, svěřte se s tímto problémem svému praktickému lékaři či gynekologovi. Jistě vám nabídne vhodné řešení, ať už ve formě speciálních léků nebo třeba jen bylinkového čaje.

Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici

Podmínky, které si vytvoříte pro spánek, mohou výrazně ovlivnit jeho kvalitu. Určitě víte, že svou ložnici byste neměla využívat k jiné aktivitě než právě k odpočinku během noci. Vy ani váš partner byste v ní neměli trávit více času, než...

Pevný řád zajistí klidnější sny Pevný řád zajistí klidnější sny

Mnoho maminek v těhotenství trápí neklidné spaní. Přitom na pohodovém spánku opravdu není nic náročného. Je však potřeba si vytvořit pohodovou atmosféru ve své ložnici, uklidnit...

O čem se zdá těhotným ženám? O čem se zdá těhotným ženám?

Teorie spánku a snění je sama o sobě velmi zajímavá, proto je předmětem intenzivního výzkumu mnoha vědeckých týmů, přesto ještě nebylo zcela odhaleno její pozadí. Z medicínského pohledu se ovšem jedná o složité propletence vztahů ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka