facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Zápis do porodnice


Ilustrační fotografie


Očekáváte narození svého miminka, máte všechno nachystáno, a jakmile se dostaví příznaky porodu, vyrazíte do porodnice? Možná jste se však zapomněly do vybrané porodnice zapsat. O čem je to vlastně řeč? Zápisem do porodnice se rozumí registrace rodičky v určitém termínu do jí vybrané porodnice. Přitom nejsou nastavena jakási paušální pravidla pro všechny porodnice, ale budoucí maminky si musí zjistit, jak to chodí právě v té „jejich“ porodnici.

S ohledem na to, že každá porodnice si v tomto smyslu tvoří vlastní pravidla, můžete se setkat i s takovou, která nebude vyžadovat zápis rodičky v určité době před termínem porodu. Je dobré si takové informace ověřit právě u vybrané konkrétní porodnice. Většina porodnic ve větších městech a v Praze předchozí registraci vyžadují. V Praze jsou podmínky zápisu poměrně přísné s ohledem na větší průměrné množství porodů, než je tomu v jiných městech. Proto mnohé pražské porodnice vyžadují registraci již na počátku druhého trimestru.  A zároveň většinou platí, že v pozdějším termínu již porodnice registraci neprovede.

V ostatních větších městech pak probíhají zápisy zhruba od 30. do 34. týdne těhotenství. Samotný zápis probíhá zpravidla osobní návštěvou vybrané porodnice v uvedených hodinách určených pro zápis rodiček. Některé porodnice dokonce již umožňují provést zápis elektronicky s tím, že jim následně bude doručeno emailové potvrzení s registračním číslem.

Při osobním zápisu je nutné mít sebou těhotenskou průkazku, kartičku pojištěnce a případně oddací list. Při zápisu si sestra vypíše potřebné údaje z těhotenské průkazky a zároveň bude zjišťovat i další údaje od samotné nastávající maminky, a to zejména stran rodinné anamnézy. Zároveň získá těhotná žena informace o tom, co všechno je potřebné vzít si sebou do porodnice a dostane k vyplnění nejrůznější formuláře, které si přinese sebou do porodnice.

I v případě, že je žena řádně v porodnici zaregistrována, může se ve výjimečných případech stát, že ji dané zdravotnické zařízení odmítne přijmout. K tomu může dojít v případě, že by nebylo možné dostatečně zajistit péči o všechny již přijaté pacienty. Na druhé straně, pokud by již nebylo možné realizovat převoz do jiné porodnice, muselo by dané zdravotnické zařízení poskytnout lékařskou péči.

Nástřih hráze – je to nutné? Nástřih hráze – je to nutné?

Nástřih hráze, odborně episiotomie, je obávaným výkonem během porodu, kolem kterého panují někdy až hororové mýty. Často se hovoří o lenosti lékařů, komunistických postupech a podobně. I tak hrozná věc, jako je protětí...

Připraveni na návrat z porodnice!

Než se maminka vrátí s miminkem domů, mělo by již být veškeré domácí zázemí připravené. Během pobytu v porodnici by partner sám nebo za pomoci někoho blízkého měl zajistit poslední úklid před velkým příchodem nového...

Bonding po porodu Bonding po porodu

Bonding je anglický výraz, který v překladu znamená připoutání. Jedná se o to, aby bezprostředně po porodu byl zajištěn přímý dotyk matky a novorozeného miminka. Samotný porod a poporodní období je spojeno s výkyvy...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka