facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 8.6.2023 a svátek slaví Medard

Zápis do porodnice


Ilustrační fotografie


Očekáváte narození svého miminka, máte všechno nachystáno, a jakmile se dostaví příznaky porodu, vyrazíte do porodnice? Možná jste se však zapomněly do vybrané porodnice zapsat. O čem je to vlastně řeč? Zápisem do porodnice se rozumí registrace rodičky v určitém termínu do jí vybrané porodnice. Přitom nejsou nastavena jakási paušální pravidla pro všechny porodnice, ale budoucí maminky si musí zjistit, jak to chodí právě v té „jejich“ porodnici.

S ohledem na to, že každá porodnice si v tomto smyslu tvoří vlastní pravidla, můžete se setkat i s takovou, která nebude vyžadovat zápis rodičky v určité době před termínem porodu. Je dobré si takové informace ověřit právě u vybrané konkrétní porodnice. Většina porodnic ve větších městech a v Praze předchozí registraci vyžadují. V Praze jsou podmínky zápisu poměrně přísné s ohledem na větší průměrné množství porodů, než je tomu v jiných městech. Proto mnohé pražské porodnice vyžadují registraci již na počátku druhého trimestru.  A zároveň většinou platí, že v pozdějším termínu již porodnice registraci neprovede.

V ostatních větších městech pak probíhají zápisy zhruba od 30. do 34. týdne těhotenství. Samotný zápis probíhá zpravidla osobní návštěvou vybrané porodnice v uvedených hodinách určených pro zápis rodiček. Některé porodnice dokonce již umožňují provést zápis elektronicky s tím, že jim následně bude doručeno emailové potvrzení s registračním číslem.

Při osobním zápisu je nutné mít sebou těhotenskou průkazku, kartičku pojištěnce a případně oddací list. Při zápisu si sestra vypíše potřebné údaje z těhotenské průkazky a zároveň bude zjišťovat i další údaje od samotné nastávající maminky, a to zejména stran rodinné anamnézy. Zároveň získá těhotná žena informace o tom, co všechno je potřebné vzít si sebou do porodnice a dostane k vyplnění nejrůznější formuláře, které si přinese sebou do porodnice.

I v případě, že je žena řádně v porodnici zaregistrována, může se ve výjimečných případech stát, že ji dané zdravotnické zařízení odmítne přijmout. K tomu může dojít v případě, že by nebylo možné dostatečně zajistit péči o všechny již přijaté pacienty. Na druhé straně, pokud by již nebylo možné realizovat převoz do jiné porodnice, muselo by dané zdravotnické zařízení poskytnout lékařskou péči.

Přivolání porodu Přivolání porodu

Poslední týdny těhotenství jsou již pro ženu poměrně vyčerpávající. Velké bříško sebou nese nejrůznější komplikace v každodenním životě. Žena má stlačenou bránici, proto se jí hůře dýchá. Děloha utlačuje i močový měchýř, což...

Jak si ulevit od porodních bolestí Jak si ulevit od porodních bolestí

Při blížícím se porodu bolesti sílí a sílí. Každá žena, aby porod dobře a alespoň trochu v klidu zvládla, by měla vědět, jak si částečně ulevit od porodních bolestí. Existuje řada metod, při kterých se bolesti zmírní a které...

Obavy z porodu Obavy z porodu

Obavy z porodu nejsou asi ničím výjimečným u každé ženy, zvláště jde-li o prvorodičku, která neví úplně přesně, co ji čeká. Ze všech stran však slýchává, jak je to bolestivý a dlouhý proces s mnohými případnými komplikacemi.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka