facebook
Příjemnou noc, je středa 19.1.2022 a svátek slaví Ilona

Zápis do porodnice


Ilustrační fotografie


Očekáváte narození svého miminka, máte všechno nachystáno, a jakmile se dostaví příznaky porodu, vyrazíte do porodnice? Možná jste se však zapomněly do vybrané porodnice zapsat. O čem je to vlastně řeč? Zápisem do porodnice se rozumí registrace rodičky v určitém termínu do jí vybrané porodnice. Přitom nejsou nastavena jakási paušální pravidla pro všechny porodnice, ale budoucí maminky si musí zjistit, jak to chodí právě v té „jejich“ porodnici.

S ohledem na to, že každá porodnice si v tomto smyslu tvoří vlastní pravidla, můžete se setkat i s takovou, která nebude vyžadovat zápis rodičky v určité době před termínem porodu. Je dobré si takové informace ověřit právě u vybrané konkrétní porodnice. Většina porodnic ve větších městech a v Praze předchozí registraci vyžadují. V Praze jsou podmínky zápisu poměrně přísné s ohledem na větší průměrné množství porodů, než je tomu v jiných městech. Proto mnohé pražské porodnice vyžadují registraci již na počátku druhého trimestru.  A zároveň většinou platí, že v pozdějším termínu již porodnice registraci neprovede.

V ostatních větších městech pak probíhají zápisy zhruba od 30. do 34. týdne těhotenství. Samotný zápis probíhá zpravidla osobní návštěvou vybrané porodnice v uvedených hodinách určených pro zápis rodiček. Některé porodnice dokonce již umožňují provést zápis elektronicky s tím, že jim následně bude doručeno emailové potvrzení s registračním číslem.

Při osobním zápisu je nutné mít sebou těhotenskou průkazku, kartičku pojištěnce a případně oddací list. Při zápisu si sestra vypíše potřebné údaje z těhotenské průkazky a zároveň bude zjišťovat i další údaje od samotné nastávající maminky, a to zejména stran rodinné anamnézy. Zároveň získá těhotná žena informace o tom, co všechno je potřebné vzít si sebou do porodnice a dostane k vyplnění nejrůznější formuláře, které si přinese sebou do porodnice.

I v případě, že je žena řádně v porodnici zaregistrována, může se ve výjimečných případech stát, že ji dané zdravotnické zařízení odmítne přijmout. K tomu může dojít v případě, že by nebylo možné dostatečně zajistit péči o všechny již přijaté pacienty. Na druhé straně, pokud by již nebylo možné realizovat převoz do jiné porodnice, muselo by dané zdravotnické zařízení poskytnout lékařskou péči.

Poplatky Poplatky v porodnici

Povinnost hradit poplatky spojené s porodem vzniká individuálně v závislosti na rozsahu a povaze poskytované péče. Základní zdravotní péče, které se těhotné ženě při porodu dostane, je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Po císařském řezu Po císařském řezu 2. díl

Ránu, která vznikne císařským řezem, je potřeba udržovat v maximálním suchu a v čistotě. Pokud se správně zhojí, zbudou vám opravdu jen minimální jizvy. Nejedná se totiž o dlouhý řez, je spíše veden hluboko do tkáně. Jakmile rána zarudne...

Po císařském řezu Po císařském řezu 1. díl

Mnoho žen není schopno své miminko porodit tradičním způsobem a je proto nutné zvolit císařský řez. Některé z nich naopak tradičně rodit nechtějí a sami se pro tuto operaci rozhodnou. Jedná se o náročný zásah do ženského těla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka