facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Zápis do porodnice


Ilustrační fotografie


Očekáváte narození svého miminka, máte všechno nachystáno, a jakmile se dostaví příznaky porodu, vyrazíte do porodnice? Možná jste se však zapomněly do vybrané porodnice zapsat. O čem je to vlastně řeč? Zápisem do porodnice se rozumí registrace rodičky v určitém termínu do jí vybrané porodnice. Přitom nejsou nastavena jakási paušální pravidla pro všechny porodnice, ale budoucí maminky si musí zjistit, jak to chodí právě v té „jejich“ porodnici.

S ohledem na to, že každá porodnice si v tomto smyslu tvoří vlastní pravidla, můžete se setkat i s takovou, která nebude vyžadovat zápis rodičky v určité době před termínem porodu. Je dobré si takové informace ověřit právě u vybrané konkrétní porodnice. Většina porodnic ve větších městech a v Praze předchozí registraci vyžadují. V Praze jsou podmínky zápisu poměrně přísné s ohledem na větší průměrné množství porodů, než je tomu v jiných městech. Proto mnohé pražské porodnice vyžadují registraci již na počátku druhého trimestru.  A zároveň většinou platí, že v pozdějším termínu již porodnice registraci neprovede.

V ostatních větších městech pak probíhají zápisy zhruba od 30. do 34. týdne těhotenství. Samotný zápis probíhá zpravidla osobní návštěvou vybrané porodnice v uvedených hodinách určených pro zápis rodiček. Některé porodnice dokonce již umožňují provést zápis elektronicky s tím, že jim následně bude doručeno emailové potvrzení s registračním číslem.

Při osobním zápisu je nutné mít sebou těhotenskou průkazku, kartičku pojištěnce a případně oddací list. Při zápisu si sestra vypíše potřebné údaje z těhotenské průkazky a zároveň bude zjišťovat i další údaje od samotné nastávající maminky, a to zejména stran rodinné anamnézy. Zároveň získá těhotná žena informace o tom, co všechno je potřebné vzít si sebou do porodnice a dostane k vyplnění nejrůznější formuláře, které si přinese sebou do porodnice.

I v případě, že je žena řádně v porodnici zaregistrována, může se ve výjimečných případech stát, že ji dané zdravotnické zařízení odmítne přijmout. K tomu může dojít v případě, že by nebylo možné dostatečně zajistit péči o všechny již přijaté pacienty. Na druhé straně, pokud by již nebylo možné realizovat převoz do jiné porodnice, muselo by dané zdravotnické zařízení poskytnout lékařskou péči.

Placenta – co s ní po porodu? Placenta – co s ní po porodu?

V České republice je placenta stále považována za biologický odpad a likviduje se. V některých porodnicích však lze už i u nás placentu vyžádat a odnést si s sebou domů, kde s ní lze naložit podle vlastního uvážení, i když by...

Lotosový porod Lotosový porod

Poslední dobou se vyskytuje i u nás, v českém rybníčku, čím dál tím více rodin snažících se o alternativní způsob života. Nelze říci, že by se jednalo o vysloveně špatný trend – určitě přináší mnoho nevyvratitelně pozitivního do života rodičů...

Co si s sebou vzít do porodnice? Co si s sebou vzít do porodnice?

Bříško utěšeně roste, termín porodu se blíží… Pro všechny případy je dobré začít se na porod připravovat s předstihem, abyste nebyla zaskočena nějakou nepříjemností. Knížky o péči o mimnko znáte zepředu zezadu, viděla jste...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka