facebook
Příjemnou noc, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Předporodní příprava


Ilustrační fotografie


V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu, u lékaře apod. Sama žena se chce již v době těhotenství připravit na samotný porod a chce být alespoň obecně seznámena s tím, jak bude probíhat. K tomu právě výborně slouží předporodní příprava.

Základním cílem této přípravy je pokud možno zmírnění obav a stresu ze samotného porodu, porodních bolestí a strachu o miminko. Tato příprava se snaží o pozitivní stimulaci těhotné ženy i ve vztahu ke zdravotnickému personálu, aby to vše přispělo ke zdárnému průběhu jejího porodu. Ve většině případů probíhá tato předporodní příprava se zaměřením na teoretickou a praktickou část.

Teoretickou část by měly zajišťovat porodní asistentky. Těhotná žena by měla být seznámena s tím, jakou výbavu pro miminko ještě zajistit než se narodí, co je nutné v těhotenství obstarat, kdy jet do porodnice apod. Chce-li mít těhotná žena svého partnera u porodu, pak je součástí předporodní přípravy i poučení partnera o porodu. Nastávající maminka dostane i seznam věcí, které je nutné mít v porodnici sebou. Předporodní přípravy konající se v prostorách porodnic mnohdy nabízejí i prohlídku samotné porodnice včetně porodního sálu.

Praktické části předporodní přípravy poskytují možnost cvičení zaměřeného na období těhotenství a předporodní fázi. Samotné cvičení je vždy otázkou zdravotního stavu ženy a případného doporučení lékaře. Je-li vše v pořádku, pak lze přiměřenou a vhodnou fyzickou aktivitu jedině doporučit. Cvičení v průběhu těhotenství může přispět k tomu, že těhotná žena bude i lépe zvládat zátěž u porodu a lépe se zotaví. V rámci předporodní přípravy je důležitou částí fáze zaměřená na samotný porod, kde se žena učí správně dýchat, zapojovat svaly pánevního dna, seznámí se s možnými porodními pozicemi, ale i například s relaxačními metodami pro uvolnění během porodu.





Tatínek u porodu Tatínek u porodu

Budoucí maminky se dělí do dvou skupin. Jedny chtějí mít tatínka u porodu, druhé tam svého partnera odmítají. Může dodat jistotu a bezpečí, na druhou stranu může i značně znervóznit a zkomplikovat celou už tak náročnou situaci.

Porodné Porodné

Porodné je dávkou státní sociální podpory. Již z názvu vyplývá, že se tato dávka váže na porod dítěte. Není to však bezvýjimečné. Nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče, která nahrazuje péči rodičů.

Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne? Porod do vody. Moderní vymoženost, nebo ne?

Spousta maminek využívá vymoženosti dnešní doby, a netradiční porody nejsou výjimkou. Například porod do vody, který je už takřka běžnou variantou. Možná jste se již pro tento způsob rozhodly.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka